Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOGUK HAVALAR ALERJI HASTALARININ KABUSU

Kis aylarinda isinmak için kullanilan maddelerin olusturdugu hava kirliligi ve soguk havanin kendisi alerjik hastaliklari tetikliyor. Odun, kömür ve diger yanici maddelerin kullaniminda görülen ciddi artis sonucu, alerjik bünyeye sahip olanlar ve alerjik hastaligi bulunanlar, bu durumdan en çok etkilenen gruplardir.

Memorial Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, kis aylarinda alerjik hastalari bekleyen tehlikeler ve korunma yollari hakkinda bilgi verdi.

KIRLI HAVA ALERJIYI TETIKLIYOR!

Kis aylarinin gelmesi ve havalarin sogumasi ile birlikte alerjik hastalar için zor günler de basladi. Soguk hava ve hava kirliligi, herkesi etkileyen olumsuz bir faktör olsa da, alerjik bünyeli kisiler bu faktörlere daha duyarlidir. Çocuklar, yaslilar ve altta yatan bir kronik hastaligi olanlar, risk gruplaridir. Özellikle alerjik astimi olan hastalarda; alerjenler, viral enfeksiyonlar (nezle, grip, farenjit), soguk hava, kirli hava, sigara dumani, ilaçlar (aspirin, agri kesici ve romatizma ilaçlari), gida katki maddeleri, boya, cila, vernik, parfüm kokulari, stres gibi faktörler astim ataklarini tetiklemektedir.

Soguk havalarda; odun, kömür ve diger yanici maddelerin kullanimindaki artis, hava kirliligine neden olmaktadir. Egzoz gazi, araba ve fabrika dumani gibi alerjenler de, alerji hastalarini olumsuz etkilemektedir.

ALERJIK KISILERDEKI SIKAYETLER ARTIYOR!

Alerjik yapida olan kisilerin kirli havayi solumasi, zaten var olan duyarliligi daha da artirir ve bunun sonucunda; öksürük, nefes darligi, hirilti ile kendini gösteren astim odaklari ortaya çikar. Solunum yollarinda artan duyarlilik nedeniyle, mikroplarin solunum yollarina yerlesmesi daha da kolaylasir. Bu nedenle sinüzit, bronsit, zatürre gibi enfeksiyonlar daha siklikla ortaya çikar. Alerjik kisilerde, hava kirliliginden etkilenen tek organ akciger ve bronslar degildir. Göz ve burun da olumsuz etkilenir. Hava kirliliginin yogun oldugu yerlerde alerjik rinit (saman nezlesi) ve alerjik göz hastaliklari da artmaktadir.

SOGUK HAVA DA ALERJIK BÜNYELER IÇIN TETIKLEYICIDIR!

Kirliligi olusturan kimyasal parçaciklar göz ve burundaki hücreleri uyararak, alerjiyi açiga çikarmaktadir. Bunun sonucunda kisilerde bunun akintisi, burun tikanikligi, hapsirik, gözlerde sulanma, kizariklik ve kasinti ortaya çikmaktadir. Alerjik astimli hastalar soguk havaya maruz kaldiklarinda kendilerini kötü hissetmelerinin sebebi, solunum yollarinin soguga karsi asiri derecede hassas olmasidir. Bu durum mutlaka soguk hava alerjisi oldugu anlamina gelmez. Soguk havanin solunmasi, solunum yollarinin kurumasina ve bu nedenle daralmasina neden olur. Ayrica asiri soguk havalarda burundan nefes almak da oldukça zorlasir. Astimli kisilerin, agiz yolu ile nefes almalari durumunda alinan hava, solunum yollarinin daha çok daralmasina sebep olur. Bu da, havanin solunum yollarina ulastigi anda yeterli derecede isitilamamis olmasindan kaynaklanmaktadir. Burun, solunum yollarinin korunmasinda önemli rol oynamaktadir. Burundan alinan hava nemlenerek, isinarak ve tozlar tutularak geçtigi halde agizdan alinan hava direkt olarak solunum yollarina ulasmakta ve bronslarin hassasiyetini artirmaktadir. Böylece alerjik bulgular tetiklenmektedir.

ALERJIK HASTALAR SOGUK HAVALARDA NELERE DIKKAT ETMELI?

Alerjik kisiler;

Hava kirliligi olan ortamlardan uzak durmalidir

Kisin kalabalik ortamlarin bulundugu kapali yerlerde uzun süre kalmamalidir

Sigara dumanindan kendilerini korumalidir

Disari çiktiklarinda agiz, burun ve göz gibi organlarini özellikle korumalidir, agiz ve burundan soguk hava direkt olarak alinmamalidir

Kisin yünlü atki, bere ve kazak giymemelidir

Alerji belirtileri ortaya çiktiginda hekim kontrolü ve önerisi ile lokal etkili kortizonlu spreyler, damlalar ve antibiyotik kullanmalari gerekebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası