Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


kozmetik ürünlerin ölümcül zararlari var

Kozmetik ürünlerin ölümcül zararlari var

Günlük bakim ve güzellik ugruna kullandigimiz kozmetik ve cilt bakim ürünlerinin çogunun sagligimiz için risk olusturabilecek bir dizi zararli madde içerdigini biliyor musunuz?

Ne yazik ki, ilk bakista size güzelligin kapilarini açacagini düsündügünüz, illüzyonlara büründürülmüs bu ürünlerin çogunda potansiyel zararli maddelerin kullanildigi gerçektir. Oysa ki; insan sagligi için üretilmis bu ürünlerin, hiçbir sekilde zararli toksinleri, potansiyel kanser yapici maddeleri, enfekte veya tahris edici maddeleri içermemesi gerekir.

Memorial Hastanesi Klinik Biyokimya Laboratuvari Sorumlusu Uz. Dr. Nilgün Tekkesin, kalitesiz kozmetik ürünlerin zararlari ve dikkat edilmesi gereken noktalar.

"Kozmetik ürün kullanmiyorum" demeden önce bir kez daha düsünün

Kozmetik terimi, ilaç haricinde vücuda uygulanan her türlü ürünü kapsar. Ruj, makyaj malzemesi, oje kadar en az saç boyasi, sampuan, el sabunu, deodorant, günes kremi ve el losyonlari da kozmetik ürünler arasinda yer alir. Yapilan bilimsel bir çalismada orta yastaki bir eriskinin günde ortalama 9 kozmetik ürün kullandigi ve bunlarin 126 degisik içerige sahip olduklari belirlenmis. Ingiliz kadinlarinin her yil 2.26 kg kozmetik ürünü agirlikla deri yoluyla nadiren de agizdan vücutlarina aldiklari tespit edilmis. Bunlarin arasinda ya yüz kremi ile emilen kanserojen maddeler ya da göz fari yoluyla alinan arsenik yer aliyor.

Kimyasallari deri yoluyla almak daha riskli

Bir rujda 28, bir deodorantta 26 ve bir adet saç spreyinde 23 adet kimyasal yer almakta. Tüm bu maddeler vücudumuzda çesitli dönüsümlere ugrarken çogumuz bunlari herhangi bir endise duymadan kullaniriz. Öte yandan üreticiler de, bu kimyasallarin ve ürünlerinin güvenli oldugunu iddia etmektedirler. Kozmetik kullanicilari için temel güvenlik basamagi ürünün üzerinde yer alan uyari yazisidir.

Hangi üründe ne kadar kimyasal var?

Ancak maalesef, çogu üreticiler patent gizliligi gerekçesizle tüm içerigi listelemezler. Oysa ki; 400'den fazla toksik elementlerin artiklari, kanda ve yagli dokuda bulunmustur. Derimiz, vücudumuzun en büyük organidir. Kimyasallari deri yoluyla almak, onlari yutmaktan daha risklidir. Çünkü, agizdan aldigimiz maddeler agiz içinde, sindirim sisteminde yikilmaya baslarken deri yoluyla direk vücuda giren ve hizla dolasima karisan kimyasallar, organlara hizla tasinacak ve belki yillarca buralarda depolanacaktir.

Kozmetik ürünlerin zararli etkileri astim ve kansere kadar götürebilir

Birçok bilim adami tarafinca kabul edilen zararli kozmetiklerin tanimi, çesitli ürünlerin günlük kullanimi sonrasi bir süre sonra ortaya çikan sonuçlari olarak ifade edilir. Bu sonuçlar arasinda içerdigi boyalar veya kokular nedeniyle bazi kisilerde gözde sulanma, kizariklik, deride hassasiyet gibi alerjik reaksiyonlar gelisebildigi gibi; kanser, astim ve dogumsal bozukluklar yer alir. Bazi kozmetikler, bir kez maruz kalmayla herhangi bir hastalik tablosu olusturmazken; kimyasalin gittikçe artis gösteren etkileri ortaya çikabilir. Özellikle basta deri, solunum yolu ve sindirim olmak üzere bütün vücut genelinde dagilim ve birikim olacaktir. Eger vücutta yikilip atilma hizi vücuda alinma hizindan daha yavas ise vücut için son derece toksik nitelik tasiyacaktir. Kimyasal hassasiyet ile bagdastiramadiginiz bulgular da görülebilir. Bunlarin arasinda sersemlik, halsizlik, sinirlilik, konsantrasyon bozukluklari veya hafiza uçusmalari yer alabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası