Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agrilarinizin Nedeni Ofisteki Çalisma Sandalyeniz Olmasin!

Uygun olmayan çalisma sandalyesinin ciddi boyun, sirt, omuz veya bel agrilarina neden olduguna dikkat çeken ve basit bazi önlemlerle bu agrilarin önüne geçmenin ve çalisma performansini artirmanin son derece kolay oldugunu söyleyen Anadolu Saglik Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Prof. Dr. Semih Aki, çalisma sandalyesi seçiminde dikkat edilmesi gereken 6 temel kurali siraladi

Zamanimizin büyük bir kismini geçirdigimiz çalisma sandalyesinin sagligimiz için önemini hiç düsündünüz mü? Anadolu Saglik Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Prof. Dr. Semih Aki, dogru ofis sandalyesi seçerken dikkat edilmesi gerekenleri siraladi:

Sandalye yüksekligi: Ideal sandalye oturma yeri genisliginin 45-50 cm olmasi gerektigini belirten Prof. Dr. Semih Aki, “Otururken ayak tabanlariniz yere tam temas halindeyken bacaklariniz ile sandalye oturma yeri arasindaki mesafe, parmaklarinizin bu bölgeden rahatça geçebilecegi genislikte olmalidir. Parmaklariniz bu mesafeden rahatça geçmiyorsa oturma yerinizi bu islemi saglayana kadar alçaltin. Ideal sandalye yüksekligi 40-50 cm olmali ve bu yükseklik ayarlanabilmelidir” dedi.

Sandalye oturma yeri derinliginin de ikinci önemli husus oldugunu ifade eden Prof. Dr. Semih Aki, çalisanlarin sirtlarini ve bellerini sandalyenin arkasina tam dayayarak oturduklarinda, sandalyenin ön kenari ile dizlerinin arkasi arasinda bir yumruk genisliginde (5-7 cm) mesafe olmasi gerektigini belirtti. Sözlerini devam ettiren Prof. Dr. Semih Aki, “Sandalyenizin bacak arka yüzünü sikistirmasinin bu bölgeden geçen sinirleri etkileyerek bacak uyusmalarina neden olacagini unutmayin. Bu mesafe yoksa sandalyenizin oturma derinligini azaltmak için sirtinizin arkasini ve belinizi destekleyen bir yastik kullanin” dedi.

Sandalye arkaligi ve sirt destegi: “Sandalyenizin arka kismi yeterli genislikte (30-50 cm) olmali ve bel çukurlugunuzu desteklemeli, gerekirse bu destek için uygun bel yastiklari kullanilmalidir” diyen Prof. Dr. Semih Aki, oturma pozisyonunda omurganin normal kivrimi olan ‘S’ seklinin mutlaka muhafaza edilmesi ve sandalye arkaliginin bunu destekleyecek tasarimda olmasi gerektigini açikladi.

Sandalye kol destekleri: Sandalyelerin kol desteklerinin omuzlari hafif destekleyecek yükseklikte olmasi gerektiginin altini çizen Prof. Dr. Semih Aki, “Kol kisminizin (omuz dirsek arasi) gövdenize dolayisiyla omurganiza paralel, önkol kisminizin (dirsek el bilegi arasi) ise dirsekten 90 derece açi yapacak sekilde konumlanmasina dikkat edin. Sandalyenizin kol dayama kisimlarini ve yüksekligini bu pozisyonu desteklemesi için ayarlayin” dedi.

Sandalye ayaklari: Prof. Dr. Semih Aki ayrica sandalye ayaklarinin rahatça her yöne dönebilecek ve gidebilecek sekilde 6 adet ve tekerlekli olmasi gerektigine de dikkat çekti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası