Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mucize sirke!

Elma sirkesinin menopoz döneminde ve diyabet hastaliginda bozulan kolesterolü dengeledigi ortaya çikti

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tip Fakültesi üçüncü sinif ögrencileri, alti ay süren bir çalismayla elma sirkesinin menopoz döneminde ve diyabet hastaliginda bozulan kolesterolü dengeledigini ispat etti.

Biyofizik Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mustafa Naziroglu, menopoza giren kadinlarda ve diyabet hastalarinda elma sirkesinin rolünü arastirmak için üçüncü sinif ögrencileri tarafindan bir proje hazirlandigini belirtti. Halk arasinda elma sirkesinin faydalarina iliskin çesitli bilgiler anlatildigini, ancak bugüne kadar bunun bilimsel bir çalismayla kanitlanmadigini ifade eden Naziroglu, ögrencilerin fareler üzerinde çalisma yaparak elma sirkesinin hem menopoz döneminde, hem de diyabet hastalarinda kolesterol dengeleyici olarak etkisini ortaya koyduklarini söyledi.

Naziroglu, menopoz döneminde yag, kolesterol metabolizma dengesinin bozuldugunu ve elma sirkesinin dengeleme gibi özelliginin ortaya çikarildigini dile getirerek, seker hastaliginda da benzer bir durumun söz konusu oldugunu belirtti. Prof. Dr. Mustafa Naziroglu, artan glikozun dokulara yayilmamasindan dolayi kolesterolün kanda arttigini ve bunun da kalp hastaliklarinin olusmasina, gözdeki dokularin bozulmasina neden oldugunu, ana degerlendirme sonucunda da elma sirkesinin seker hastalarinda kolesterolü dengeledigini ve koruyucu etki yarattigini gördüklerini bildirdi.

Hazirlanan iki projenin TÜBITAK tarafindan desteklendigini anlatan Naziroglu, 22-25 Haziran tarihlerinde SDÜ'nün ev sahipliginde Uluslararasi Hücre Zarlari Kongresi yapilacagini ve bu çalismanin burada bildiri seklinde sunulacagini söyledi. Naziroglu, bilimsel verilerin degerlendirilmesinden sonra uluslararasi bir dergide çalismanin yayimlanacagini kaydetti.

SDÜ Tip Fakültesi üçüncü sinif ögrencileri Mustafa Güler ve Gündüzalp Saydam'in hazirladigi “Ovarektomize farelerde elma sirkesinin kan lipit profili ve lipit peroksidasyon düzeyleri üzerine etkileri” adli projede, menopoz döneminde bozulan kolesterol üzerinde elma sirkesinin faydalari veya zararlari incelendi.

Menopozda bozulan kolesterol dengesini yeniden kuruyor

Menopoz döneminde kadinlarin kolesterol dengesizliginden dolayi büyük sikintilar yasadigini ve bu soruna çözüm üretmek amaciyla elma sirkesinden faydalanarak 32 fare üzerinde deney yaptiklarini anlatan Güler, farelere yüksek kolesterol uyguladiklarini ve menopoza sokmak için yumurtalarini çikardiklarini, bu evrede elma sirkesi tedavisini uyguladiklarini, alti aylik çalismada basarili sonuç aldiklarini belirtti.

Menopoz döneminde bozulan kolesterol dengesinin elma sirkesi sayesinde dengelendigini gördüklerine dikkati çeken Gündüzalp Saydam da, “Kalp ve damar hastaliklarina neden olan kolesterolün ve stres üzerinde elma sirkesinin olumlu etki yarattigini gözlemledik” diye konustu.

Degerlendirmeyi kalp, göz, karaciger, böbrek, beyin, sinir, damar ve kan doku örneklerini inceleyerek yaptiklarini ifade eden Saydam, elma sirkesi uygulanan farelerde menopoz döneminde olusan kolesterolün dokulara zarar verme özelligini azalttigini belirlediklerini bildirdi.

Seker hastalarina öneriliyor

Ögrencilerden Zübeyir Yozgat, Ömer Ören ve Osman Kanatsiz da, “Streptozotocin ile diyabet olusturulan farelerde elma sirkesinin kan lipit profili ve lipit peroksidasyon düzeyleri üzerine etkileri” isimli projeyi hazirladi.

Diyabet hastalarinda artan kolesterol degerlerinin düsürülmesi üzerinde elma sirkesinin etkilerini arastiran ögrencilerden Zübeyir Yozgat, 32 fare üzerinde deney yaptiklarini belirtti. Önce fareleri seker hastasi yaptiklarini anlatan Yozgat, daha sonra günde tok karna binde 6 oraninda elma sirkesi içirdiklerini söyledi. Alti aylik çalisma sonunda farenin kalp, göz, karaciger, böbrek, beyin, sinir, damar ve kan doku örneklerini alarak inceleme yaptiklarini ifade eden Yozgat, “Seker hastaliginda dengede tutulmayan kolesterol, organlara zarar verir. Elma sirkesi uyguladigimiz farelerde organlarin kolesterolden etkilenmedigini gördük. Seker hastaliginin yan etkilerinin organ ve dokularda olusmadigini saptadik” dedi.

Ömer Ören ise elma sirkesini insanlarin da çok rahat bir sekilde kullanabileceklerini, ancak sirkenin tok karna ve yenilen yemeklerin binde 6'si kadar alinmasina dikkat edilmesi gerektigini vurguladi. Ören, aksi takdirde fazla alinan sirkenin vücuda zarar verebilecegine isaret etti.

AA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası