Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEL ÇEVRENIZDEKI YAGLARDAN SIKAYETÇIYESENIZ…

Pek çok kadin düsük bel pantolonlardan tasan ve dar kiyafetlerde kötü bir görünüm veren bel çevresi yaglarindan sikayetçidir. Hem görsel açidan hem de pek çok hastaliga zemin hazirlamasi nedeni ile bel çevresi yaglari önemsenmeli, saglikli beslenme programi ve egzersiz ile önlenmelidir.

Memorial Atasehir Tip Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Sefika Aydin Selçuk, “Bel çevresi yaglanmasinin nedenleri ve Memorial Atasehir Tip Merkezi’nde uygulanan ayrintili vücut analiz cihazi ile abdominal yaglanmanin ölçülmesi ve çözüm yollari” hakkinda bilgi verdi.

“ Bel çevrem kalinlasti, göbegim yaglandi, kilo veriyorum fakat göbegim hiç gitmiyor ” gibi cümleler kilo sorunu olan- olmayan herkesin yasadigi ve sikâyet ettigi dönemlerde dilden düsmeyen cümlelerdir. Kalici tedavinin diyet tedavisi oldugu kabul edilmesi gereken bu tip yaglanma, aslinda birçok kronik hastaligin olusmasinda etkin bir rol oynamaktadir.

Ayrintili vücut analizi bel çevresi yag dagilimi ve miktari hakkinda 1 dakikada bilgi verir. Yapilan ölçümler sonucunda kisinin genel yag yüzdesi, yag kütlesi, bölgesel olarak yag ve kasin dagilimi, bel kalça orani baz alinarak yaglanmayi azaltacak diyet planlanir.

Bel çevresi genis olan kisilerde kronik hastaliklarin görülme sikligi yüksektir!

Özellikle metabolik sendrom, dislipidemi, kardiyovasküler hastaliklar ve tip 2 diyabetin sik gözlendigi bu kisilerde bu yaglanmayi azaltmak için doktor ve diyetisyen kontrolü sarttir. Çünkü bu kisilerde olusan hormon bozukluklarinda ilaç tedavisi gerekebilir. Diyet tedavisi bel çevresi yaglanmasini azaltir bu rahatsizliklarin olusum riskini ortadan kaldirir.

ADIM: Bel çevresi yaglanmasinin nedenini arastirmak

Vücutta yaglanma oraninin yüksek olmasi saglik problemlerinin var olmasinda tek basina bir indikatör degildir. Fakat abdominal yaglanma olarak tanimladigimiz bel çevresi yaglanmasinin olusmasinda altta insülin direnci, kortizol fazlaligi, hipotiroidi, Cushing ( böbrek üstü hormonlarin fazla çalismasi ) gibi saglik sorunlarinin olup olmadiginin arastirilmasi gerekmektedir.

Yaglanma sebeplerinden bir digeri de gida aliminda dengesiz tüketimdir.

Menopoz dönemi de yaglanmanin vücutta fizyolojik olarak arttigi ve tetikledigi bir dönemdir.

Hareketsizlik ve buna bagli enerji harcamada azalma.

Fazla alkol tüketimi de bel çevresi yaglanmayi artirmaktadir.

Kronik stres bel çevresinde yaglanmaya en önemli nedenlerdendir.

2. ADIM: Nedeni bulduktan sonra çözüme yönelmek gerekir.

Bel çevresi yaglanmasinin sebeplerini ögrenmek için doktor kontrolü sonrasinda gerekli tahliller yaptirilip, hormonal bir sebep var ise ilaç tedavisi baslar. Bununla birlikte kilo fazlasi olanlarda bel çevresi yaglarini azaltmaya yönelik diyetisyen kontrolünde diyete baslanir.

Kilo fazlaligi; fazla kilolu olma ya da obezite hangi aralikta olursa olsun beraberinde vücutta yaglanmayi da artirmaktadir. Yapilan vücut analiz ölçümlerinde bu yaglanmanin miktari ve dagilimi hakkinda sonuç alindiktan sonra sik takiple kisinin saglikli kiloya gelmesi hedeflenir.

Bu konuda hedeflenen tarti çok önemlidir. Hedef tarti uzun süre korunabilecek, kisinin boyu ve ayrintili vücut analizi ölçümü disinda yasini da göz önüne alarak hesaplamak gerekir. Kisacasi hedef kilo saglikli kilo olmalidir. Diyetin içerigi karbonhidrat, yag ve proteince dengeli olarak kisiye uygun olarak planlanir.

ADIM: Yagli ve karbonhidratli besinlerin tüketiminde miktar kontrolü sart!

Yine siklikta duydugumuz cümlelerdir “ Ben hiç yagli seyler yemiyorum, yemeklerimi zeytinyagli yapiyorum, evimize margarin tereyagi hiç girmez… Fakat vücudum yaglaniyor? ” bilinmesi gereken en önemli gerçek vücutta olusan yag ile tüketilen yag farkli seylerdir. Vücut yagi; yag ve yagli gidalari tüketme disinda örnegin, simit, börek gibi hamur isi besinler, mesrubatlar, bisküvi, cips, gofret, tatlilar, hazir et sulari, salata soslari gibi daha sayabilecegimiz karbonhidrat ve proteinli gidalarin gereginden fazla tüketilmesi sonucunda da vücutta artar ve bel çevresinde depolanir.

Insülin direncine dikkat!

Özellikle insülin direnci gibi diyabet olusum riski artmis kisilerde siklikla gördügümüz abdominal yaglanmada diyetin içeriginde özellikle glisemik indeksi düsük diyet uygulanarak bu kisilerde olusan sürekli açlik hissinin ortadan kaldirilmasi ile kilo kontrolü saglanir. Özellikle insülin direnci ile gelen hastalar “ Yedikçe yeme istegim oluyor, yemek sonrasinda hemen canim tatli bir seyler çekiyor, sik acikiyorum, çok sik tatli yiyorum” gibi gida aliminda sikintilarla gelmekteler. Çünkü insülin direncinde aldigimiz tüm besinlerin içeriginde bulunan karbonhidrat olan seker kandan hücrelere tasinamiyor ve hücreler kendini sürekli aç hissedip beyne açlik sinyali gönderiyor. O açidan diyet yeterli ve dengeli ögünlerle sik aralikli ve kan sekerini hizli düsürüp kisiyi hemen aciktirmayacak sekilde planlanmaktadir.

Özellikle glisemik indeksi düsük bu diyetlerde pizza, burger gibi fast food yiyecekler, beyaz pirinç, makarna, gözleme, börek, reçel, bal, tatlilar, meyvelerden muz- incir- kavun- üzüm gibi daha birçok besinde kisitlama yoluna gidilmektedir. Çünkü bel çevresini artiran besinler genelde glisemik indeksi yüksek gidalardir.

Geçici çözümler uygulamayin! Dogru zannettiginiz en büyük yanlis yaglanmanin sadece bel çevresinde biriktigini düsünmeniz

Karin çevresinde olusan yaglardan lipoliz, mezoterapi ve liposuction benzeri yöntemlerle ancak geçici olarak çözüm bulabilirsiniz. Bu konunun uzmanlari da bel çevresi yaglanmasi yüksek olan kisilerde öncelikle fazla kilolarin verilmesini vurgulamaktadirlar.

Yapilan yag analizlerinde kisilerde abdominal yaglanma disinda bacak, kalça, gövde ve kollarda da yag yüzdelerinin beldeki kadar yüksek hatta bazen beldekine oranla daha yüksek yag yüzdelerine sahip oldugu görülmektedir. Yani kisi kilo alimi sirasinda sadece karindan yag almis oldugunu görünüsünde hissetse bile ölçümler diger bölgelerde de yagin kasa oranla olmasi gerekenden daha yüksek oldugu görülmektedir.

Bu sebeple bu kisilerde genel yaglanmayi düsürecek sekilde diyet yapilarak vücudun tüm bölgelerinde yag kaybi hedeflenecek sekilde kilo verimi saglanir.

Unutmayin her gidanin fazlasi vücutta depolanmayi tercih edecektir. Meyvenin fazla tüketimi de bel çevresini artirabilir. Yeterli miktarda tüketmek en önemlisi!

Genel beslenmelerde yapilan en büyük hatalar;

Aksam sadece meyve yiyip yatmak

Saat 6’ dan sonra yemek yememek

Kahvalti, ögle gibi ana ögünleri atlamak

Diyette hiç ekmek yememek

Ara ögünler yapmamak

Yüksek karbonhidratli besinleri diyette çok sik tüketmek

Pilav, makarna, tatli, manti, çorba ve börek gibi yemekleri ayni ögünde bir arada tüketmek

Kuruyemis, kuru meyve gibi gidalari gereginden fazla tüketmek

Light gidalari kilo aldirmaz düsüncesi ile fazla miktarda tüketmek.

Herkesin almasi gereken kalori farklidir. Herkesin yiyebilecegi bir porsiyon ölçüsü vardir. Bir besini gereginden fazla tüketmek de diyetten tamamen çikarmak da dogru bir hareket degildir. Uzun açliklar basta bel çevresi olmak üzere yaglanmayi artirir. Önemli olan sik araliklarla yeterli miktarda tüketmeyi ögrenmektir.

Önemli olan ayni ögünde çok çesit yemekleri bir arada tüketmek degil farkli günlerde az miktarlarda çesitli beslenmektir!

Amaç yediklerinizi hep daha aza indirmek degil enerji harcamanizi arttirmak olmalidir!

Aslinda bir adimsayar alarak öncelikle günlük nasil bir harcamaniz oldugunu gözlemleyebilirsiniz. Çalismalar bir kisinin günde 8000- 10000 adim atmasi gerektigini vurgulamaktadir. Çok hareketli oldugunuzu veya hareketsiz olup olmadiginizi anlamanin en pratik yolu adimsayar alip kendinizi takip etmek ve adim sayilarinizi gün geçtikçe artirarak daha da enerji harcamak atacaginiz en büyük adimdir!

Egzersiz yapmak vücutta genel yaglanmayi azaltan en önemli parametrelerden bir tanesidir. Özellikle yürüyüs ya da yüzme vücutta hem bölgesel hem genel yaglanmayi düsüren 2 spor seklidir. Haftada 4 kez 35-45 dakika tempolu araliksiz yapilan aktivite yaglanmayi azaltir. Hizli yapilan aktivite sizi daha çok terleten aktivite kas oraninizi azaltmaktan öteye gidemez.

Romatizmasi, kalp sorunu, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastaligi bulunan kisilerin hekimlerinin kontrolünde önerilerine uyarak spor yapmalari gerekmektedir. Egzersizi tek basina uygulamak yaglanmanizi azaltmaz tam tersi size kilo bile aldirabilir. Diyetinizi de alarak öneriler esliginde abdominal yaglanmayi düsürebilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası