Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Evlerdeki 10 yaslandirici maddeye dikkat!

Dr. Öz Show’da evlerdeki en yaslandirici 10 kimyasal madde açiklandi…

Hepimizin evinde sik sik kullandigimiz ama gerçek etkilerini bilmedigimiz bazi kimyasal maddeler var. Hayatimizdan yillari alip götüren maddelerle çevrili oldugumuzu çogu insan bilmiyor… Onlara dokunuyor ve hatta her gün yiyor… Bu kimyasal maddeler hem sizin için hem de aileniz için tehlikeli. Evinizde bulunan bu toksinler sizi yaslandiriyor ve sagliginiza zarar veriyor. Her gün Star TV’de ekrana gelen Dr. Öz, evinizdeki 10 yaslandirici maddeyi söyle açikliyor;

1- Agarticilar; Agarticilar klor ve amonyak içerir. Bu sayede beyazlatir ve ise yarar zaten. Ama bu maddeler ayni zamanda iritasyona neden olur. Gözünüze kaçabilir, cigerlerinize girer, mide bulantisi ve kusmaya neden olur.

Ama bu maddeleri kullanmak yerine, temizlikte kabartma tozu ve beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Onlar da ayni isi görebilir. Özellikle sirke camlarda, kabartma tozu da fayanslarda çok ise yarar. Çok basit bir sekilde her markette bulabileceginiz bu malzemelerle daha saglikli bir temizlik yapabilirsiniz.

2- Böcek savarlar; Bu maddelerin da muadilleri var. Ayni islevi görebilecek kokulu

mumlari kullanabilirsiniz örnegin... Bu sayede böcekler sizden uzak durur. Ya da mutfakta çöp birakmayin ki içeri böcek ya da sinek girmesin.

3– Oda Spreyleri ve Kokulu Mumlar/Sabunlar; Herkes evinin temiz ve taze kokmasini ister ancak sentetik koku vericiler havada kalarak, içerideki havanin kalitesini olumsuz etkileyebilir. Akcigerlerin ve solunum yollarinin dokusuna zarar verebilir ve gözleri tahris edebilir. Gerçekçi olun, eviniz temizse kötü kokmayacaktir.

Sabunlara eklenen koku verici kimyasallar, yüzünüzdeki deriyi ince bir ipek gibi kaplayan tabakayi yok edebilir. Sabun kullanirken, kokusuz ve renksiz, en basit sabunlari tercih etmek gerekir.

4- Yüksek fruktoz misir surubu; Yüksek fruktoz misir surubu direk olarak karacigere gider ve karacigerin bu maddeyi seker olarak algilayip yaga dönüstürmesine neden olur. Kolesterolü yükseltir ve karin bölgesinde yaglanma olusur.

5- Trans Yaglar; Trans yag, imalat sürecinde hidrojen molekülü eklenerek doygun hale getirilen bir çesit doymamis yagdir. Bu hidrojenize yaglar kötü kolesterol seviyesini yükseltir, iyi kolesterol seviyesini düsürür ve kalp-damar hastaliklarina davetiye çikarirlar. Yilda 100 bin kisinin kalpten ölmesinin nedeni de budur. Ticari yemek reçetelerinden yavas yavas çikarilmakta olan bu yaglar, evinizdeki ürünlerde halen mevcut olabilir. Dolabinizi gözden geçirin ve etiketinde hidrojenize yag yazili bütün gida maddelerini çöpe atin.

6- Toluen; Tirnak cilasinda ve boyalarda bulunan bir çözücü olan ve petrol bazli parafin

mumlar yandiginda havaya yayilan toluen, sinir sistemine hasar verebilir. Toluen de diger pek çok kimyasallar gibi buharlasir, cigerlere girer ve alerjiye neden olur. Kimi zaman bas agrisi, mide bulanmasi, hatta halüsinasyonlara bile neden olur. Dogal kokulu balmumu, soya veya bitki bazli mumlarla tirnak ürünlerinin dogal alternatiflerini kullanmak, daha iyi bir seçim olacaktir.

7- Yüksek Dereceli Alkol; Alkol karacigeri zehirleyen bir toksindir. Ama az miktarda alinirsa bazi açilardan iyi olabilir. Çünkü bizi rahatlatir, topluma karismamizi ve hayattan keyif almamizi saglayabilir. Ama alkol çok miktarda tüketilirse, özellikle kadinlar için tehlikeli olabilir. Bu yüzden alkol derecesi yüksek içkiler yerine bir kadeh sarabi tercih etmek daha iyi olabilir.

8- Sigara, pipo ve puro; Evde sigara içilmesine son vermis olsaniz bile, tütün ürünlerinin hepsi zararli kimyasallar üretir. Sigarayi biraktiysaniz, evinizde toptan bir temizlik yapip bütün kumas perdeleri ve dösemeleri yikayin. Hatta duvar badanasini yenileyin. Sigara basta kanser olmak üzere pek çok farkli hastaliga neden oluyor. Ama sigarayi birakmanin kolay olmadigini da biliyoruz. Bu nedenle sigarayi birakmak isteyenlere yardimci alternatif tedavilere yönelebiliriz.

9- NPE Içeren Deterjanlar; Nonilfenol etoksilat (NPE), yag ve su gibi sivi maddelerin karismasina yardimci olan bir kimyasal maddedir. Çamasir deterjanlari, sampuanlar ve temizlik maddelerinde bulunan bu kimyasal madde, östrojen hormonunu taklit ederek erken adet görmeye, düsük sperm sayisina ve üreme sagliginin bozulmasina neden olabilmektedir. Bu nedenle dogal temizlik maddeleri kullanin ve sert kimyasallarin kullanimini azaltmak veya bunlari kullanmaya son vermek üzere mikro fiber yer bezleri veya buharli temizleyiciler gibi alternatifleri tercih edin. Genç kizlar ve delikanlilarin NPE’ye maruz kalmasini engellemek için, deterjan alirken içinde NPE olmadigindan emin olmaya çalisin.

10- Naftalin Toplari; Kislik kazaklari kaldirirken, güvelerin ziyafet çekmesini önlemek için üzerlerine birkaç naftalin topu serpistirmek nesillerdir gelenek haline gelmistir. Ama unutmayin ki naftalin kanserojen içeren bir maddedir. Günümüzde, sedir agaci yongalari ve lavanta kesecikleri gibi dogal alternatifler güvelere karsi daha iyi bir seçenek olusturmaktadir. Bu arada mevsim sonunda giysileri kaldirmadan önce temizlemeyi unutmayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası