Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TEDAVI EDILEMEYEN DEPRESYON KALICI CINSEL SORUNLARA NEDEN OLUYOR

Depresyonun kisinin hayatini etkiledigi önemli alanlardan biri de cinsel yasam. Depresyonda olan kisilerde, isteksizlik, zevk alamama, erkeklerde iktidarsizlik, kadinlarda vajinismus gibi cinsel islev bozukluklari yasanabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Uzman Psikolog Aylin Sezer, depresyonun tek basina cinsel sorunlara neden olurken, cinsel sorunlarin da depresyonu agirlastiracagina dikkat çekiyor.

Depresyon ve cinsel sorunlar iliskisinde olumsuz bir kisir döngü yasaniyor. Bu döngü içerisinde depresyon cinsel sorunlara neden olurken, tam tersine cinsel sorunlar da depresyonu agirlastirabiliyor. Depresyonun etkisiyle yaptigi hiçbir seyden zevk alamayan kisinin yetersizligi nedeniyle suçluluk duyacagina dikkat çeken Anadolu Saglik Merkezi’nden Psikolog Aylin Sezer sunlari söylüyor:

“Yasanan suçluluk duygusu depresyonun yarattigi kendine güvensizlik duygusunu besleyecek, bunun sonucunda kisi cinsellikten kaçinacaktir. Depresif sürenin uzamasi, agirlasan umutsuzluk ve karamsarlik, cinsel istek kaybinin yaninda daha önce var olmayan cinsel sorunlarin ortaya çikmasina yol açabiliyor. Hasta cinsel hayatinin tamamen sona erdigini düsünerek depresyonunu daha agir yasamaya basliyor.”

Istek kaybi, zevk alamama ve performans kaygisi her iki cins için ortak olsa da, depresyonun yol açtigi cinsel islev bozukluklari erkeklerde ve kadinlarda farklilik gösterebiliyor. Psikolog Sezer’in verdigi bilgiye göre, kadinlar cinsel uyarilma, orgazmla ilgili problemler, vajinismus yasarken, erkeklerde sertlesme kaybi, erken-geç bosalma sorunlari ortaya çikiyor.

Kadin-erkek rolleriyle ilgili yanlis inanislarin da depresyonun yarattigi etkiyi artirdigina dikkat çeken Psikolog Aylin Sezer, “Depresyondaki kadinlar, daha fazla içe kapanmayi, hüzünlerini kendi içlerinde yasamayi seçerken, erkekler yasadiklari mutsuzlugu öfke patlamalari, riskli davranislarla disa vururlar. Mutsuzluk, hüzün hali, hayattan zevk alamama, kendine güvenin azalmasi cinsellige olan yaklasimi etkiler” diye konusuyor.

Basaramama korkusu sorunun kalici olmasina neden oluyor

Cinsellik, performans kaygisi haline geldigi zaman basaramama korkusu ile cinsel islev bozuklugunun kalici olmasi riski dogabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi uzmanlarindan Uzman Psikolog Aylin Sezer tedaviyle ilgili su bilgileri veriyor;

“Depresyonla gelen cinsel sorunlar, anti-depresan ilaç tedavisiyle daha da artabilir. Bugün depresyon tedavisi için kullanilan anti-depresan ilaçlarin büyük çogunlugu yan etki olarak cinsel istegi azaltmaktadir. Sertlesmede azalma, vajinada kuruluk, orgazm yogunlugunun düsmesi ve süresinin azalmasi bu yan etkiler arasinda sayilabilir. Dolayisiyla, depresyonda zaten varolan cinsel sorunlar, ilaç tedavisiyle daha da artabilmektedir.

Fakat, depresyon tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi birlikte yürütüldügünde bu sorunlarla yapici bir sekilde basa çikmak kolaylasir. Tedavi sürecinde kisi sabirli olmali, sikintilarini esiyle paylasmali ve onun destegini almalidir. Ilaç tedavisi ile psikoterapinin beraber yürütüldügü tedavilerde depresyonun iyilesmesi ile diger problemler gibi, cinsel sorunlarin da ortadan kalktigi görülmektedir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası