Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIGARA ALKOLLE BIRLIKTE KANSERE GIDEN YOLU KISALTIYOR

Memorial Suadiye Tip Merkezi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel, “1-7 Mart Yesilay Haftasi” nda sigara ve alkolün birlikte alindiginda tek basina tüketimlerinden daha zararli olduklarini belirterek önerilerde bulundu.

“Benim en iyi dostum içkim, sigaram” demeyin

Her ikisi de potansiyel bir saglik zararlisi olan bu iki bagimlilik yapici madde, birlikte kullanildiklarinda ayri ayri yaptiklari kötü etkilere ek olarak, sinerjik (ayni yönde) etki de gösterirler. Bunun nedeni, birbirlerinin keyif verici etkilerini artirmalari ya da birbirlerinin istenmeyen etkilerini hafifletmeleri olabilir.

Alkol aliminda sigara tüketimi artiyor

Beyne ulasan nikotin, “nikotin reseptörleri” adi verilen bazi protein yapida aliciyi uyarir. Bu proteinler, bazi fizyolojik fonksiyonlari düzenler. Sonuç olarak, beynin özel bir bölgesinden nikotin etkisiyle “dopamin” adi verilen bir madde salinir. Mekanizmasi tam olarak anlasilmasa da, alkol kullanimi ile de dopamin salgisi artmaktadir. Dopamin, bagimlilikta rolü olan sinirler arasi bir ileti maddesidir. Küçük doz alkol bile, nikotinin keyif verici etkisini güçlendirir. Bu nedenle sigara içen kisiler, alkol aldiklarinda daha da çok sigara içme egilimindedir. Alkol dozu arttikça, sigara içme istegi de artar.

Bir maddenin ya da ilacin uzun süreli kullanilmasi sonucu ayni etkiyi yaratmak için daha yüksek doz kullanilmasina gerek olmasi durumuna “tolerans” adi verilir. Hayvanlarda yapilan deneylerde, uzun süreli nikotin kullaniminin alkolün bazi etkilerine karsi tolerans olusturdugu, yine benzer sekilde, uzun süreli alkol kullaniminin nikotine karsi tolerans gelistirdigi bulunmustur. Bu iki yönlü etkilesim nedeniyle, ayni haz duygusuna ulasmak için, kisiler giderek artan dozda alkol ve sigaraya ihtiyaç duyabilirler.

Sigaranin negatif etkilerinin alkol alimi ile pozitife dönüstügünü saniyorsaniz yaniliyorsunuz

Alkolün nikotin bagimliligi gelismesini kolaylastirdigi düsünülmektedir. Sigaranin neden oldugu sinirlilik gibi bazi tatsiz belirtiler, alkolün yatistirici etkisi nedeniyle rahatlayabilir. Bunun tersine, nikotin, alkolün dikkati ve hafizayi baskilayici ve dengeyi bozucu etkisini geçici olarak azaltabilir. Zamanla nikotinin bu etkisine karsi tolerans gelisir.

Alkolün sigara içme davranisini, sigara içmenin alkol almayi etkilediginden daha çok artirdigi düsünülmektedir.

Sigara da, alkol de bazi kanser türlerinin gelisimini tetikliyor

Alkolün vücutta yikildigi ilk madde olan “asetaldehit”, toksik bir maddedir ve “kanserojen”, yani kanser yapici etkisi vardir. Sigara dumaninda da pek çok baska kanser yapici maddenin yani sira; asetaldehit bulunur ve sigara içme sirasinda tükürüge geçer. Tükürükteki asetaldehit yutkunmayla yemek borusu ve mideye ulasir. Asetaldehit, üst gastrointestinal sistemde kansere neden olabilir. Bazi kisilerde genetik nedenlere bagli olarak asetaldehit olusumu daha fazla ya da asetaldehitin vücuttan temizlenmesi daha yavastir. Bu bireyler, uzun süreli ve yogun alkol kullanirlarsa, hatta bir de bunun üzerine sigarada bulunan diger kanserojenler eklenirse, kanser riski daha da artar.

Bu ikili agiz kanseri olma riskini 10 kat artiriyor

Yüksek miktarlarda sigara ve alkol birlikte kullanildiginda, yassi hücreli agiz içi kanseri riski tek baslarina göre kullanilmalarina göre 10 kattan daha fazla artmaktadir. Sigara ve alkolün kullanilma miktari arttikça, bu risk daha da fazlalasir.

Sigara ve alkolün gelisimini artirdigi diger kanser türleri arasinda, girtlak, yemek borusu, karaciger ve pankreas kanserleri sayilabilir. Örnegin bilimsel bir arastirmada votka kullaniminin kadinlarda akciger kanseri gelismesi üzerine sigara ile sinerjik etki gösterdigi saptanmistir.

Sigara ve alkol, kalp-damar hastaliklari, osteoporoz (kemik erimesi) riskini artirmaktadir.

Sigara ve alkolün beraber kullanimi, gebelige bagli komplikasyonlari da artirir (plasenta ayrilmasi, ölü dogum, erken dogum ve bebekte büyüme geriligi gibi).

Sigarayi birakmak için alkolden baslayin

Sonuç olarak, her ikisi de zararli olan bu madde, birlikte kullanilinca daha da zararli hale gelmektedir. Birinin birakilmasi, digerinin daha rahat birakilmasini saglayabilir. Özellikle, sigaradan kurtulmaya çalisirken, alkolden uzak durmak, ya da hiç degilse alkol kullanimini azaltmak, sigarayi birakmayi kolaylastiracaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası