Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MIGREN IS ARKADASLARININ ARASINI AÇIYOR!

Migren hastalarinin yüzde 89’u, hastaligin hayatini etkilemesinden ve kisitlamasindan yakiniyor. Hastalarin yüzde 62’sinde aile iliskilerinde, yüzde 55’inde arkadaslik iliskilerinde bozukluk tespit edildi. Doç. Dr. Necdet Karli, “Yapilan çalismalar migrenli hastalarin is yasamlarinda benzer konumdaki meslektaslarinin hem kariyer olarak gerisinde kaldigini, hem de ekonomik kayba ugradigini gösteriyor” dedi.

I.E Ulagay-Menarini Group’un destegi ile Türk Nöroloji Dernegi Basagrisi Çalisma Grubu bünyesinde hayata geçirilen “Türkiye’de Basagrisi ve Migren Epidemiyoloji Çalismasi”na göre; hastalarin yüzde 89’u hayatinin etkilendigini ve kisitlilik yasadigini belirtti. Hastalar özellikle is yasaminda zorlu anlar yasiyor. Dayanilmaz ataklar, hem is konsantrasyonunu etkiliyor, hem de is arkadaslarinin arasini bozuyor.

Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Necdet Karli, migrenin is yasami üzerindeki etkisini söyle anlatti: “Migren; çalisanlar, ev kadinlari ve ögrenciler için önemli oranda ekonomik ve is gücü kaybina yol açabilen bir hastalik. Yapilan çalismalar, migrenli hastalarin is yasamlarinda benzer konumdaki meslektaslarinin hem kariyer olarak gerisinde kaldigini, hem de ekonomik kayba ugradigini gösteriyor. Migren agrilari hastalarin ise gelmesine engel olarak, is günü kaybina ya da ise gelebilse dahi verimlilik kaybina neden olabiliyor. Türkiye’de isyerlerinde yapilan bir çalisma, migren hastalarinin son 3 ayda isgünü kaybinin yaklasik 9 gün oldugunu ortaya koyuyor. Ülkelerin yillik kayiplari yüz milyonlarca dolara ulasabiliyor.”

Hastaligin is arkadasliklarini da etkiledigine isaret eden Dr. Karli, “Migren atagi sirasinda hastalar sinirli, saldirgan veya kirici olabilir. Bu nedenlere bagli olarak arkadaslik iliskileri gerilebilir. Is arkadaslari hastanin verilen isleri yapmamak için bahaneler uydurdugunu düsünebilir. Bu durumda da migren hastasina bakis ve yaklasimlari empatiden uzak olup suçlama, kirma ve iliskilerini sinirlamaya kadar gidebilirler” dedi.

Ilaçlari isyerinde de olmali

Dr.Karli, çalisan hastalara hayatlarini kolaylastirmaya yönelik su tavsiyelerde bulundu: “Öncelikle migren ataklarini tetikleyen kisiye özel nedenler varsa bunlardan uzak durulmali. Is yerinde çalisilan ortam buna uygun düzenlenmeli. Hasta mümkünse sessiz, parlak isiktan uzak ortamlarda çalismali. Günümüzde her ne kadar mümkün olmasa da stresten uzak kalmak veya stresle basa çikabilmek ataklarin sayisini azaltacaktir. Hasta agri sikligina bagli olarak koruyucu tedaviye alinabilir. Atak tedavisinde ise, hasta ilaci migren ataginin en erken döneminde alirsa agrinin tam ve en erken sürede geçmesi saglanabilir. Böylece hasta normal fonksiyonlarina en kisa sürede dönebilir ve verimlilik kaybi en kisa sürede atlatilmis olur. Bu hastalarda koruyucu tedavi ve akut atak tedavisinde amaç; basagrilarini en az sayiya indirmek, mümkünse tamamen ortadan kaldirmak ve agrinin en kisa sürede geçmesini ve hastanin fonksiyonlarini geri kazanmasini saglamak olmalidir. Tedavide hastada uyku veya uyku hali yapan ilaçlardan kaçinmak tedaviye olan uyumu arttirir.”

Çay ve kahve bilmecesi

Çay-kahve tüketimi ile ataklar arasindaki iliski tam olarak bilinmemekle birlikte Dr.Karli, konu ile ilgili yorumunu söyle özetledi:

“Çay ve kahve için bilgiler biraz çeliskili Bazi hastalar çay ve kahvenin basagrilarina iyi geldigini söylerken, bazilari da bas agrilarini arttirdigindan bahseder. Bazi hastalar çay ve kahve içmezlerse basagrilarinin tetiklendiginden bahsederler. Bu görüslerin tümünü destekleyen çalismalar vardir. Bu nedenle migren hastasi kendini dinlemeli ve çay ve kahve gibi içeceklerin basasagrisini nasil etkiledigini ögrenmeli ve buna göre hareket etmelidir.”

Dr.Karli, beslenmeye iliskin de su uyarilarda bulundu: “Beslenmede en önemli nokta uzun süre aç kalmamak olmalidir. Ögün atlamak çok önemlidir. Uzun süre açlik veya ögün atlamak basagrilarini tetikleyebilir. Ayrica eger hastaya özel, basagrisini tetikleyen bir besin varsa bu besin yemek programindan çikarilmalidir. Örnegin; peynir ve türevleri, alkol gibi.”

“Is Ortaminda” atak geldiginde ne yapmali?

Doç. Dr. Necdet Karli, çalisirken gelen migren atagina karsi yapilmasi gerekenleri söyle siraladi:

Öncelikle yapilmasi gereken migrene özel agri kesiciler almak olmali.
Buradaki önemli nokta hastanin ilaci agri basladiktan sonraki en erken zamanda almasi.
Ayrica bulanti kusmasi olan hastalar bunlara yönelik ilaçlarla daha rahat bir atak geçirebilir.
Parlak isik, gürültü, stres ve fizik aktivite gibi agriyi kötülestirebilecek etkenlerden uzaklasilmali.
Mümkünse bulunduklari ortamdan bir süreligine uzaklasmali, agrinin azaltilmasina saglayacak sessiz ve karanlik bir ortamda dinlenilmeli.
Agrisi geçmeyen hastalar izin alarak dinlenmeli.
Hastalarin agrilari agizdan alinan ilaçla geçmiyorsa hastalar doktorlarindan yardim istemeli.

MIGRENIN NEDEN OLDUGU TEHLIKELI TABLO; IZIN ALMAK, VERIMLILIK KAYBI, EKSIK IS YAPMAK

Doç. Dr. Necdet Karli, çalisan hastalarin sikça dile getirdigi yakinmalara ve bu sorunlara karsi uygulanabilecek çözümlere dikkat çekti:

En belirgin yakinma agri nedeni ile ise gidememek, izin almak veya isteki verimlilik kaybidir.
Agrilara bagli olarak sik izin alma ihtiyaci veya ise gidememe, verilen islerin yapilamamasi veya eksik yapilmasi nedeni ile yöneticilerinin veya is arkadaslarinin olumsuz tepkileri migrenlilerde diger önemli bir yakinma nedenidir.
Tüm bunlara bagli olarak kariyerde beklenilen noktaya gelememek, ekonomik kayiplar hastalari umutsuzluga sürüklemektedir.
Çalisilan is ortaminin agrilari tetiklemesi de sik rastlanilan durumlardan biridir. Is yerinde görev veya bölüm degisikligi genellikle amirler tarafindan basagrisinin önemsenmemesi nedeni ile göz ardi edilmekte bu da migren hastalarinin daha sik agri ataklarina maruz kalmasina neden olmaktadir.
Stres migrenin en sik görülen ve en önemli tetik faktörüdür. Migren hastasi yapi olarak da stresli ise durum daha da kötülesebilir. Bu gibi durumlarda migrenli hastalarin stresle basa çikma ve gevseme tekniklerini ögrenmeleri, ihtiyaç duyulan zamanlarda bu teknikleri uygulayarak stresi azaltmalari ve migren atagindan kaçinmalari önemli faydalar saglayabilir.
Yurt disinda bazi ülkelerde yasal olarak migrenli hastalar is yeri veya pozisyon degisiklikleri yapabilmektedirler.

Rakamlarla Türkiye’de migren

Türk Nöroloji Dernegi Basagrisi Çalisma Grubu bünyesinde, 21 ilde yüzyüze görüsmelerle gerçeklestirilen “Türkiye’de Basagrisi ve Migren Epidemiyoloji Çalismasi”, Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi, Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi ve Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi’nde görev yapan ögretim üyeleri grubu tarafindan ve I.E Ulagay-Menarini Group’un destegi ile hayata geçirildi. Prof.Dr. Mustafa Ertas’in koordinatörlügünü üstlendigi, Prof.Dr. Aksel Siva, Prof.Dr. Mehmet Zarifoglu, Prof.Dr. Betül Baykan, Prof.Dr. Sabahattin Saip, Doç.Dr. Necdet Karli, Dr. Elif Kocasoy Orhan ve Doç. Dr. Emel Önal’in önderliginde gerçeklesen “Türkiye’de Basagrisi ve Migren Epidemiyoloji Çalismasi” sonuçlarina göre;

Her dört kadindan birinde migren görülüyor. Her üç kadina karsilik sadece bir erkekte migrene rastlaniyor. Migrenin kadinlarda daha sik görülmesinin sebebi ise tam olarak bilinmiyor.
Bas agrisi çekenlerin yüzde 49’u, migrenlilerin ise yüzde 29’u doktora basvurmuyor.
Migren hastalarinin yüzde 62’sinde aile iliskilerinde, yüzde 55’inde arkadaslik iliskilerinde, okula gidenlerin yüzde 58’inde ise okul hayatinda bozukluk oldugu görüldü.
Migreni tetikleyen faktörler arasinda yüzde 69 oranla stres ilk sirada yer aliyor. Diger faktörler; lodos yüzde 54, açlik yüzde 54, uykusuzluk yüzde 50.
Migren hastalarinin yüzde 88’i ilaç kullaniyor, bu hastalardan ise sadece yüzde 37’si doktor tavsiyesiyle ilaç kullaniyor.
Migren hastalarinin sadece yüzde 11’u yasam kalitesinin migrenden etkilenmedigini söylerken, yüzde 89’u hayatinin etkilendigini ve kisitlilik yasadigini belirtti.
Migreni olan ve doktora giden hastalarin sadece yüzde 45’inin ilk gittikleri doktorda dogru tani aliyor. Migren oldugu halde migren tanisi almayan hastalarin orani yüzde 55.
Hastalarin yüzde 29’u migren nedeniyle maddi kayiplar yasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası