Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAKININI KAYBEDEN INSANLARA NASIL YAKLASILMALI?

Ölümle ya da baska bir önemli kayipla yüzlesen hastamizi veya yakinlarimizi rahatlatmak, acilarini hafifletmek isteriz. Fakat ne diyecegimizi, ne yapacagimizi bilemeyiz ve endiselenmeye baslariz. Nöroloji Uzmani

Dr. Mehmet Yavuz hasta ve ailelerine ihtiyaç duyduklari destegi vermek için yapilmasi gerekenleri açikladi.

Insanlar neden yas tutarlar?

“Önemli bir kayip yasayan kisi, hayatini yeniden organize edip kurmadan önce, daha düne kadar hayatinda çok önemli yer tutan ama simdi kaybolan kisiyle vedalasmak, hayatin agirligi karsisinda yeniden soluklanmak ve kimi zaman çok zor olan gerçekleri sindirmek için yas tutmaya ihtiyaç duyar. Kaybin acisi insanin her yanini sarar, insanin içini ‘Artik hayat bir daha hiç eskisi gibi eglenceli bir yer olmayacak’ hissi kaplar. Yas, içimizden bir parça kopmasi hissinin iyilestirilmesi sürecidir. Yasamimiza devam etmemizi, yine baskalarini sevebilmemizi ve kaybimizi kabullenebilmemizi saglar. Tabii ki yas süreci sonrasinda kaybetmis olmanin verdigi üzüntü hala vardir ama bu artik hayatimizi sürdürmeye engel olacak boyutlarda olmayacaktir. Ancak kaybin sadece sevilen birinin ölümü olmadigi, kisinin saglik, güç, ya da fonksiyon kaybindan da kaynaklanabilecegi unutulmamalidir.”

Yas sürecini herkes ayni sekilde mi yasar?

“Kaybin dogasi genellikle kisinin tecrübe ettigi yasin niteligini belirler. Örnegin çok yasli ya da uzun zamandir hastalik çeken sevilen birinin ölümünü kurtulus olarak gören biri, çocugunu aniden kaybeden birinin hissettigi endise ve kederi ayni sekilde hissetmeyebilir. Çocugunu kaybeden anne bu durumla hiçbir hazirlik ya da uyari olmaksizin karsi karsiya kalmistir. Dogal ölümlerde yasanan yas ile travmatik ölümlerde yasanan yas farklidir. Travmatik ölüm diye tanimlayabilecegimiz ölümler; ani, beklenmedik, baska birisinin neden oldugu bir kaza, saldiri, ya da dogal afetler ve amansiz hastaliklar sonucunda yasanan kayiplardir. Kisinin ailesi yakinlari yogun bir haksizlik hissi yasar. “Hayat adil degil, iyi insanlarin basina böyle seyler geliyorsa artik dünya güvenli bir yer degil.” gibi düsünceler insanin aklindan çikmaz. Travmatik ölümlerde yasanan yas çok daha uzun süreli ve yogun olur. Olagan yas sürecinin basamaklari vardir ancak travmatik yasta, bu süreç benzeri bir sekilde fakat süre olarak daha uzun bir zamana yayilmis olarak isler.”

Yas süreci hangi asamalardan geçerek gelisir?

“Inkar ve sok; Baslangiçta, sevdigimiz birinin ölümünü kabul etmek zordur, ölümün gerçekligini inkar edebiliriz. Yakininizin ölümüyle ve genel olarak ölümle ilgili duygularinizi yakinlarinizla paylastikça, kabullenmek kolaylasir.”

“Pazarlik; Kayip gerçeginden kaçinma amaciyla yapilan bu son girisimde kisi Tanri’yla pazarlik etme girisiminde bulunur. Bu asamada temel düsünce “evet, basima gelenleri kabul edecegim ama bazi sartlarim olacak” seklindedir; artik kayip kabul edilmeye ve kayip sonrasi yeni hayatin kosullari gözden geçirilmeye baslamistir.”

“Kizginlik; Sizi geride birakip gittigi, yasamdayken yaptigi ya da yapmadigi seyler için ölen kisiye kizginlik duyabilir, bu kizginliginizi baskalarina yöneltebilirsiniz. Ölen birine kizginlik duymak sizi dehsete düsürebilir, oysa olanlari kabul ederek ve paylasarak zaman içinde daha az kizgin olursunuz.”

“Suçluluk; Bir yakininizi kaybettiginizde, onunla yaptiginiz ya da yapmadiginiz seylerden ötürü pismanlik ve suçluluk hissedebilirsiniz. Yasananlari degistiremezsiniz, hata yapmis olsaniz da insani yaninizi kabul edin, kendinizi affedin.”

“Adalet arama; Bu asamada en çok sorulan soru sudur: “Neden ben?” Ölümün adaletsizligine karsi çikar ve yasadiginiz kaybin bir seyin bedeli olup olmadigini anlamaya çalisir, bulamayinca isyan edebilirsiniz. Ölümü hak edilecek bir ceza degil, yasamin akisinin bir parçasi olarak görmeye çalisin.”

“Depresyon; Baslangiçta büyük bir kayip ya da bosluk hissi yasayabilirsiniz. Ruh halinde düzensizlikler, yalnizlik duygusu ve sosyal çevreden uzaklasma bunu izleyebilir. Yas tutan biri olarak eski halinize dönmek ve sosyal çevrenizde olup bitenlerle eskisi gibi ilgilenmek zaman alabilir. Unutmayin ki bu asamada cesaret verme ya da güven tazeleme gibi teselliler degil, aciya saygi ve sosyal destek yardimci olur.”

“Yalnizlik; Kaybiniz nedeniyle sosyal yasaminizda olusan degisiklikler, kendinizi yalniz ve korku içinde hissetmenize neden olabilir. Insanlarla görüsür, yeni arkadaslar edinirseniz, bu duygulariniz zamanla azalir.”

“Kabullenme; Kaybi kabullenme, ondan mutluluk duymak demek degildir. Kaybedileni unutmak ya da önemsememek de degildir. Tam tersine, durumun gerçek oldugunu kabul ederek, onunla basa çikmaya çalisirsiniz.”

“Umut; Zamanla hatirlamanin daha az aci verdigi bir noktaya gelecek, gelecege ve daha güzel günlere umutla bakmaya baslayacaksiniz. Degistiremeyecegimiz gerçeklerle basa çikmada kendinize zaman taniyin.”

Yas terapisi nedir?

“Yas süreci, siklikla kayip acisini ya da bununla bas etmeyi tecrübe etmemis kisiler tarafindan anlasilmasi oldukça zor, yalniz yasanan, gizli ve mahrem kalmis bir alandir. Yas terapisi, yas sürecinin yeteri kadar uygun biçimde ve dogal akisi içinde yasanmasini amaçlar. Bu nedenle terapide, yas sürecinin bahsettigimiz evrelerini tanimak hastalarimiza ve aile üyelerine kayipla bas etme konusunda yardim için atilacak ilk adimdir. Hangi süreçten geçtiklerini anlayarak yas yasantisi içinde olan kimseleri, daha iyi destekleyebilir ve özel ihtiyaçlarini belirleyebilirsiniz.”

Kayipla birlikte yasamayi kolaylastirabilen yollar nelerdir?

• Yalnizlik, kizginlik ve üzüntü gibi duygulari açikça ve dürüstçe arkadaslarinizla, ailenizle ve yakinlarinizla tartisin,

• Umudunuzu koruyun,

• Eger dinsel inançlariniz sizin için önemliyse, bir din insaniyla inançlariniz ve duygularinizla ilgili konusun,

• Kaybinizla ilgili yasantilarinizi paylasabileceginiz bir destek grubuna katilin,

• Kendinize iyi bakin, bedeninize özen gösterin, dengeli beslenin ve iyi dinlenin,

• Kendinize sabirli davranin, iyilesmek zaman alir, bazi günler kötü, bazilari ise iyi olacaktir.

Kayba ugramis yakinimiza yardim etmek için neler yapabiliriz?

• Kayba ugramis arkadasiniza, yakininiza yardimci olmak için onun yaninda olun, acisini paylasin, saygi duyun, ancak cesaret ve güven veren telkin ve tesellilerden uzak durun. Bunlar ise yaramaz.

• Arkadasinizi üzmemek niyetiyle kayipla ilgili konusmaktan kaçinmayin. Tam tersine, o istemedigini belirtmedigi sürece durum hakkinda konusun. Konusmaktan kaçinmak o duyguyu yok etmez, tersine pekistirir.

• Konusmada yasananlarini kolaylastirma amaciyla kaybi hafife almaya çalismayin, kayip gerçegine uygun, onu önemseyen bir tutum gösterin.

• Arkadasiniza verdiginiz önemi gösterin. Dikkatli dinleyin ve onun duygularina ve inançlarina olan sayginizi belli edin. Onunkine benzer olan duygu ve deneyimlerinizi paylasin. “Seni çok iyi anliyorum” gibi içi bos sözlerden kaçinin.

• Depresyon belirtileri çok yogun devam ediyor ve bir sonraki kabullenme sürecine geçmesi çok uzuyorsa bir uzmandan destek almasini saglayin.

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası