Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TEK PORT CERRAHISI ILE GÖBEK DELIGINDEN IZSIZ AMELIYAT!

Tek port cerrahisi ile pek çok ameliyat artik göbek deliginden girilerek iz birakmadan gerçeklestiriliyor. 2008 yilindan beri uygulanan bu yeni cerrahi yöntem, hastaya yalnizca estetik degil, pek çok farkli konfor da sagliyor. Acibadem Kadiköy Hastanesi'nden Genel Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Nihat Yavuz’dan, göbek deliginden girilerek gerçeklestirilen ameliyatlar hakkinda merak edilenleri ögrendik.

Ameliyat, basarili geçse bile, bedeninizde hatira birakir. Izi, sizinle bir ömür boyu yasar. Özellikle de karin bölgesinde ameliyat nedeniyle olusan büyük yara izleri, estetik kaygilarin olusmasina da yol açar. Prof. Dr. Nihat Yavuz, son yillarda tek kesiden yapilan “Tek Port Cerrahisi” sayesinde, hastalarin kaygilarinin giderildigini çünkü hastanin pek çok avantaji oldugunu vurguluyor. Prof. Dr. Yavuz’a göre ‘izsiz cerrahi’ denilen bu ameliyat yönteminin yalnizca estetik yarari degil, hastaya sagladigi pek çok konfor var. Iste bu konforlarin baslicalari:

Ameliyat sonrasi agri duyulmasinin minumuma inmesi,
Ameliyattan kisa bir süre sonra hareket edilebilmesi
Hastanede kalis süresi kisaltmasi
Ise baslama ve normal hayata dönüsün kisalmasi
Estetik olarak, iyi sonuçlar elde edilmesi.

Tek port cerrahisi nasil gerçeklestiriliyor?

Tek port cerrahisinde, karin ön duvarina yani göbek bölgesine tek bir kesi (delik) açiliyor. Ameliyat, kesiden içeri sokulan ve bu islemler için özel olarak gelistirilmis aletler yardimiyla laporoskopik sekilde gerçeklestiriliyor.

Laporoskopik cerrahi, klasik cerrahi yöntemlerden farkli. Tek port cerrahisi ise, klasik laporoskopik yöntemine göre farkli. Üstelik bu farkliliklar, hastanin avantajlari haline geliyor. Normal klasik laporoskopik cerrahide yapilan ameliyata göre üç, dört veya bes adet port (boru) ve bu portlardan çalisan özel aletler yardimiyla ameliyat gerçeklestiriliyor. Sonrasinda hastanin karninda üç veya dört adet kesi izi kaliyor. Tek port cerrahisinde ise, sadece göbek bölgesinde kesi söz konusu oldugu için ameliyat sonrasinda hastanin karin bölgesinde görülebilen kesi izi olmuyor. Bu nedenle tek portla yapilan cerrahiye 'izsiz cerrahi' deniliyor.

Aletler 360 derece dönüyor, 90 derece kivriliyor

Tek kesiden yapilan laparoskopik cerrahide özel olarak gelistirilmis tek bir port, bu portun içerisinden geçen üç veya dört adet giris yeri olan çok kanalli port bulunuyor. Ayni zamanda kendi etrafinda 360 derece dönen, 90 derece kivrilabilen laparoskopik el aletleri kullaniliyor.

Tek port cerrahisi ile farkli ameliyatlar yapiliyor

Tek kesiden yapilan laparoskopik cerrahi yönteminin en sik uygulandigi ameliyatlar sunlar:

Safra kesesinin alinmasi
Apandisit
Reflü ameliyatlari
Sismanlik için mideye bant yerlestirme ameliyatlari
Ince ve kalin barsak ameliyatlari
Böbrek, böbreküstü bezi ve dalak ameliyatlari
Jinekolojik ameliyatlar

Açik ameliyata geçmeye gerek kalmiyor!

Laparoskopik cerrahide ameliyat sirasinda zorlukla karsilasildiginda açik cerrahiye dönülerek islem tamamlanabiliyor. Ancak bu gibi durumlarda, tek port cerrahisi avantajli hale geliyor. Çünkü uygulama yapilirken zorlukla karsilasildiginda ilave bir veya iki adet port girilerek islem, klasik laparoskopik cerrahiye dönüstürülebiliyor. Dolayisiyla açik cerrahiye geçmeden, islem laparoskopik olarak tamamlanabiliyor.

Tek Port Cerrahisinin Tarihçesi

Ilk laporoskopik safra kesesi ameliyatlari 1987 yilinda yapildiktan sonra laporoskopik cerrahi hizli bir sekilde ilerledi. 2000’li yillarda tüm cerrahi ameliyatlar laporoskopik olarak yapilir hale geldi. 2000’li yillarda laporoskopik cerrahiye robot kullanimi girdi, 2007’den itibaren ise NOTES denilen vücudun dogal giris yerlerinin kullanilarak karin bölgesinde iz olmadan laporoskopik ve endoskopik cerrahinin birlikte uygulanmasi gündeme gelirken, 2008 yilinda ise tek delik cerrahisi uygulanmaya basladi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası