Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YENI YILDA KALBINIZ IÇIN YENI BIR BASLANGIÇ YAPIN!

Yeni yila girerken kalbiniz için yeni baslangiç yapin. 2009’da kalbinize daha iyi bakin ve daha saglikli bir yasam sürün. Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp sagligini korumak ve saglikli bir yasam sürmek için önerilerini siraladi.

2009’un son gününe kadar kalbinizi üzecek neler yaptiysaniz onlari geçmis yilda birakin. Bir önceki sene kalbinize her türlü ihaneti yapmis olabilirsiniz. Sigara, asiri kilo, hareketsizlik, yüksek tansiyon ve seker…

Gelin, 2010’un ilk gününü, ‘ben artik bunlari yapmayacagim’ karari alarak, ‘kalbiniz için yeni bir baslangiç’ günü ilan edin.

2010’da kalbiniz için sigarayi mutlaka birakin!

2009 yilinda kalbiniz, aileniz ve sevdikleriniz için sigarayi birakma karari alin. Sigara, koroner kalp hastaliklarini hizlandirici faktörlerin en önemlilerindendir. Ayrica direkt olarak akcigeri etkiledigi için kalp ameliyati olan hastalarda da ameliyat sonrasi ciddi sorunlara neden olmaktadir. Sigara içiminin kadinlarda yaptigi tahribat, erkeklere göre çok daha fazladir. Sigaranin kadinlar üzerindeki en önemli etkisi, östrojeni parçalamasi ve erken menopoza neden olmasidir. Sigarayi birakmak hiçbir zaman ‘geç’ degildir. Özellikle menopoza giren kadinlarin sigarayi birakmalari sarttir.

2010’da mutlaka kalbinizi kontrol ettiriniz!

Alti ayda bir kan yaglarinizi ve kan sekerinizi kontrol ettirip, yilda bir kez efor testi yaptiriniz. Özellikle kadinlar koroner hastasi olmayacaklari inancindan vazgeçip yillik kontrollerini yaptirmalidir.

2010 yilinda menopoza giren kadinlar bu yildan baslayarak daha ciddi olarak kardiyolojik kontrollerini yaptirmalari gerektigini bilmeliler. Çünkü menopozla birlikte kadinlarda ortaya çikan kalp hastaligi çok hizli olarak ilerlemektedir.

2010’da beslenme aliskanliklarinizi degistirin!

Saglikli beslenme konusunda kesin kararinizi verin! Çogunlukla sebze ve meyveye dayali, kolesterolden fakir bir diyet organize edin. Bu konuda sadece güvenilir kaynaklarin bilgilerine itibar edin. Bilin ki, ‘mucize diyet’, ‘lokman hekim ilaci’ henüz kesfedilmedi. Hastalar her zaman saglikli olmak için, ‘Kaf Dagi’nin ardindaki sari çiçegi’ bekliyorlar. Ama ‘ ölmez otu’ diye bir sey yok. Beslenmede çok çesitlilik önemlidir. Yapilan siki bir diyetin mükafati olarak ayda bir kez kalp sagligi için ‘muzir’ gibi görünen yiyecekleri tadabilirsiniz. Ama tabi çok çok ölçülü olmak kosulu ile burada önemli olan tatmaktir, tika basa yemek degildir.

Yeni yilin ilk gününden itibaren ‘ben artik yürüyecegim’ kararini alin ve uygulayin!

Egzersizden uzak, hareketsiz bir yasam sürüyorsaniz, merdiven yerine asansörü kullaniyorsaniz yeni yilda bu aliskanliklarinizi tamamen birakin. Daha hareketli bir yasamin startini verin. Eviniz isinize yakin mesafedeyse aracinizi kullanmayin. Haftada en az üç kez bir saat yürüyün. Temponuz, 5 kilometreyi 45 dakikada kat ediyor sekilde olmalidir.

Soguk havalarda disarida yürümeyin!

Yeni yilda, yeni yilin ilk aylarinda soguk havada yürüyüs yapmaktan kaçinin. Özellikle kalp hastalarina önerimiz, öncelikle evlerine bir yürüyüs bandi alarak ev ortaminda günlük yürüyüslerini yapmalaridir. Ikinci seçenek de, yeni bir konsept olan büyük alis veris merkezlerinde yapilmasini tavsiye ettigimiz uzun yürüyüslerdir. Günün en sakin en tenha oldugu, kalabaligin az oldugu dönemde saat 10.00-14.00 arasinda yürüyüs yapmalari kendileri için çok yararli olacaktir. Bugün artik en küçük alis veris merkezinin boyu 100 metre. 5 tur atarlarsa 1 kilometre yol eder. Bunu gün içinde iki defa yaparlarsa zaten günlük yürüme egzersizini yerine getirmis olurlar. Ancak yürüyüs, vitrin seyreder gibi degil, biraz hizli adimlarla yapilmalidir. Hastalar için buralari önermemizin sebebi; bu tür binalarin “akilli bina” olarak insa edilmesi nedeniyle içerideki havanin sicak, enfeksiyondan korunan bir ortam, yine isitma sistemlerinin filtreli olmasi ve havanin içeri filtre edilerek verilmesidir. Bunlar hastanin sagligi açisindan önemli kriterlerdir.

2010’da yarismaci sporlari tercih etmeyin!

2010’da ‘spor kalbe iyi geliyor’ diye hiçbir zaman yarismaci sporlara baslamayin. Futbol, tenis, basketbol gibi yarismaci sporlarda 15-20 yillik geçmisiniz yoksa, 40 yasindan sonra bu tür sporlara baslarsaniz felaketi davet etmis olabilirsiniz. Onun için rekabet içerikli sporlarin yerine yapacaginiz düzenli egzersizler, kalp hastaliklari ve kalp krizi riskine karsi koruyucu bir etki yapar, kalbinizi, kemiklerinizi ve kaslarinizi güçlendirir. Ancak 30 yasindan sonra yogun efor gerektiren bir spora baslayacaksaniz da, gizli kalp hastaligi riskine karsi mutlaka iyi bir kalp kontrolünden geçmeniz ve bir rehabilitasyon uzmaninin yapacagi programi uygulamaniz çok önemlidir.

2010’da sagliginizi kontrol altinda tutun

Eger 40 yas ve üzerindeyseniz, bugüne kadar da kalp yönünden bir kontrolden geçmediyseniz, 2009’un ilk haftalari içinde mutlaka bir kardiyolojik kontrolden geçin. Özellikle bilgisayarli anjiyografi ile kalp damarlarinizin durumunu kontrol ettirmeniz yararli olacaktir. Aile geçmisinizde kalp hastasi varsa, sismansaniz, diyabet veya yüksek tansiyon hastasiysaniz, sigara kullaniyorsaniz 30, degilseniz 40 yasindan sonra yeni yilda su testleri yaptirin: Total kolesterol, HDL (iyi huylu kolesterol), LDL (kötü huylu kolesterol), tigliserid ve kan sekeri. Ayrica düzenli olarak tansiyonunuzu ölçtürmenin de zamanidir.

2010’da stresten uzak durun

2009 yilinda aileniz, isiniz ve sosyal çevreniz ile ilgili sizi üzen olaylar varsa, 2010’da bunlardan süratle kurtulun. Yeni yilda daha barisçi, daha uyusmaci, daha az stresli, daha huzurlu bir yasam tarzi benimseyin. Her seyden önce 2009 yilinda kendinizle kavga ediyorsaniz öncelikle kendi iç dünyanizla barisin. Bu sayede etrafiniza mutluluk ve baris mesajlari verebilirsiniz. Evliyseniz, esinizle daha uyumlu olmaya çalisin. Anne babaysaniz, çocuklarinizla daha ilimli ve uzlasmaci bir iletisim kurun. Bunun için de gerekiyorsa bir aile psikologundan yardim alin. Kendinizle, yasamla, ailenizle, esinizle, mesleginizle, dostlarinizla barisik olun. Çok çabuk karar veren, hizli hizli konusan, merdivenleri birkaç basamak birden çikmaya çalisan, sabirsiz biriyseniz (A tipi kisilik) yavaslayin. A tipi kisilikte kandaki adrenalin seviyesi çok yükselir, bu da spazma neden olur. Riskinizi azaltmak için daha yumusak, sakin hareket eden, huzurlu biri olmaya özen gösterin. Yeni yilda is ve meslek hiçbir zaman, beceri ve olanaklarinizi zorlamayin, çocuklariniza hazir olmadiklari sorumluluklari vermekten kaçinin.

2010’da asik olun!

2009 yilinda asik olmadiysaniz 2010 yilinda mutlaka asik olun. Öncelikle esinize, ailenize, isinize ve ülkenize asik olun. Çünkü asik olmak kalbe iyi gelir. Endorfin hormonu salgilanmasini saglar. Endorfin, zevk ve mutluluk veren bir hormondur. Iyi bir ask hayati kalp sagligi için çok gereklidir. Mutlu yasamayabilmek için saglikli bir ask hayatina ihtiyaç vardir. Düzenli bir ask hayati olan insanlarin yasam kalitelerinin artacagi da kesindir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası