Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUK BESLENMESINDE BU ÜÇ KURALI UNUTMAYIN: Fast food, tuz ve abur cuburu azaltin

Okul çagi çocuklar büyüme ve gelisme döneminde olduklarindan, günlük ortalama almalari gereken kalori miktari ve alacaklari besinlerin dengesi büyük bir önem tasiyor. Çocukluk çagindaki beslenme yetersizligi ve dengesizligi ise çesitli saglik sorunlarina yol açabiliyor.

Acibadem Kadiköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Sengül Sangu Talak, çocuklara evde ve okulda iyi bir beslenme plani yapilmasinin önemine deginirken, tuz alimi ve fast food tarzi beslenmenin kisitlanmasini, abur cubur tüketilmesinin azaltilmasini öneriyor.

Çocuklarin yeterli ve dengeli beslenmesi için bütün yiyecek gruplarindan, belirli miktarlarda yemesi gerekiyor. Günlük beslenme piramidinin söyle dengelenmesinde yarar var:

Günlük enerji ihtiyacinin yüzde 55-60’i karbonhidratlardan
Yüzde 15-20’si proteinlerden
Yüzde 30’u ise yaglardan (yemeklere ilave edilen yaglarin esit miktarlarda karistirilmis olarak, zeytinyagi, soya ve misirözü gibi bitkisel yaglardan olusturulmasi gerekiyor)

Çocuklarda Omega 3 ve Omega 6 gibi yag asitleri, çocuklarda göz ve beyin gelisimini, bagisiklik sisteminin kuvvetlenmesini ve kalp-damar hastaliklari riskinin azalmasini sagliyor. Bunun için çocuklarin lahana, brokoli, karnabahar, semizotu ve tüm yesil yaprakli sebzelerle, balik, ceviz, findik, badem gibi yiyecekleri diger besinlerle birlikte düzenli tüketmeleri gerekiyor. Anneler çocuklarinin günde ne kadar kalori tüketmeleri gerektigini merak ediyor. Sengül Sangu Talak, çocuklarin harcadiklari günlük enerji miktarlarinin fiziksel aktivitelerine göre degisecegini söylüyor.

Günlük kalori miktarlari söyle degisiyor:

Dört-alti yas grubu çocuklarda ortalama 1800 kalori kcal/gün
9 – 12 yas erkek çocuklarinda 2100 kcal/gün
Kiz çocuklarinda ise 1700 kcal/gün

Çocugun günlük enerji ihtiyacinin, düzgün ögünler seklinde ve her besin grubundan belirli miktarlardan bir arada yedirilmek kosuluyla saglanmasinin mümkün olduguna deginen Sengül Sangu Talak sunlari söylüyor:

“Tek tip gida alimi zararlidir. Günde bir yumurta, bir-iki kibrit kutusu kadar peynir, iki-üç köfte, 500 mililitre süt veya yogurt, iki porsiyon sebze, iki-üç porsiyon meyve, 10–12 porsiyon ekmek veya grubundan (1 porsiyon ekmek yerine, iki yemek kasigi pilav, makarna, bulgur yenilebilir. Bir kase çorba, bir dilim börek tüketilebilir) gidalarin alinmasi sayesinde, günlük ögünde tüketilmesi gereken besin gruplari dengelenmis oluyor.”

KAHVALTIYI ATLAMAK, ABUR CUBURU SEVDIRIYOR

Anneler okul döneminde çocuklarinin beslenmesi konusunda, evde kurduklari düzen ve okul kantinlerindeki sagliksiz gidalarin tüketilmesi sorunu arasinda sikisip kaliyor. Sengül Sangu Talak, okul çagi çocuklarinin saglikli beslenmeleri konusunda su önerilerde bulunuyor:

Okul kantinlerinde satilan cips, sekerleme, çikolata, bisküvi, pogaça, kek gibi gidalarin esas yemek yerine ve çok miktarlarda yenilmesini engelleyin.

Bu nedenle çocugunuza verdiginiz cep harçligini bu yanlis seçimlerden bolca yapmasina engel olacak sekilde ayarlayin.

Beslenmesinde, meyve, ayran, süt, kuru üzüm, kuru kayisi, findik, ceviz gibi yararli, vitamin, protein ve kalsiyum içerigi yüksek yiyecekler bulundurun.

Kahvalti, bu yas grubu için günün en önemli ögünüdür. Uzun süren açliktan sonra enerji ihtiyacinin karsilanmasinda, vücut için gerekli besin ögelerinin günün ilk saatlerinde vücudun en fazla ihtiyaç duydugu dönemde vücuda dengeli bir sekilde alinmasinda, kan sekeri düzeylerinin dengelenmesinde, böylece dikkatin derse yogunlasmasinda, güne daha dinamik baslamalarinin saglanmasinda etkili oldugundan kahvaltinin yapilmasina çocuklarinizi özendirin.

Tüm bunlardan dolayi; çocugun enerji deposunu dolduracak, proteinden zengin gidalari tercih edin.

Sürülebilen çikolata, bal, reçel gibi tatlilar yerine kan yapici ve kemik gelisimi için kalsiyum içeren pekmeze kahvaltida yer verin.

Genellikle hafta sonu tüketilen yumurta sayica gerektiginden az yenir. Oysa yumurta yüzde yüz emilebilen en kaliteli protein kaynagidir ve kan yapicidir. Yaninda çay içilmesi demir emilimini engeller, ayrica çok fazla kaynatilmasi da besin degerini düsürür.

Kahvaltilara az miktarda ilave edilen domates, salatalik, maydanoz gibi vitamin ve posa içeren sebzeler istah açici ve barsak çalistiricidir. Kahvaltida sadece ve sürekli misir gevregi+süt alimi belki pratiktir ama sakincalidir.

Okulda verilen alternatifler saglikli beslenme aliskanliginin kazandirilmasina yönelik olarak seçilmelidir. Okul kantinlerinde taze meyve satilabilir, dengeli hazirlanmis sossuz sandviçler verilebilir. Ayrica okulda hazirlanan alternatiflerin hazirlama kosullarinin hijyenik olmasi bu çag çocuklarin sagligi için ayri önem tasimaktadir.

KAHVALTI ALTERNATIFLERI:

Birinci alternatif:

Misir veya yulaf gevregi, kuru üzüm veya 2-3 kuru kayisi, 6-8 adet findik kirigi veya 2 ceviz

1 kivi veya 1/2 muz, süt veya yogurt.

Ikinci alternatif:

1–2 dilim ekmek, 1 tatli kasigi pekmez veya bal, 1 yumurta, 1bardak taze meyve suyu

Üçüncü alternatif:

Kasarli tost, 5 adet zeytin, 1 bardak süt, domates
Dördüncü alternatif:

Omlet, bir bardak taze meyve suyu, 1-2 dilim ekmek, 1 tatli kasigi pekmez veya reçel veya marmelat
Besinci alternatif:

1 Su bardagi süt, 1 muz, cevizli meyveli kek

ARA ÖGÜN ALTERNATIFLERI:

1. 1 elma +5 bisküvi
2. Meyve suyu +pogaça
3. Süt + kek
4. Kuru kayisi+1 avuç findik
5. 1 meyve+ ceviz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası