Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ESTETIKTE KALKIK BURUN MODASI GEÇTI

Kadinlarin estetik islemler konusundaki tercihleri uzun yillar boyunca begendikleri sanatçilarin tercihlerinin kendilerine uygulanmasi yönünde oldu. Özellikle de genç kadinlar ellerinde begendikleri ünlünün estetikli fotografiyla gelerek aynisinin kendilerine de uygulanmasini istiyordu. Ancak günümüzde artik “estetik gibi görünmeyen estetik” modasi var.

International Hospital Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Dr. Mithat Ulay, hastanin istek ve beklentilerini operasyon öncesinde çok iyi belirlemek gerektigini belirterek, “Özellikle de burun estetiginde hastanin beklentisiyle bizim yapabileceklerimizi ortak bir noktada bulusturmak çok önem tasiyor. Burun yüzün ortasinda yer alan bir organ. Bu nedenle görünümünün dogal olmasi lazim. Eskiden kalkik burun isteniyordu; simdi dogallik daha ön planda. Yaptiginiz burun estetigiyle kalkik burun tuzagina düsmemeniz gerekiyor. Çünkü hastaya kalkik burun yapacagim diye domuz burnuna benzeyen bir görüntü yaratabilirsiniz.” dedi.

Estetikteki kötü uygulamalar nedeniyle domuz burnu görüntüsüne sahip, dudaklari silikonlu, yanaklari dolgulu, yüzünde fazla miktarda botoks bulunan, gülmekte, mimik yapmakta zorlanan insanlarin bulunduguna deginen Dr. Mithat Ulay sunlari söyledi: “Estetik operasyonun amaci, insanlarin kendilerinde begenmedikleri, mutsuz olduklari yönlerini degistirmektir. Bu degisikligi yaparken de dogalliktan uzak kalmamak büyük önem tasiyor. Eger dogalliktan uzaklasirsaniz, hepsi birbirine benzeyen görüntüler tasiyan bir insanlar toplulugu yaratmis olursunuz. Cerrahin görevi, hastanin beklentilerini de dikkate alarak en dogali yaratmaktir.”

Estetik Islemler Dört Mevsim Yapiliyor

Estetik operasyonlar için en ideal zamanin sonbahar, ilkbahar ve kis aylari olduguna deginen Dr. Mithat Ulay, artik yaz mevsiminde de estetik yapildigini, estetigin zamansiz bir islemler bütünü haline geldigini belirtiyor. Burun, karin, meme, liposuction islemlerinin iyilesme sürelerinin üç haftadan bir yila kadar degistigini söyleyen Dr. Mithat Ulay, söyle konustu: “Bu islemlerin kis mevsiminde yapilmasi, daha az ödem olusmasi nedeniyle daha çok tercih edilir. Kisi aralik ayinda operasyon geçirdiginde haziran ayinda tam anlamiyla iyilesmis olur. Kis mevsiminde estetigi tercih edenlerin yani sira, is yogunlugu, çocugunun okulu nedeniyle bahar ve yaza erteleyenlerin sayisi da oldukça yüksek. Bahar aylarinda estetik operasyon sayisinda artis oluyor. Çünkü kadinlar aynaya bakiyor, kisin aldiklari kilolari, vücutlarindaki deformasyonu düsünüyor. Tisört, ince bir elbise giyememek sorun oluyor. Kis depresyonu bitince, bahar mevsiminde estetik islemler basliyor.”

Yaz Aylarinda Yabanci Hastalar Artiyor

Yaz mevsiminde yabanci hastalarin sayisinda artis yasaniyor. Temmuz-agustos aylarini kapsayan izin dönemlerini yabanci ülkelerden gelen hastalarin estetik operasyonla degerlendirdiklerini anlatan Dr. Ulay, “Bize daha çok burun, meme, karin ve liposuction islemi için yogun hasta geliyor. Izin dönemlerinde estetik olan hastalar, islerinin basina yeni bir yüz ve fiziksel görünümle dönmek istiyor.”dedi.

Burun Estetigi En Zor Ameliyattir

Burun estetigi yaptirmak isteyenlerin yüzde 90'i estetik kaygiyla hekime basvuruyor. Türk toplumunda burun içi egrilik orani oldukça yüksek. Biz hem fonksiyonel açidan bakariz, hem estetik yönünü düsünürüz. Burnun iyi fonksiyon görmesinin çok önemli oldugunu, ama estetik görüntü güzelliginin ihmal edilmemesi gerektigini ifade eden Dr. Ulay, sunlari söyledi: “Burun estetigi çok zor bir ameliyattir. Çünkü burun yüzün ortasindadir, en ufak bir hata görünür. Memede hata gizlenebilir, yeniden yapilandirmak mümkündür. Burunda ise her kötü dokunus kendisini gösterir.”

Küçük Meme Isteyenle, Büyük Isteyenin Orani Ayni

Meme büyütme ve küçültme operasyonlarinin sayisi Türkiye'de yari yariya. Hollanda ve Almanya'da ise küçültme ameliyatlari daha çok isteniyor. Bu ülkelerde devlet ve özel sigortalar meme estetiklerinin ücretini ödüyor. Büyük memeli kadinlarda kanser riski fazla, sirt, bel agrisi basliyor, kamburlasma ortaya çikiyor. Türkiye'de meme büyütme ve küçültme operasyonlarinin bedelini hastalar cebinden ödüyor.

Meme estetigi gibi karin estetigi de kadinlarin en çok istedikleri ameliyatlardan biri. Karin germe çok radikal bir ameliyat. Dogumun etkisiyle çarsaf gibi katlanmis bir karni, dümdüz yapmak mümkün olabiliyor. Karin germe operasyonunda fazla yag ve deri, göbegin altindan çikariliyor, düz kaslar toparlaniyor, eger gerekirse bele liposuction yapilarak fazla yaglar aliniyor. Ameliyat sonrasinda kisinin kendisini korumasi, düzenli beslenmesi, sporunu aksatmamasi, geç saatte yememesi lazim. Bunlari uygularsa karin germe operasyonunun etkileri uzun süre devam ediyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası