Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IYI DOST VE AKRABA, KALP SAGLIGI AÇISINDAN DA ÖNEMLI

Stres faktörünün kalp sagligi üzerindeki olumsuz etkileri, klinik arastirmalarla kesin olarak gözlemlenmis durumda. Düzenli egzersiz, özellikle de yürüyüs, çesitli hobiler, düzenli uyku ve iyi beslenme, stresle basa çikma konusunda önem tasiyor. Mutlaka egzersiz yapmak, 30-40 dakikalik yürüyüsler insanin stresini dagitmasi açisindan ve fiziksel açidan önemli. Anadolu Saglik Merkezi Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Ertan Ökmen, en az bunlar kadar önemli bir diger unsurun, iyi arkadaslik ve akrabalik iliskileri oldugunu dile getiriyor. Insanlar yalniz olduklari zaman stres katsayilari yükseliyor; ancak dostlar ve akrabalar ile güzel seyler paylasildiginda stres düsüyor.

Stresin saglik, özellikle de kalp sagligi üzerindeki olumsuz etkileri uzun bir dönemden bu yana biliniyor. Klinik arastirmalar, kalp hastaliklari, damar tikanikliklari, inme gibi rahatsizliklarla daha sik karsilastiklari yönündeki teorileri destekliyor. Stres kat sayisi yüksek olan kisiler, daha sik kalp hastaligina yakalaniyor.

Anadolu Saglik Merkezi Kardiyoloji Uzmani Doç Dr. Ertan Ökmen, kurumun ABD’nin önde gelen saglik merkezlerinden Johns Hopkins Medicine ile yaptigi stratejik ortakligin sinerijisini kullanarak bu konudaki en son arastirmalari yakindan takip ettigini belirtti. Ökmen, konu ile ilgili olarak su bilgileri verdi:

“Ingiltere’de yapilan bir çalisma strese eslik eden davranissal bazi özelliklerin ve aliskanliklarin da kalp hastaliklarina yol açtigini gösteriyor. Söz konusu çalisma, 37-64 yaslari arasinda toplam 6576 kisi üzerinde yapildi. Önce bu kisilerin stres durumlarini ölçen bir test yapildi, testin sonucuna göre stres olanlarla stres olmayanlar ayrildi ve 7 yil boyunca takip edildi. 7 yil sonunda stres faktörü yüksek kisiler arasindan anjiyo olan, stent takilan, kalp ameliyati geçirenler oldu. 7 yil içinde toplam 723 olay gerçeklesti. Bu çalisma, stresin tek basina kalp rahatsizliklarinda önemli ve bagimsiz bir faktör olarak rol oynadigini gösterdigi gibi, bunun yani sira stresli bireylerin sigara içme, egzersiz yapmama, alkol tüketimi gibi davranissal özelliklerinin de kalp hastaligi ortaya çikmasinda önemli katkida bulundugu saptandi. Stres ile birlikte maalesef kötü aliskanliklar da siklikla beraberler ve bir araya geldiklerinde ciddi problemlere yol açabiliyorlar.

Iyi Dostluk ve Akrabalik Iliskileri Stresin Düsürülmesinde Önem Tasiyor

Doç. Dr. Ökmen stresle basa çikmak için önerilerini ise söyle siraliyor: “Bunlardan bir tanesi iyi arkadasliklar edinmek. Insanlar yalniz olduklari zaman stres katsayilari yükseliyor. Kisinin stresli oldugu anlarda yakin çevresinden destek almasi önem tasiyor. Biriyle bir seyler paylasirsaniz, ortak bir seyler yasarsaniz stresiniz daha düsük oluyor. Bu kisiler aile bireyleri, yakin dostlar olabilir. Is arkadaslarinizla iyi iliskiler de önem tasiyor. Uzaktaki dostlarinizla Internet ya da mektup yoluyla haberlesmek, iyi bir iletisimde olmak da fayda sagliyor.”

Ökmen, sözlerini söyle sürdürdü: “Bunun disinda mutlaka egzersiz yapmak, 30-40 dakikalik yürüyüsler insanin stresini dagitmasi açisindan ve fiziksel açidan önem tasiyor. Ayni sekilde, düzenli ve kaliteli bir uyku da önemli. Insanlarin stresle basa çikabilmeleri için mutlaka uyku problemlerini çözmeleri gerekiyor. Öte yandan beslenme de önem tasiyor. Kisiler saglikli yiyecekler yedikleri zaman insanlar daha mutlu, daha az stresli oluyorlar.”

Hobi Sahibi Olun, Aracinizda Trafik Stresine Karsi Komik CD’ler Bulundurun

ASM Kardiyoloji Uzmani Doç Dr. Ökmen, sürücülerin özellikle yogun trafikte hoslandiklari tarzda müzik CD’ leri, roman hikaye CD’ leri ya da komedi içerikli CD’ler dinleyerek trafik stresini asabilecekleri görüsünde.

Günün yorgunlugunu ve stresini dagitmak için hobi sahibi olmak, dikkati dagitan ugraslar edinmek de önem tasiyor. Hem evde hem de aracinizda güzel bir müzik arsivine sahip olmak da etkili bir yöntem olusturuyor. Özellikle bir iyi bir müzik zevkine sahip olmak için çaba harcamak ve kulagi tirmalamayan, keyifli, sakin tarzda müzik dinlemeye özen göstermek stresle basa çikmada birebir etkili.

Stres Kalbi Nasil Etkiliyor?

Yapilan son çalismalar, stresin kalp rahatsizliklarina nasil yol açtigi da gözler önüne seriyor.

Stres aninda salgilanan hormonlar, tüm kaslarda kasilma, damarlarda büzülme gibi durumlara yol açiyor. Adrenalin, stres hormonu olarak da isimlendirilen kortizon gibi hormonlar stres aninda salgilaniyor. Strese kalbiniz aninda cevap veriyor; daha hizli atiyor, çarpinti olusuyor. Hormonlarin etkisi ile kan basinci yükseliyor, damarlar büzülüyor. Kronik stres, vücudun sürekli o hormonlarla mücadele etmesi, o hormonlara cevap vermesi anlamina geliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası