Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖGRETMENLERIMIZIN SAGLIGI IÇIN ÖNERILER!

Ögretmenlik karsiligini düsünmeden çok fazla çaba ve emek sarf edilen en kutsal mesleklerden biri. Bu kosulsuz ve sinir tanimaz çaba, beraberinde vücutta olumsuz yansimalari da getirebiliyor. Acibadem Bursa Hastanesi uzmanlari ögretmenlerin meslek hayatlari boyunca ses ve gögüs sorunlari, ortopedik rahatsizliklar ve varis gibi birçok saglik sorunu ile karsi karsiya kaldiklarini belirterek, bu hastaliklara karsi çesitli önerilerde bulundu.

Mentollü nefes açicilar ses tellerinde kuruma yapiyor

Acibadem Bursa Hastanesi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Levent Erisen, meslek geregi sesini yogun olarak kullanan ögretmenlerde, siklikla ses kisikligi, ses tellerinde ödem, nodül ve polip gibi hastaliklara rastlandigini söylüyor. Bu hastaliklarin önüne geçmek için ilk adim olarak sigaranin birakilmasi ve pasif içicilik söz konusu oldugu için sigara içilen yerlerde bulunmaktan kaçinilmasi gerektigini vurgulayan Prof. Erisen, diger önerilerini söyle siraliyor:

Sik sik bogaz temizleme aliskanligi varsa, bu aliskanliktan vazgeçilmeli. Bu gereksinim hissedildiginde bunun yerine birkaç yudum su içilmeli.

Günlük su tüketimi en az 2,5 litre ( on su bardagi ) olmali.

Ses tellerinde kurumaya yol açabilen mentollü nefes açici, seker ve pastillerden, kurumayla birlikte ses tellerinde salgi artisina da neden olan kafeinli, baharatli ve asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmali. Ayrica bazi ilaçlar ses telleriyle beraber bogazda da kurumaya neden oldugu için ilaç kullanimindan önce uzman hekime danisilmali.

Ses tellerinde kurumaya neden olabilen bir diger tehdit unsuru olan kuru ortamlarda bulunmamaya özen gösterilmeli; bulunulan ortam nemlendirilmeli.

Düzenli uykuya özen göstermeli; gün içinde zorunlu olarak uzun süre konusarak ses yorulduysa mutlaka bir süre konusmayarak ses dinlendirmeli.

Uzun süre ayakta durmak tehlikeli!

Toplumda ögretmen hastaligi olarak da anilan “varis” ile ilgili bilgi veren Acibadem Bursa Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Hayati Özkan da, ögretmenleri devamli ayakta durmamalari veya hareketsiz oturmamalari yönünde uyariyor. Kisinin devamli ayakta durma veya hareketsiz olarak oturma halinde ise, ayaklarini müzikle ritim tutar gibi hareket ettirmesini önererek bu hareketlerin hem varisi hem de toplardamarlarda pihti olusumu engellemekte etkili olacagi belirtiyor. Prof. Özkan’in bir baska önerisi de firsat bulundugunda bacaklari bas seviyesinden yukari olacak sekilde kaldirip dinlenmek.

Yumusak tabanli ayakkabi tercih edilmeli!

Ögretmenleri uzun süre ayakta kalmamalari konusunda uyaran bir diger isim Acibadem Bursa Hastanesi Ortopedi Bölüm Sorumlusu Doç. Dr. Nadir Sener de, uzun süre ayakta durmanin bel agrisi ve ayak agrilarini da beraberinde getirecegini ifade ediyor. Doç. Dr. Sener ögretmenlerin uygun ayakkabi seçimine de dikkat etmeleri gerektigini belirterek, “Ögretmenlerimiz topuklu ayakkabidan kaçinmali, ön kismi genis, yumusak tabanli ayakkabilari tercih etmeliler.” diye konusuyor.

Tahtada yazi yazarken omuza dikkat!

Ögretmenlerde diger sik görülen bir sorun da omuz agrilari. Tahtaya uzun süre yazi yazanlarda omuz çevresinde adale sikismasi sorunlari görülebiliyor. Doç. Sener bu sorun için ise, olabildigince bas üstü seviyesinde yazi yazmamayi, tahtanin silinmesinde ögrencilerden yardim almayi ve agir tasimamayi çözüm olarak gösteriyor.

Siniflar siklikla havalandirilmali

Acibadem Bursa Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Beril Bahadir Erdogan ise, ögretmenlerin sik yasabilecegi sorunlardan biri olan solunum yollarinda gelisen enfeksiyonlar ve alerjiye dikkat çekiyor. Dr. Erdogan sunlari belirtiyor:

“Kis aylarinda kapali ortamlarda toplu yasam, solunum sistemi hastaliklari açisindan önemli bir risk. Ortamda bulasici bir hastaligi olan kisinin varligi, o havayi soluyan herkesi hastalik açisindan riskli konuma getiriyor. Vücut direnci düsük olanlar ya da alerjik bünyesi olanlar daha çabuk etkilenebiliyor. Özellikle kis aylarinda, teneffüslerde ögrencilerin üsümemesi için siniflarin havalandirilmamasi durumunda, kirli hava büyük bir tehdit unsuru olarak karsimiza çikiyor. Ayrica kapali ortamlardaki tebesir tozu, kokulu kalemler, yapistiricilardan çikan kimyasal kokular da alerjik bünyeli kisilerde ve astim hastalarinda nefes darligi ve öksürük yakinmalarinin baslamasina neden olabiliyor. Tüm bu nedenlerle, kapali ortamlarin sik havalandirilmasi riskleri en az seviyeye indirmek açisindan önemli ve gerekli.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası