Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AVRUPA’NIN EN OBEZ ÜLKESI “TÜRKIYE”

Türkiye'de grip gibi hizla artan bir hastalik olan sismanlik, birçok hastaliklara neden oluyor ve insan yasamini çok kisaltiyor. Morbid Obezite (Hastalikli Sismanlik) , vücutta asiri yag birikimiyle birlikte olusan, basta kalp hastaliklari ve kanser olmak üzere ciddi hastaliklari da beraberinde getiren bir halk sagligi sorunu haline geldi. Kuzey Amerika’da kadinlarin yüzde 50’sinin obez oldugunu söyleyen International Hospital Genel Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Sadik Yildirim, Türkiye’de 30 yasin üzerindeki erkeklerde obezite oraninin yüzde 21, kadinlarda ise yüzde 43 oldugunu belirterek, “Avrupa’nin en obez ülkesi maalesef Türkiye. Yagdan zengin beslenmenin artmasi, hareketsizlik, sik dogumlar, fast-food tarzi yagli yiyeceklerin fazla miktarda ve sik tüketilir olmasi bu gerçegi ortaya çikardi” diye konustu.

Obezitenin ölçülebilmesi için çesitli kriterler kullaniliyor. Bunlardan biri de “Vücut Kitle Indeksi” denilen hesaplama türü. Vücut kitle indeksi kisinin kilosunun boyunun karesine bölünmesiyle elde ediliyor. Eger bu deger 18’in altinda çiktiysa zayif, 19-20 çiktiysa normal kilolu, 24-30 arasindaysa fazla kilolu, 30-40 arasindaysa asiri kilolu, 40’i astiysa morbid obez (hastalikli sismanlik) deniliyor. Diger bir kriter vücuttaki yag oranidir. Kadinlarda yag orani daha çoktur. Erkeklerde vücudun yüzde 15-18'i, kadinlarda yüzde 20-25'ini yag olusturuyor.

Sismanlik Baska Hastaliklari da Çagiriyor

Kisi sisman olmakla farkli birçok hastaligi da vücuduna davet etmis oluyor. Bu hastaliklar arasinda kalp, tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi, eklem hastaliklari, safra kesesi, pankreas hastaliklari, psikiyatrik bozukluklar, depresyon, sosyal problemler, cinsel sorunlar bulunuyor. Bunlar insanin yasam kalitesinde önemli yer tutuyor. Sismanlik bir tümör gibi kabul edilip, ciddi hastalik olarak ele alinarak tedavisi mutlaka yapilmali. Çünkü sismanlik ayni zamanda, kolon ve meme kanseri gibi ciddi kanser türlerinin de ortaya çikmasina neden oluyor.

SGK Sismanlik Tedavisinin Bir Kismini Karsilayabiliyor

Sisman kisilerin tedavisinde farkli disiplinlerden hekimlerin de tedavide önemli rolü vardir. Sismanlik tek bir hekimin verdigi tedaviyle çözülebilecek bir durum degildir. Tedavide mutlaka muldisipliner bir yaklasim gerekir. Tedavi ekibinde endokrinoloji, psikiyatri, gastroenteroloji, fizik tedavi ve obezite ile ugrasan genel cerrahi uzmanlari yer almalidir.

Bir hastayi morbid obezite nedeniyle ameliyat etmeden önce mutlaka medikal ve diger tedavi yöntemlerinin uygulanmasina özen gösterdiklerini belirten Doç. Dr. Sadik Yildirim, “Hastaya özellikle diyet tedavisinin uygulanmasi, psikiyatrik tedavi destegi verilmesi büyük önem tasiyor. Morbid obezitede ameliyattan sonra da bazi psikiyatrik sorunlar olusabiliyor. Bu sorunlara psikiyatrik yaklasim önem tasiyor. Multidisipliner organizasyon çok iyi kurulmali, uygun tedavi birlikte verilmelidir. International Hospital’da bu multidisipliner yaklasimin altyapisi kurulmus durumda.” diye konustu. Tedavide hastalarin maddi gücünün de önem tasidigini, SGK’nin bu tedavinin bir kismini ödedigini ancak özel sigortalarin obezite tedavisinin bedelini karsilamadigini belirten Dr. Yildirim, “Obez hastalarin tek derdi sismanlik degil. Ilave birçok baska hastaliklar da birlikte bulundugu için, aslinda sigortalar için obezite cerrahisi gideri karsilanmayan hastalarin, genel tedavi maliyeti yükseliyor.” dedi.

Obezite Cerrahisinde Seçenekler Çogaldi

Obezite cerrahisinde Amerika ve Avrupa’da en sik kullanilan yöntemlerden biri endoskopik “Intragastik Balon” uygulamasidir. Bu yöntemde:

Mideye agizdan yutturularak bir silikon balon yerlestiriliyor.

Balon mideye indiriliyor, orada renkli bir siviyla sisiriliyor. Sisirirken hava kullanilmiyor, balona serum fizyolojik ve boya konuluyor.

Balon bir prezervatif kadar ince dokuya sahip olan balona yaklasik 500-700 ml sivi konuluyor.

Balon midede kaliyor, böylece midenin kapasitesi azalmis oluyor. Midedeki balondan kaynaklanan dolgunluk nedeniyle hastanin daha az yemesi hedefleniyor.

Kandaki sekerin yükselmesi biraz zaman aliyor. Hemen dolgunluk oldugundan hasta fazla yiyecek alamiyor, bir dolgunluk hissediyor. Hastaya seker, çikolata gibi tatlilari sik tüketmezlerse bu yöntemin yararli olacagini anlatiyoruz.

Balon , kolay yerlestiriliyor ve yerlestirilmesi 15 dakika sürüyor.

Ameliyat gerekmiyor, hasta balonu istemezse geri çikariliyor.

Ancak bunu midede 6 ay tutuyoruz, eger isterse yeniden yerlestiriyoruz. Silikon balon su kaçirabiliyor, asinabiliyor, asagi kayabiliyor. Bu sebeple 6 ayda bir degistirilmesi gerekiyor.

6 ay sonra önceki yeme aliskanliklari sürerse yine kilo aliniyor.

Balon sayesinde yaklasik 15-30 kilo arasi kaybedilebiliyor.

Kilonun en fazla verildigi dönem takildiktan sonraki bir aylik dönemdir. Kiloyu verince aynaya bakiyor, kendisini iyi görüyor. Bu devamlilik için motivasyon olusturuyor.

Balon kolay takilip çikarildigi için Morbid obezite sinirinda olmayan asiri kilolularda önerilebiliyor.

Herhangi bir ameliyat düsünülen hastalarda ameliyat öncesi zayiflatmak amaci ile de uygulanabilmektedir.

Mide Kelepçesi (Mideye Lastik Bant) Yöntemi

Dünyada çok uygulandi, Türkiye'de ise baslangiçta birtakim komplikasyonlar oldugu için daha az uygulandi. Halk arasinda mide kelepçesi deniliyor. Nasil uygulaniyor? Ne ise yariyor?

Uzunca bir balonu, mide ile yemek borusunun birlestigi yerden mideye dogru 5 cm'lik mesafeye koyuyoruz.
Böylece mide hacmini azaltiyoruz, mideye geçisi daraltiyoruz.
Balonu ameliyattan belli bir süre sonra disardan sisirip midenin darligini ayarliyoruz.
Ilk defa Isveç banti ismiyle çikan Gastrik bant yöntemi, dünyada hizli bir sekilde uygulama alani buldu. Amerika'da en fazla yapilan cerrahi islem oldu. Avrupa'da da yaygin kullanim alani buldu. Türkiye'de birkaç hukuki durum olunca hastalar uzak durdu.
En az komplikasyonu olan yöntemlerden birisidir.
Herkese rahatlikla uygulanabiliyor. Reflü ameliyatina benziyor. Yemek borusunun arkasindan geçip midenin baslangiç kismina kelepçe takiliyor.
Dezavantaji ise, hastalarin bu tedaviyi istismar etmesiyle baslamasidir. Çünkü bazi hastalar balonun sivisini alip yemeye basladilar. Balon yukari, asagi kaydi, yerine tesbit edici yöntemler gelistirildi. Ancak çikartmak için de ameliyat gerekti. Önceki yöntemlere göre çok basarili oldu; fakat güncelligini kaybetmeye basladi.

Mideye By-Pass Yöntemi Gelistirildi

Morbid obezitede artik “Gastrik by-pass” yöntemi kullaniliyor. Bu yöntemde midenin yemek borusuna yaklasik 5-7 cm'lik mesafesinden kesip küçük bir mide boslugu olusturuluyor. Küçük hacimli yaratildigindan fazla miktarda yemek yenilmesini engelliyor. Bu yöntemde mide kesilip ayriliyor. Mide iki bölüme ayrilmis oluyor. Kisinin yedigi yemekler küçük mide bölümüne geliyor, oradan da bagirsaga geçiyor. Laparoskopik olarak yapilabiliyor. En ileri laparoskopik teknolojinin uygulandigi alan bu yöntemdir. Mide iki parçaya ayrildiktan sonra, bagirsagin bir bölümünü getirip ince barsagin basladigi yerden 75 cm ilerden kesiliyor. Bu kesilen kismin mideyle baglantisi yapiliyor. Yemek yenildiginde, yedikleriniz 75 cm atlayip oradan ince bagirsaga karisiyor. Yemek bir yerden, salgilar baska yerden gidiyor. Geri dönüsümsüz olan bu yöntem ile hastalar 6 ayda 70 kg, bir yilda 100 kilo verebiliyorlar. Sonra kilo verme belli bir yerde duruyor. Hasta da bunu sürekli kontrol ediyor.

Mide Tüp Haline Getiriliyor

Bu ameliyatta midenin uzunlamasina 2/3'ü çikarilarak bir tüp haline getirilerek mide hacmi küçültülmektedir. Hastalar bir yilda fazla kilolarinin yüzde 40-60'ini kaybetmektedir. Olumsuz yönü bazi hastalarda bu tüpün genisleyebilmesi ve yeniden kilo alinmasidir. Ameliyat geri dönüsümsüzdür. Ancak genisleme durumunda by-pass ameliyati yapilabilir. Çok ileri morbid obezite durumunda önce bu ameliyat yapilarak kilo azaltildiktan sonra by- pass ameliyati daha uygun (iki asamali ameliyat) olabilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası