Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KABIZLIGA ETKILI FORMÜL: SU-INCIR-KAYISI

Bebekler ve çocuklar kabizlik sorunuyla sik sik karsilasiyor. Annelerin bebeklerine ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü vermeleri, kabizliga karsi alinacak ilk önlemlerden biri. Acibadem Bakirköy Hastanesi'nden Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Sevil Elçin Kizilok, kabizligin her yasta görülen bir sindirim sorunu oldugunu belirterek, bazi bebeklerin anne sütü almalarina ragmen bagirsak yapisindaki sorunlar nedeniyle kabizlik sorunu yasayabildigine dikkat çekiyor. Inek sütünün beklerde kabizliga yol açmasi nedeniyle bir yasina kadar inek sütünü önermediklerini belirtiyor.

Çocuklar neden kabiz oluyor?

Dr. Sevil Elçin Kizilok, bebeklerde ve çocuklarda sik görülen kabizligin nedenlerini söyle siraliyor:

Barsak genisligi gibi dogustan gelen hastaliklar kabizliga yol açabiliyor. Bu tip sorunlar oldugunda çocuklari, çocuk cerrahisi ve çocuk gastroenterolojisi uzmanlari takip ediyor.

Ailesel barsak yavasligi da önemli faktörlerden biri.

Çocugun süt içmesi saglikli gelismesi açisindan önemli. Ancak günde 500 ml yani yarim litreden sonrasi zararli hale geliyor. Bu miktardan fazla süt tüketen çocuklarda demir eksikliginin yani sira kabizlik da görülüyor.

Çocuklari kabizliktan koruyan besinler var. Sebze ve meyvelerdeki lifler, posa olusmasina neden oluyor. Bu nedenle ailelerin çocuklarini beslerken, sebze ve meyve agirlikli beslemeleri gerekiyor. Eger çocuk bu besinleri sevmiyorsa, sevecegi bir hale sokmakta örnegin meyveli yogurt gibi farkli gidalarla karistirarak cazip hale getirmesinde yarar var.

Çocugun sürekli kati gida almasina izin vermemek gerekiyor. Kati gida kabizliga yol açabiliyor.

Çocugun yeterince sivi tüketmesi de önemli.

Anne sütü, çocugun her türlü ihtiyacini karsiliyor. Ancak bazen bagirsak yapisindaki sorunlar anne sütünün bile kabizlik yapmasina neden olabiliyor.

Çocuklarda görülen baska bir etken, okulda tuvalete gitmeme. Birçok çocuk teneffüs araliginin kisa olmasi, tuvaletlerin kalabalik olmasi gibi çesitli nedenlerle tuvalete gitmiyor. Büyük tuvaletini tutuyor.

Psikolojik nedenlerle tuvaletini yapmak istemeyen çocuklar var. Bu çocuklari, eger çocukta herhangi bir sindirim sorunu ya da anatomik bir sorun yoksa, psikologa yönlendirmek gerekebiliyor.

Kabizlik ilaçlarini düzenli kullanmak sart

Kabizlik tedavisinde bazi ilaçlar kullaniliyor. Ancak ilaçlarin kullanimi sirasinda sorun yasanabiliyor. Aileler ilaçlari aliskanlik yapacagi korkusuyla gerektigi kadar kullanmiyor. Oysa bu ilaçlar sertlesen diskinin yumusamasini sagliyor. Bazi anneler, bebeklerinin kabizlik tedavisinde, ilaç yerine fitil kullanmayi tercih edebiliyorlar. Çünkü fitil, anneler açisindan çok daha rahat. Oysa anneler, uzmanlarin verdigi ilaçlari, zamaninda ve gerektigi sekilde kullanirsa, tedavideki basari oranini artiriyor.

Dogru Beslenmeyi Ögrenmek Kabizliktan Koruyor

Kabizlik sorununa posali yiyecekler tüketmemenin yol açtigina deginen Dr. Sevil Elçin Kizilok, beslenme konusunda su bilgileri veriyor:

“Yeterince sebze ve meyve yememek, bagirsaklarda posa olusmasina engel oluyor. Bu durumun sonuçlarindan biri de, kabizlik. Bu sorunun olusmamasi için beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Ayrica aç karnina su içtikten sonra, kuru kayisi ve kuru incir tüketmenin barsak hareketini artirdiginin bilinmesi gerekiyor. Çocuk, kuru kayisi ve ya kuru incir yemezse, yogurda karistirarak ya da meyve püreleriyle beraber vermek etkili olabiliyor. Dikkat edilmesi gereken baska bir önemli nokta, ara ögünlerin atlanmamasi. Ara ögünler de bagirsak hareketlerinin artmasina yol açiyor. Beslenmesinde sekerlemeler, çikolatalar, hamburger ve diger fast-food gidalarda asiriya kaçilmamasi bir baska önemli nokta. Bazi anneler çalistigi için çocuga büyükanneler bakiyor, onlar da çocuga kiyamadiklari için kati ya da sekerli gidalar verebiliyorlar. Oysa ‘Çocuk istiyor’ diyerek sagligini olumsuz etkileyen besinler vermek, dogru degil. Asil önemli olan çocugu dogru ve saglikli beslenmektir. Bunun temelleri de çocukluk döneminde atiliyor. Bu nedenle, çocuga saglikli beslenme aliskanligi kazindirma konusunda ailelerin daha hassas davranmasi gerekiyor. Ancak bu aliskanligi emek ve sabir istedigi de akildan çikmamali.”

Dr. Sevil Elçin Kizilok kabizligin tedavi edilebilir bir durum oldugunu ve kabizlik görülen çocugun geciktirilmeden doktora getirilmesi gerektigini belirtiyor. Kabizligi uzun sürmesine ragmen doktora götürülmeyen çocukta sorunun kroniklesebilecegini vurguluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası