Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KEKELEYEN ÇOCUGU SABIRLA DINLEYIN

Kekemelik, iletisimi olumsuz etkileyen bir konusma bozuklugu. Çok çesitli nedenlerle ortaya çikabilen kekemelik, iyilesmemesi durumunda çocuklarin sosyal iliskilerinin bozulmasina hatta akademik kariyerlerinde basarisizliklara dahi yol açabiliyor. Uzmanlar, kekemelik sorunu yasayan çocugun sabirla ve dikkatle dinlenmesinin iyilesme için ilk adim oldugunu belirtiyor. Peki kekemelik nasil ortaya çikiyor, tedavi yöntemleri ve anne babalara düsen görevler neler? Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Psikiyatri Uzmani Dr. Zafer Atasoy, çocuklarda görülen kekemelik ve tedavi yöntemler hakkinda bilgi verdi.

Konusma iletisim kurmak, duygu ve düsüncelerimizi aktarmak için kullandigimiz etkili araçlarimizin basinda geliyor. Konusmanin bozuldugu her durumda iletisimimiz de kurulmasi aksiyor. Özürlü konusma, aile içi ve disinda büyük güçlüklere yol açiyor, çok çesitli uyum sorunlari ortaya çikabiliyor. Sorunlar özellikle egitim alaninda yasanan olasi sikintilara kaynaklik ediyor.

Kekeleme iletisimin bozulmasina yol açtiginda sikinti ve gerginlik yaratiyor. Alay edilme, konusmadan dolayi dikkat çekme çocuk için dayanilmaz bir gerginlik doguruyor. Bu tür bir durum sonunda da basta akademik olmak üzere birçok sosyal etkinlikten uzaklasan çocuk zarar görebiliyor. Bu etkilenmenin sonuçlarini önceden kestirmek her zaman mümkün olmuyor.

Kekemelik, sözel anlatimin akiciliginin istemsiz olarak kesilmesiyle ortaya çikiyor. Genellikle ses ya da hecelerin tekrari, uzatilmasi, duraksamasi ya da sesin tamamen durmasi seklinde ortaya çikiyor. Bu özelliginden dolayi kekemelik “Akici Konusma Bozuklugu” olarak da adlandirilabiliyor. Göz kirpma, yüz burusturma, dil ve dudak titremeleri, basin ani atma hareketleri ve nefes alma düzensizlikleri görülüyor. Telefon konusmasi, topluluga konusma, takdim yapma, kendi ismini söyleme, otorite figürlerine karsi konusma, is görüsmesi ve resmi sunumlarda artarak ortaya çikabiliyor.

Kekelemesi olan çocuklarin, olmayanlara göre daha fazla davranissal ve duygusal sorun yasadiklarini tespit edildigini belirten Anadolu Saglik Merkezi Psikiyatri Uzmani Dr. Zafer Atasoy sunlari söyledi:

“Kekelemede ailesel yatkinliktan söz ediyoruz ancak bu degerlendirme genetik bir geçis anlamini içermiyor. Kekeleme nedeni ile ilgili yapilan çalismalarda kekelemesi olan ve olamayan çocuklar ve ailelerinin özellikleri arasinda belirgin fark görülmedi. Ancak kekelemesi olan çocuklarin olmayanlara göre daha fazla davranissal ve duygusal sorun yasadiklari tespit edildi. Bu artis kekelemenin nedeni olabilecegi gibi sonucu da olabilir. Diger yandan kekelemesi olan çocuklarin ailelerinin bir kisminda titizlik, düzen, mükemmeliyetçilik gibi özelliklerin yani sira baskici, asiri koruyucu olduklari da bildiriliyor. Kekeme çocuklarda çekingenlik, korkma, titizlik, sikintili olma kisilik özellikleri olarak ön planda. Kekelemenin baslamasi siklikla ani oluyor. Köpek kovalamasi, sahit olunan kavga gibi örseleyici ve yogun duygusal bir durum sonrasinda kekemeligin ortaya çikmasi klinikte sik görülen bir durum. “

Kekeleme ortaya çiktiktan sonra büyük oranda çocugun gelisim süreci içinde kendiliginden sönüyor. Konusma bozuklugunun dönemleri de bulunmuyor. Ancak sönmemis ya da tedavi edilmemis ve uzamis kekelemeden ileri dönem olarak söz edilebiliyor.

Kekemeligin tedavisi için ne zaman bir uzmana basvurmali?

Diger tüm saglik sorunlarinda oldugu gibi tedaviye ne kadar erken baslanirsa, basari sansi da o denli artiyor. Anadolu Saglik Merkezi Psikiyatri Uzmani Dr. Zafer Atasoy kekemeligin tedavi süreci ile ilgili su bilgileri verdi:

“Öncelikle çocugun bozulmus olan konusmasini düzeltmek için zorlanmamasi gerekiyor. Bunun için konusmasi kesilmemeli uyarilarak düzgün konusmasi istenmemeli. Çocuk düzgün konusmak ister ancak basaramadigi için huzursuzluk duyar. Yapilacak uyarilar çocugu daha büyük gerginlik ve sikinti içine sokabilir. Böyle bir uyari çocugun kekelemesini artirmaktan baska bir ise yaramaz. Sabirla, düzeltmeden, agzindan kelime çalmadan, onun yerine konusmadan dinlemek tedavi için ön kosuldur. Benzer bir tutumla karsilasan ve kekelemesine karsin iliskisini sürdüren çocuk kendisini rahat hissedecegi için konusmasi da rahatlar. Kekeleyen çocugun duygusal olarak rahat bir durum içinde olmadiginin unutulmamasi gerekiyor.”

Kekelemesi olan çocuk için anne babanin öncelikle, bu durumun büyük oranda kalici olmadigini bilmesi önem tasiyor. Durumu abartili bir tepki ile karsilamamak ve sükûneti korumak gerekiyor. Çocugun bilerek yapmadigi, kendisinin bu kekelemeden dolayi aci çektigi göz önünde tutulmali. Bu tabloyu ortaya çikaran etken olarak gördükleri, çocuklari için tasinmasi zor duygusal durum(lar) varsa bunu ortadan kaldirma ya da daha kolay tasinabilir hale getirmek ana baba görevi olarak kabul edilmeli.

2 -6 yas grubundaki çocuklarin yüzde 5’inde kekeleme görülüyor. Kekemelige en sik rastlanan yas grubu ise 3 – 4 yas arasi. Kekelemesi olan çocuklarin yaklasik yüzde 80’i ergenlik öncesinde belirtilerinden kurtuluyor, bu grup içinde olan kekelemeyi “fizyolojik” olarak adlandirmak mümkün. Kekemelik toplumda yüzde 1 oraninda görülüyor. Erkek çocuklarda kekemelik, kiz çocuklara göre iki misli fazla karsimiza çikiyor. Bu oran eriskinlik döneminde artarak 5 misline yükseliyor. Ailesel siklik orani yüzde 50 civarinda bulunuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası