Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAMAMI VE SAUNAYI SEVEN ERKEKLERDE VARIKOSEL RISKI!

FAZLA AYAKTA DURMAK, AGIR KALDIRMAK VE SICAK BANYO ERKEKTE KISIRLIK NEDENI!

Erkek kisirliginin baslica nedenlerinden biri olan varikoselin sagliksiz sperm üretimine neden oldugunu söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi Üroloji Uzmani Doç. Dr. Ali

Nejat Egilmez: Uzun süre ayakta durmak, agir kaldirmak, testislerin asiri sicaga maruz kalmasi (mesela ates karsisinda çalismak), çok sicak suyla banyo yapmak, sik sik hamam veya saunaya gitmek varikoseli artirir!

Medical Park Fatih Hastanesi Üroloji Uzmani Doç. Dr. Ali Nejat Egilmez; varikosel hakkindaki sorulari yanitladi:

Varikosel Nedir?

Erkek kisirliginin en önemli nedenlerinden biri olan varikosel, testisten çikan toplardamarlarin, aynen bacaklardaki varislerde oldugu gibi genislemesidir. Genisleyen toplardamarlar içindeki kapakçiklarin çalismasi da bozulur. Varis halini almis bu toplardamarlar yeterince kuvvetli bir sekilde kasilma yeteneklerini kaybederler ve kanin gerektirdigi kadar hizli olarak kalbe geri dönmesini saglayamazlar. Bu da kan dolasiminin yavaslamasina, testiste asiri miktarda kan birikmesine ve isi artirimina neden olur. Testislerdeki isinin artmasi, burada bulunan ve sperm hücrelerini imal eden ana hücrelerin çalismasini bozar. Bunun sonucu olarak da sagliksiz bir sperm üretimi ortaya çikar. Spermlerin sayisi ve hareket kabiliyeti azalir, sekil bozukluklari görülür. Böylece kisinin çocuk sahibi olma sansi azalir, kisirlik ortaya çikabilir.

AGIR KALDIRMAK VARIKOSEL NEDENI

Varikosel neden olusur?

Varikosel olusumunda genetik özellikler ön plandadir. Varikoseli olan kisilerin ailelerinde varikoselin yani sira ayni sekilde toplardamarlarin genislemesiyle ortaya çikan, bacaklarda varis veya makat bölgesinde hemoroit yani basur olan kisilere sik olarak rastlanir. Varikosel genellikle ergenlik sonrasi görülür. Uzun süre ayakta durmak, agir kaldirmak, testislerin asiri sicaga maruz kalmasi (mesela ates karsisinda çalismak), çok sicak suyla banyo yapmak, sik sik hamam veya saunaya gitmek varikoseli arttirir.

Varikoselin belirtileri nelerdir?

Varikosel genellikle belirti vermez. Hasta tesadüfen eliyle testisin üst kisminda genislemis damarlari hisseder ve merak ederek doktora gider. Bazen baska bir nedenle yapilan doktor muayenesinde doktor tarafindan saptanir. Daha az olarak görülen bir belirti de testislerde agri olmasidir. Tipik olarak uzun süre ayakta durma sonucu agri artar. Oturunca veya yatinca agri azalir ve bir süre sonra tamamen geçer. Bazi durumlarda, varikoselin uzun bir süre devam etmesi soncu testiste yumusama veya küçülme görülebilir.

Varikosel tanisi nasil konur?

Ayakta duran erkek hastada varikosel tanisi doktor tarafindan elle muayene edilerek yapilir. Ayrica skrotal doppler ultrasonografi teknigi de varikoselin tek veya çift tarafli oldugunu ve derecesini göstermesi açisindan önemlidir.

TEDAVISI ILAÇ DEGIL AMELIYAT

Varikosel tevdisi nasil yapilir?

Varikoselin tedavisi ameliyattir. Ilaçla veya baska bir sekilde tedavi edilemez. Ameliyat mikrocerrahi seklinde mikroskop veya büyüteçli gözlükler kullanilarak yapilmalidir. Ameliyathanede steril sartlarda anestezi altinda yapilir. Varis seklinde genislemis olan toplardamarlar ayrilir, baglanarak kesilir ve iptal edilir. Bu sekilde kan akiminin normal toplardamarlardan normal hizla devami saglanir. Ameliyat esnasinda atardamarlar ve lenf damarlari ile sinirler dikkatlice korunmalidir. Sabah opere edilen hasta gün boyu izlenir ve ayni gün aksam taburcu edilir. Ameliyat sonrasi en az üç gün yatak istirahati önerilir. Hasta üç hafta içinde tamamen iyilesmis olur.

Varikosel ameliyatinin komplikasyonlari nelerdir?

Dikkatli yapilan bir ameliyat sonrasi komplikasyon görülme orani çok düsüktür. En sik görülen komplikasyonlar ameliyat sonrasi kanama, lenf damarlarinin zedelenmesi sonucu testis etrafinda sivi birikmesi yani hidrosel atardamar zedelenmesi sonucu testisin küçülmesidir. Daha önce ayni bölgede yapilmis olan operasyonlar komplikasyon oranini arttirir.

SPERMLER 6 AYDA DÜZELIR

Varikosel ameliyatinin basari sansi nedir?

Varikosel sonrasi alti ay içinde spermiogramda yüzde 80 düzelme olur. Ameliyat öncesinde yüzde 5-10 olan çocuk sahibi olma sansi yüzde 50’ye çikar. Varikoselin sperm üretimi üzerine olan olumsuz etkisi ortadan kalktigi için ilaç tedavisi veya tüp bebek yöntemleri gerekirse bunlarin da basari sansi artmis olur. Bu nedenle çocuk sahibi olamayan çiftlerde erkekte anormal spermiogram ve varikosel saptanirsa önce varikoselin ameliyatla tedavisi yapilmalidir.

KORUNMASIZ ILISKIYE RAGMEN

BIR YIL BEBEK OLMADIYSA

VARIKOSEL MUTLAKA TEDAVI EDILMELI

Varikosel ne zaman tedavi edilmelidir?

• HER ZAMAN TEDAVI GEREKMEZ: Varikosel her zaman sagligi etkileyen bir durum degildir. Varikoseli olup, hiçbir agrisi olmayan ve çok çocuk sahibi olan birçok erkek vardir. Bu durumda varikoselin tedavisi gerekmez. Hastaya gerekli bilgiler verilmelidir. Varikoselin ilerlememesi için uzun süre ayakta durmamasi, testislerin asiri sicakla temasindan kaçinmasi ve slip seklinde külot veya süspansuvar kullanarak testislerin yukari kaldirilmasinin saglanmasi önerilir. Ileride testislerde agri veya küçülme olmasi tekrar çocuk sahibi olmak isteyip bunun gerçeklesmemesi durumunda doktora gelmesi gerektigi bilgisi verilir.

• BEKARLARA SPERM TAKIBI GEREK: Hiçbir sikayeti olmayan bekar bir erkekte varikosel saptandiginda spermiogram yapilir. Eger spermiogrmda spermlerde sayi, hareket veya sekil bozuklugu saptanirsa ve hasta ilerde çocuk sahibi olmayi düsünüyorsa varikoselin tedavisi önerilir. Spermiogram normal ise varikoselin ilerlememesi için yukarda belirtilen tedbirler önerilir. Ayrica hasta evlenip çocuk sahibi oluncaya kadar alti ayda bir spermiogram yapilarak takip edilir.

• AGRI IÇIN AMELIYAT YAPILMAZ: Sadece agri nedeniyle varikoselin tedavisi yapilmamalidir. Agriyi azaltmak için sicaktan kaçinilmasi slip külot veya süspansuvar uzun süre ayakta durulmamasi önerilir. Hasta çok israr ederse yapilacak tedavinin agriya yönelik degil varikoselin ortadan kaldirilmasi yönünde olacagi tedavi sonrasinda da agrinin devam edebilecegi konusunda uyarilmalidir.

• BIR YIL ÇOCUK OLMADIYSA DOKTORA: Evli olan ve en az bir yil korunma olmadan çocuk olmasi için kritik dönemlerde iliskide bulunan çiftlerde gebelik olmadiysa, ayrica erkekte anormal spermiogram ile birlikte varikosel saptanirsa önce varikoselin tedavisi yapilir. Çünkü bu durumda yapilacak ilaç tedavisi veya tüp bebek gibi yöntemler genellikle basarisiz olur. Bu sekilde bir çocuk sahibi olunsa bile varikoselin etkisi gittikçe artacagi için daha sonra baska çocuk istenirse sansi çok daha az olacaktir. Bu yüzden öncelikle varikosel tedavi edilmelidir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası