Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


"Asrin bombasi cep telefonu!"

Bogaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Selim Seker, atom bombasinin modasinin geçtigini, asrin elektromanyetik bombasinin cep telefonu oldugunu söyledi.

Seker, TBMM Kanser Arastirma Komisyonu toplantisinda yaptigi sunumda, sanayi devrimin insanogluna hediyesinin ''çevre kirliligi'' oldugunu ifade etti.

Elektrik enerjisi kullaniminim giderek artirdigina dikkati çeken Seker, elektromanyetik alanlarin insanlarda birtakim biyolojik etkilere neden oldugunu belirtti.

Elektromanyetik alanin, kisa ve uzun vadede etkileri bulundugunu anlatan Seker, bas agrisi, göz yanmasi, yorgunluk gibi etkilerin kisa vadede, moleküler kimyasal baglarin, hücre yapisinin ve bagisiklik sisteminin bozulmasinin ise uzun vadede ortaya çikacak etkiler olarak degerlendirilebilecegini söyledi.

Elektromanyetik alanin etkileme gücünü, kaynaga olan yakinlik-uzaklik, kullanilan frekans, güç ve alan yogunlugu ve maruziyet gibi etmenlerin belirledigini ifade eden Seker, söyle konustu:

''Elektromanyetik alana maruz kalmak dogaldir. Mesela, bir saç kurutma makinesi kullaniyorsunuz kisa bir süreç için. Onu kapattiktan sonra vücut alinan radyasyonu tolere edebiliyor ama cep telefonlari için durum böyle degil. Hem daha yogunlukta bir elektromanyetik alana maruz kaliyorsunuz hem de sürekli kullaniyorsunuz. Vücut bunu tolere edemiyor. Durum öyle bir noktaya geldi ki artik sigarada oldugu gibi cep telefonu için de 'pasif kullanici' uyarisinda bulunmaya baslayacagiz.''

Cep telefonlarinin kullandigi frekanslarin insanlarin DNA'larini bozduguna dair raporlar oldugunu vurgulayan Seker, baz istasyonlarinin belli yerlerde toplanarak, elektromanyetik yayilimlarin neden oldugu zararlarinin önlenebilecegini söyledi.

Baz istasyonlarini vatandaslardan saklamak için çesitli yöntemlere de basvurulduguna dikkati çeken Seker, ''Atom bombasinin modasi geçti, asrin elektromanyetik bombasi cep telefonu. 3G teknoloji daha tehlikeli, çünkü görüntü de iletiyor ve 25 kat daha fazla sinyal yayiyor'' dedi.

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl de vatandaslarin cep telefonlarini yalnizca görünümlerine ve diger teknik özelliklerine bakarak almalarinin yanlis oldugunu söyledi.

Telefonlarin, bir de ''SAR'' (elektromanyetik enerjinin vücut tarafindan emilme hizi) adi verilen bir degeri barindirdigini anlatan Bingöl, ülkede satilan kontrol disi birçok telefonun üst düzeyde SAR degerine sahip olugunu ifade etti.

Elektromanyetik alanlarin insan sagligina olumsuz etkilerinin arastirilmasi ve önlenmesi için bir kurul olusturulmasi gerektigini vurgulayan Bingöl, ''Radyasyonun artik birçok kanser türünü tetikledigini veya ortaya çikma ihtimalini artirdigini hepimiz biliyoruz'' dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası