Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“KAZA GEBELIGI” SEHIRLI KADINLARIN DA DERDI

Hiç beklenmeyen bir anda, ‘kaza gebeligi sonucu’ anne adayi oldugunu ögrenen kadinlarin sayisi hiç de az degil. Üstelik bunlardan bazilari sehirli, iyi egitim almis kadinlar. Eksik bilgiler nedeniyle iyi egitim almis sehirli kadinlarin da yeterli korunamadigini belirten Acibadem Bakirköy Hastanesi Kadin Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Alihan Özcan, dogum kontrol yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Dogum kontrolünü etkili bir sekilde yapamamak tüm dünyanin sorunu ama gelismekte olan ülkelerde daha fazla özen gösterilmesi gereken bir durum. Acibadem Bakirköy Hastanesi Kadin Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Alihan Özcan, bu konudaki egitimin yetersiz oldugunu, sadece köylerde degil sehirlerdeki kadinlarin da etkili korunmadiklarini belirterek, “Kaza gebeligi iyi egitim görmüs kadinlarda da sik rastladigimiz bir durum. Hala geleneksel yöntem olarak ifade ettigimiz geri çekme metodunu kadinlar, bir dogum kontrol yöntemiymis gibi kullaniyor” diyor.

SUÇLU YOK, BILGILENME EKSIKLIGI VAR

Dogum kontrolünü etkili bir sekilde yapmayi basaramayan ülkelerde “kaza gebelikleri” ve dolayisiyla kürtaj oranlari yükseliyor. Kisiler, dogum kontrol yöntemleri hakkinda eksik bilgilendirildikleri için de sorun, çözülemiyor. Bu egitimin mutlaka yapilmasi, özellikle saglik ocaklarinda ve okullarda etkili bir egitim verilmesi gerektigini vurgulayan Dr. Alihan Özcan, sunlari söylüyor: “Kadinlar ‘yumurtlama günüm degil’ diye düsünerek, hata yapiyorlar. Bu, olayi hafife almaktan kaynaklaniyor. Gebe olduklarini ögrendikten sonra da ‘ben nasil gebe kaldim!’ diye sasiriyorlar. Oysa, her kadinin mutlaka dogum kontrol yöntemleri hakkinda bilgi edinmesi gerekiyor. Okullarda ders programi olarak geçmiyor. Hala leylek getirdi sohbetleri yapiliyor. Bu konuda konusuldugu zaman yüzler kizariyor, gözler kaçiriliyor, kimse konusmak istemiyor. Sonuçta, çok iyi egitimli insanlar bile kaza gebeligini sik yasiyor.”

EVLENMEDEN ÖNCE HAP, SONRA SPIRAL

Dogum kontrol yöntemlerinin tercihi konusunda da farkliliklar yasandigini söyleyen Dr. Alihan Özcan, evlenmeden önceki dönemlerde dogum kontrol haplari, evlilik baslayinca ise spiral kullaniminin arttigina dikkat çekiyor. Dr. Alihan Özcan, spiral hakkinda yanlis bilgilenmeler oldugunu belirterek su bilgileri veriyor:

“Çocuk dogurmus insan spiralle korunmayi tercih ediyor. Çünkü dogum kontrol haplari ve prezervatif kullanisli, pratik gelmiyor. Uzun süre spiral kullanmak sakincali degil. Ama 6 ayda bir saglik merkezine giderek kontrolden geçmek gerekiyor. Çünkü kayma, yer degistirme, enfeksiyon ya da düsme gibi çesitli durumlar söz konusu olabilir.”

HAPLAR 10-15 YIL KULLANILABILIR

Dogum kontrol haplarinin 10-15 yil boyunca kullanilabildigine ve kadinlari menopoz dönemine kadar koruyabilecegine dikkat çeken Dr. Alihan Özcan, bu haplari kullanmak isteyenlerde bazi noktalara dikkat edilmesi gerektigini belirtiyor. “Sigara içiyor mu, içmiyor mu, kronik hastaligi var mi, ameliyat olmus mu, alerjisi var mi bunlara bakilmasi lazim. Yoksa hap tehlikeli olabiliyor” diyor.

Seker hastalarinin da bu haplari kullanmasi mümkün oldugunu söyleyen Dr. Özcan, seker hastalarinda enfeksiyon riskinin vajinadaki glikozun fazlaligindan dolayi artigina dikkat çekerek sunlari söylüyor: “Vajinadaki glikozun çoklugu, bu kisilerde havuz enfeksiyonlarinin görülme oranini artiriyor. Bu nedenle seker hastasi kadinlarin ilaç kullaniyorlarsa her üç ayda bir hekime gitmeleri önemli”.

SEHIRLI KADIN SPIRALI TERCIH EDIYOR

Sehirli kadinlar spirali daha kullanmayi tercih ediyor. Bunun nedeni de hareketli bir is yasami. Günlük yasamda kosturmaca çok oldugundan çalisan sehirli kadinlar, haplari düzenli almakta zorluk çekiyor. Eger haplar belirli bir düzenle alinmazsa, koruyuculugu kalktigindan ‘kaza gebeligi’ olusuyor. Dr. Alihan Özcan, dogum kontrol haplarinin mutlaka düzenli alinmasi gerektigini belirtiyor.

KÜRTAJ SON ÇAREDIR, PLANLAMA YÖNTEMI DEGILDIR

Kürtajin aile planlamasi yöntemi olarak görülmemesi gerektiginin altini çizen Dr. Alihan Özcan, kürtajin olumsuzluklari hakkinda sunlari söylüyor:

Bu her zaman en son çare olmalidir. Asla bir aile planlamasi yöntemi olarak görülmemelidir.

Kürtaj bir “bosaltma” yöntemidir; rahim yatagina dokunuyorsunuz, kanama, enfeksiyon, delinme riski var. Kadinlarin dogurganligini etkileyecek kötü sonuçlara neden olabilir.

Kürtajin sonucunda adet görülemeyebilir.

Rahim yataginda yapisiklik olusabilir.

Kürtaj sayisi artinca, tekrarlayan düsükler olabilir.

Rahim agzinda yetersizlik olabilir.

Kürtaj sirasinda rahimagzi genisletildiginden adale dokusuna zarar verilebiliyor. Dolayisiyla, anne karnindaki bebegin tutunma ihtimali düsüyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası