Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Seker Hastaligi Göz Muayenesinden Anlasiliyor!

14 Kasim Diabet Haftasinin yaklastigi bu günlerde diabet hastaligi ve de göz üzerinde biraktigi olumsuz etkilerini bir kez daha hatirlatmak isteyen Dünyagöz Hastanesi doktorlarindan Prof. Dr. Hüsnü Güzel “Bazi hastalarimiz seker hastaliklarini göz muayenesi sirasinda ögreniyorlar. Seker hastaliginin göz arkasinda yarattigi hasarlarin belirginligi hastanin seker hastasi oldugunu bize gösterebiliyor. Görme sorunuyla bize gelen hasta hastanemizden seker hastasi oldugunu ögrenerek ayriliyor. Seker hastasiysaniz ve görme sorunlariniz var ise diyabet tedavisi ile birlikte 6 ayda bir düzenli olarak göz muayenesi yaptirmaniz gerekiyor” diyor ve seker hastaliginin göze etkilerini ve tedavi yöntemlerini anlatiyor.

Damarlarda hasara yol açan diyabet hastaligi ilk olarak etkilerini göz ve böbreklerde gösteriyor. Sik idrara çikma, halsizlik gibi pek çok sikâyetin yani sira görme sorunlari ortaya çikiyor. 20-65 yaslari arasinda görülen körlüklerin bir numarali sebebi olan diyabetik retinopati’de erken teshis çok önemli. Hastalik erken dönemde kontrol altina alinmazsa gözde onarilmasi zor hasarlara neden olabiliyor.

“Sismanlik riski artiyor”

“Diabet (seker hastaligi) görülme orani, obesite (sismanlik) ve kötü beslenmeyle birlikte artmaya basladi. Ülkemizde seker hastaligi görülme oraninin diger ülkelere göre daha fazla oldugunu da dikkate alirsak, önümüzdeki ciddi tehdidi göz ardi edemeyiz. Seker hastaligi, kisinin yasam kalitesini etkileyen bir hastalik ve göz, kalp damar sistemi, böbrekler gibi önemli organlarda ileri derecede tahribata yol açiyor. Ne yazik ki hastaligi çogu kez birçok organi etkileyen bir hastalik olarak algilamiyor ve ancak sikâyetlerimiz arttiktan ve hastalik ilerledikten sonra tedavi için doktora basvuruyoruz. Oysa erken tani konuldugunda, ve kan sekeri düzeyleri kontrol altina alindiginda, sekere bagli organlarin olumsuz etkilenisinin ve komplikasyonlarin ( yan etkiler) azaldigi, bilimsel çalismalarla gösterildi.

“Gözde seker kör edebilir”

Gözde sekerin yaptigi tahribat, sürekli artan, körlüge kadar giden görme kaybidir. Seker hastaligi, tüm dünyadaki körlük nedenleri arasinda basi çekmektedir. Bunda, hastalarin ancak görme kaybi olunca doktora basvurmalari rol oynamaktadir. Ileri ülkelerde bile, hastaligin körlüge neden oldugu ve göz dibinde bozukluklar oldugu, düzenli takip gerektigi hastalara söylenmesine ragmen, hastalarin takip ve tedaviyi kestigi bilinmektedir.

Iç hastaliklari uzmani tarafindan diabet tanisi konulan hastanin en geç 6 ayda bir düzenli retina ( göz dibi, ag tabaka) muayenelerini yaptirmalari, retina tutulumunun erken anlasilmasini ve tedavilere “göz görürken” baslanmasini saglayacaktir. Diabet hastasinda kaybedilen görme geri gelmemektedir. Körlük, ancak erken müdahale ile önlenebilmektedir.

Erken Tedavi ile Basari Orani %95

Retinada, kanama, damarlardan sizinti, damar tikanikliklari, ödem ( doku içinde sivi birikmesi ) ve daha ileri safhalarda kanamaya meyilli kilcal damarlar ve yaygin bantlar, çekintiler, hatta yirtiklar gibi çok sayida ilerleyen bozukluk olusmakta, erken tani ve tedavi ile bu süreç durdurulabilmektedir. Basari orani % 95 düzeyindedir.

Yalniz, seker hastaliginin devam ettigi dikkate alinmali ve bu nedenle gözdeki hastaligin da ilerleyecegi ve yeni tedavilerin ve incelemelerin gerekecegi unutulmamalidir. O andaki süreç bitmis bile olsa, hasta 3 ayda bir görülmek ve ayrintili incelemeler gerek görüldügünde tekrarlanmak durumundadir. Aksi takdirde, olusabilecek yeni bozukluklar görmeyi düsürebilir.

Seker hastaligi temelde kilcal damarlari tutan bir hastalik oldugu için, gözün durumunu yalniz göz dibi muayenesiyle degil, standart olarak FFA ( fluorescein anjiografi) ve OCT ( retina tomografisi) ile degerlendirmek ve tedavilerimizi ona göre planlamak durumundayiz. Baska testlere de gerek duyulabilir. Bu testler, sonucu degerlendirebilmek için her gerektiginde yeniden yapilabilir.

“Amacimiz görmeyi korumak”

Tedavideki en önemli uygulama, argon lazer uygulamasidir. Bu tedavi, bir kaç seans sürebilir. Bazi kez çok siddetli ve kanamaya meyilli durumlarda, ani görme kaybi ve tedaviye dirençli glokomu ( göz tansiyonu) önlemek için, retinanin tamamina lazer yapilmasi gerekebilir. Bu tedavi bitmeden olusabilecek kanamalari önlemek için, göz içine kilcal damarlarin gerilemesini saglayan ilaçlar verilebilir. Lazer tedavisi, sonuçlarini ancak bir kaç ay sonra gösterir ve bu arada hasta görme alanindaki daralmadan, 1-2 sira görme azalmasindan, göz önündeki noktalardan söz edebilir. Bunlar, tedavi yapilmadiginda olusacak körlük ile karsilastirildiginda, çok önemsiz yakinmalardir. Diabette en önemli amacimiz, görmeyi ayni seviyede tutabilmektir, asla “daha iyi görme” garantisi verilemez.

Çok ileri olgularda ve (göz dibi görülemedigi için) kanama nedeniyle lazer yapilamayan hastalarda, vitreo-retinal cerrahi ile gözün içindeki bantlar, kanamalar temizlenerek operasyon sirasinda lazer yapilabilir. Genellikle yeniden kanamayi ve dekolmani ( retina tabakalarinin ayrilmasi) engellemek için göz içine silikon yagi verilir ve bu ikinci bir ameliyatla geri alinir.

Diabetli hastalar, birçok kez, ayrintilari dikkate almadiklari ve yüksek beklentiler içinde olduklari için, yararli olmadigi düsüncesiyle tedaviyi yarida kesmekte, geçen süre içinde görme kaybi arttigi için çareyi baska merkezlere basvurmakta bulmaktadirlar. Tedavi ile görmenin artmayacagi, tedavi yapilmis bile olsa 3 ayda bir tekrar muayene gerektigi unutulmamalidir.

“Diabet hastalarindan katarakt tedavisi dogru planlanmalidir”

Ayrica katarakt, glokom (göz tansiyonu), damar tikanikliklari ve görme sinirinin etkilenmesi gibi baska durumlar da tabloya eklenerek olayi karmasik hale getirebilir. Tüm bu durumlarin tedavileri ve teshis yöntemleri, retina probleminden farklidir.

Diabet hastalarinda erken katarakt ameliyatinin, retinadaki kanamalari arttirdigi, hamilelik ve diger hormonal durumlarin göz hastaligini ilerlettigi, kolesterol ve hipertansiyonun siki kontrolunun gerektigi de önemli bilgilerdir.

Tüm bu bilgilerin isiginda, tedavinin zamaninda ve dogru olarak baslanmasi, hastanin izlenmesi, katarakt ameliyalarinin planlanmasi açisindan, hastanin bir retina uzmani tarafindan degerlendirilmesinin önemi açiktir.

Seker hastaligi, diabet uzmani-göz doktoru- bilinçli hasta üçgeninde, basa çikilabilir bir hastalik olarak görülebilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası