Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYETTE DOGRU BILDIGIMIZ YANLISLAR

Aç kalarak zayiflandiginin, ekmegin kilo aldirdiginin, diyet ürünlerinin zayiflattiginin ve sabahlari aç karnina limonlu su içmenin aslinda hiç de dogru olmayan diyet tabulari oldugunu biliyor muydunuz? Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Ayça Ilica, diyetle ilgili dogru bildigimiz yanlislari açikliyor.

“Ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidratlarin diyetten tamamen çikarilmasi”

Diyet yapan kisinin yaptigi en önemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemektir. Diyete basladigi zaman ekmek, pilav, makarna, patates, misir gibi besinleri kesen kisilerin metabolizmasi ihtiyaci olan karbonhidrati önce kandan almaya çalisir. Glikoz orani düstügünde kan sekeride palrelinde düsmeye baslar.Sonrasinda vücut kas içerisindeki karbonhidratlari kullanmaya baslar ve bu durum kas kaybi anlamina gelir. Bu sirada vücut kasla beraberinde su kaybina ugrar. Yani diyette karbonhidrati kesen kimse tartidaki sonucu görünce kilo verdigi yanilgisina düser ancak gerçek olan vücudun kaybettigi yag degil kas ve sudur.

“Sadece protein agirlikli diyet yaparak hizli zayiflama”

Protein vücut mekanizmasini hizlandirdigi dogrudur ancak sürekli protein almak kas dokularini eksiltir ve su kaybina neden olur. 1 gr kas dokusu ile beraber yaklasik 2,7 gr su kaybi olur. Yagsiz doku kitlesi kaybi metabolik hizi düsürür. Insanlar tartiya çiktigi zaman kilo verdiklerini zannederler ancak metabolizma yavasladigi için diyet sonrasinda hizli bir sekilde kilo alinir.

“Her tür hareket ve sporun zayiflatmasi”

Vücudun egzersiz ve sporla kilo vermesi için yag yakma formuna geçmesi gereklidir, buda ancak haftada 5 gün düzenli egzersiz ile baslar. Çogu zaman iki saat sürekli mekik hareketi yerine uygun nabizla 45-60 dk bir yürüyüs istenilen sonuçlara ulasmakta daha faydali olur.

“Sabahlari aç karnina içilen limonlu sicak suyun yag yakici özelligi”

Halk arasinda inanilan bir baska yanlista sabahlari veya yemek öncesinde aç karnina limonlu sicak su içmenin vücuttaki yaglari erittigidir ancak bu inanç tamamen yanlistir. Suyun veya içine katilacak limon soda gibi maddelerin, bitki çaylarinin kesinlikle yaglari eritmek, yok etmek gibi bir etkisi bulunmamaktadir.

“Tek ögün yemek yiyerek kolayca zayiflamak!..”

Vücudun kilo almasina neden olan en önemli etkenlerden biri, onu bütün gün aç birakip sadece aksamlari yemek yemektir. Çünkü yaklasik 20 saat aç kalan vücut bu durumun devam edecegini düsünür ve savasa hazirlanir gibi yediklerini depolamaya baslar. Sonra 4 saat içerisinde gelen besinler yag olarak depolanir. Bu konuda diyetisyenlerin tavsiyesi vücudu asla uzun süre aç birakmamak ve mutlaka her 3-4 saatte birseyler tüketilmelidir.

Diyetle ilgili bildigimiz gerçekler degisiyor mu?

Sik sik degil, günde 3 ögün yiyin.

Yanlis. Günde 3 ögün beslenme ara ögünlerde özelliklede ögle ve aksam yemeklerinin arasinda çok acikmaya dolayisiyla ana ögünlerde fazla miktarlarda yemek tüketilmesine neden olabilir. Ayrica sik ve kontrollü miktarda yemek yemek metabolizmanin hizlanmasi içinde gereklidir.

Kilo vermek için ilaç kullanmak da dogru bir seçenek.

Yanlis. Tek basina ilaç kullanmak kilo kaybi ve kontrolü için yeterli ve dogru degildir. Kilo kaybi davranis degisikligi gerektirir.

Kilo vermeye yardimci bitkisel ürünler güvenlidir.

Yanlis. Tüm bitkisel ürünlerin güvenligi ile ilgili yeterli çalisma yoktur.

Fazla kilolardan kurtulmak için ilk adres iyi bir diyetisyendir.

Dogru. Ancak varolan fazla kilonun arkasinda bir metabolik hastalik söz konusuysa mutlaka konunun uzmani bir doktora danisilmali, gerekliyse kisinin kilo kaybi diyetisyen – doktor ile birlikte takip etmelidir.

Fazla kilolardan kalici olarak kurtulmak imkansiz.

Yanlis. Kilo kaybi geçici yöntemlerle saglanmaya çalisilirsa verilenler fazlasiyla geri alinir. Bunun yerine davranis degisikligi yapilirsa, beslenme sekli yasam tarzimizla örtüsürse kilo kaybi kalici olur

Fazla kilonun nedeni yerken asiriya kaçmak.

Dogru.Tek neden bu olmamakla birlikte, porsiyon miktarinin kontrol edilmemeside kilo artisinin bir sebebidir.

Kisa vadede, hizla, fazla kilolardan kurtulmak mümkün.

Dogru. Ancak hizla kaybedilen kilolarin ayni hizla hatta fazlasiyla geri dönücegini unutulmamali, kisa sürede hizli ama geçici kilo kaybindansa, olmasi gereken sürede dengeli kalici kilo kaybi tercih edilmeli.

Az beslenerek kilo probleminden kurtulabiliriz.

Kaybedilen kilonun istenildigi gibi yag mi yoksa kas ve su kaybimi oldugu çok önemlidir. Dogru kilo kaybi saglayabilmek için kisinin günlük almasi gereken gidalari mutlaka tüketmesi gerekir. Az beslenmek, kilo kaybi için bir çözüm yöntemi degildir.

Güne dengeli ve zengin bir kahvalti ile baslayin.

Dogru. Ancak kalori yönününden dengeli ve kisinin gereksinimlerini karsilayacak içerigi olan bir kahvalti ile güne baslanilmali

Her tür hareket ve spor zayiflatir.

Her tür hareket ve spor enerji harcanmasi için bir yöntemdir. Ancak gün içerisinde aldiginiz kalori miktari harcaginiz kalori miktarindan fazlaysa kilo kaybi saglanamaz.

Seks kalori yakar.

Dogru. Ancak sanildigi kadar fazla degil.

Çay, yaninda tükettigin besin degerini yok eder ve vücutta su tutulumuna neden olur.

Yanlis. Koyu olmayan bir çay gidalarin besin degerlerinde kayiba neden olmaz

Sauna gibi sicak ortamlarda terlemek zayiflatir.

Yanlis. Sauna ile sadece vucuttan su kaybi olur.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Dyt. Ayça Ilica
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası