Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SÜNNET PENIS KANSERI RISKINI AZALTIYOR

Dini bir olgu olmasi ile birlikte sünnetin, erkek sagligina önemli katkilari bulunuyor. Sünnet enfeksiyon, cinsel hastaliklarin bulasmasi ve penis kanseri gibi riskleri azaltiyor. Uzmanlar sünnetin yeni doganlarda ve saglik ile ilgili bir engel yoksa alti yasindan sonra yapilmasini öneriyor. Konuyla ilgili olarak Anadolu Saglik Merkezi’nden Üroloji Uzmani Op. Dr. Aslan Demir’e danistik.

Sünnet, penis ucunu örten derinin cerrahi olarak alinmasi ve penis ucunun açiga çikarilmasi islemidir. Her ne kadar dini bir olgu olsa da sünnet, erkek sagligi açisindan da önem tasiyor. Yeni doganlarin enfeksiyon riskinden korunmasinda etkili olan sünnet, erkeklerin saglikli bir hayat sürmesine katkida bulunuyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Üroloji Uzmani Op. Dr. Aslan Demir sünnetin saglik üzerindeki olumlu etkileri hakkinda sunlari söyledi:

“Sünnetin kanitlanan en önemli saglik getirisi yenidogan döneminde görülen idrar yolu iltihaplarinin engellemesi. Ilk bir iki gün içinde yapilan sünnet, yeni dogan dönemindeki idrar yolu iltihaplarina karsi 20 kat koruma sagliyor. Sünnetli kisilerde temizligin sünnetsizlere göre daha kolay olmasi nedeniyle, ileriki yaslarda da çesitli enfeksiyonlardan koruma olasiligi yükseliyor. Öte yandan çok esli yasam geçmise oranla arttigi için cinsel yolla bulasan hastaliklar da günümüzde önem kazandi. Bu açidan baktigimizda da sünnetli erkeklerin, partnerlerine enfeksiyon bulastirma riski, sünnetsiz olanlara oranla daha az olabiliyor. Çünkü iliskiden hemen sonra yikanildiginda sünnetli olanlarda mekanik temizlik daha etkili yapilabiliyor. Sünnetsiz olan erkeklerde sünnet derisinin iç bölgesindeki bakteriyel yogunluk arttikça, partnere bulasma riski de yükseliyor. Sünnet ileriki yaslarda penis kanserinden korunmak için de avantaj saglayabiliyor. Penis kanseri çok ender görülmekle birlikte daha çok sünnet derisinin bulundugu bölgeden kaynaklaniyor, sünnet derisi alindiginda kanser riski de azaltiliyor.”

Sünnetin 2- 6 yas arasinda yapilmasi önerilmiyor

Genel olarak tekrarlayan idrar yolu iltihaplari, idrar yapma zorlugu gibi herhangi bir saglik problemi olmayan çocuklarda sünnet zamani ailenin istegine birakilabiliyor. Bununla birlikte tibbi gerekçeler olmadikça 2- 6 yas arasinda sünnet yapilmamasi gerekiyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Üroloji Uzmani Op. Dr. Aslan Demir, en dogru dönemin, dogumdan sonra 24- 48 saat olarak isimlendirilen yeni dogan dönemi oldugunu belirterek sunlari söyledi:

“2- 6 yas arasinda yapilan sünnet çocugu psikolojik açidan olumsuz yönde etkileyebilir ve çocukta ‘kastrasyon fobisi’nin gelismesine neden olabilir. Çocuk bunu baba tarafindan cezalandirilma olarak algilayabilir. Psikolojik komponentlerden dolayi saglik problemi yok ise, iki yasindan sonra çok fazla sünnet önermiyoruz. Eger iki yasina kadar yaptirmamislarsa, alti yasindan sonra yaptirmalarini söylüyoruz. Sünnetten kaynaklanabilecek stresleri her çocuk farkli algilayabiliyor ve farkli tepki verebiliyor. Kimi çocuk anne baba tarafindan sünnete hazirlanmissa bir sorunla karsilasilmayabiliyor ama bu hazirlanma süreci tam veya dogru bir sekilde yapilmamissa kimi çocuk sünnetten sonra anne babasina ve yakin çevresine karsi daha saldirgan bir tutum sergileyebiliyor, içine kapanik hale gelebiliyor. Sünnetli penisin sekline alisma süreci bile çocukta bir keder halinin olusmasina neden olabiliyor. Çocuga bu stres ve kederi yasatmamak, olumsuz duygulari asla hatirlamayacagi bir dönemde her seyin olup bitmesi daha dogru gibi görünüyor.”

Sünnet ameliyat mantigi ile yapilmali, ciddiye alinmali

Sünnet sonrasinda kanama, enfeksiyon, dis idrar deliginde daralma gibi komplikasyonlar görülebiliyor. Komplikasyonlardan korunmak için sünnetin mutlaka, sünnet konusunda tecrübesi olan doktorlar tarafindan, bir ameliyat gibi kabul edilerek hazirliklarin yapilmasi gerekiyor. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çikabiliyor. Sünnet sonrasi olusabilecek istenmeyen en önemli durumlar kanama, kesi bölgesinde iltihaplanma, peniste yaralanma, dis idrar kanalinda daralma, deride yapisikliklar seklinde siralanabilir. Toplumda hafife alinmasina karsin, yanlis sünnetten dolayi penisin taç kisminin tamamen koptugu vakalarla dahi karsilasildigini unutmamak gerekiyor.

Sünnet sonrasinda takip önemli

Sünnet sonrasi kanamanin devam etmesi, sünnetten 6- 8 saat sonra çocugun idrarini yapmamasi, glans (penis uç bölgesi) çevresindeki kizariklik ve sisligin 3. ve 5. günlerden sonra azalmamasi, sari renkte akinti veya zar tabakasinin varliginin devam etmesi bir sorun oldugunu gösteriyor. Bu durumda hemen doktora basvurmak gerekiyor. Hiçbir sorun yoksa 7-10 gün arasinda iyilesme gerçeklesiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası