Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARI BEKLEYEN TEHLIKE: ISHAL

Yaz aylarinin gelmesiyle artan hava sicakliklari birtakim saglik sorunlarini da beraberinde getirmektedir. Sicak havalarla birlikte çocuklarda görülen rahatsizliklarin basinda ishal gelmektedir. Akut ishal tüm dünyada akut solunum yolu enfeksiyonlarindan sonra en sik görülen enfeksiyon hastaligidir. Özellikle anne sütünün kesildigi dönemde çocuklar ishale daha yatkindirlar. Acibadem Maslak Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari uzmani Dr. Ebru Tugrul Saribeyoglu ishal sebepleri ve korunma yöntemleri hakkinda bilgi verdi:

Birçok Yolla Bulasiyor!

Ishale neden olan birçok mikroorganizma diski-agiz yolu ile bulasir. Yine yaz aylarinda sik karsilasilan bir diger durum da çogu kez koli basilinin neden oldugu ve turist ishali olarak bilinen bagirsak enfeksiyonlaridir. Bu ishal, kanalizasyon sulari ile sulanan tarlalarda yetisen ve iyi yikanmayan yiyeceklerin yenmesi sonucu olusur. Yine bu kirli sularin karistigi sularda yüzmek veya bir sekilde bu sularin bulastigi yiyeceklerin yenmesi ile alinan bakteri ve parazitlerin neden oldugu amipli ve basilli dizanteri de yazin daha sik görülür.

Korunmak Için Neler Dikkat Etmek Gerekiyor?

Içme sulari ve yiyeceklerin mide ve bagirsak enfeksiyonlarina neden olmamalari için, içme sularinin ve yiyeceklerin yikandigi sularin temiz su kaynaklarindan elde edilmis olmasina özen gösterilmesi gerekir. Mümkün oldugunca disarida bekleyen yiyeceklerden satin almamali, ambalajli ürünler tercih edilmelidir. Açikta satilan dondurma özellikle çocuklar için büyük tehlike içerir. Onun yerine ambalajli, uygun kosullarda saklanmis ve nakledilmis dondurmalarin kullanilmasi gerekir.

Ishalden korunmanin en etkili yolunun ise ellerin sik ve düzenli olarak yikanmasidir. Kirli ellerde yerlesen organizmalar, ishal ve diger enfeksiyonlarin en önemli nedenidir. Ishal etkeni organizmalarin bulasmasinda en önemli yol, temiz olmayan gida ve sularin alinmasidir. Bu nedenle özellikle temiz su kaynaklarinin saglanmasi, süt ve süt ürünlerinin pastörize edilmesi, meyve ve sebzelerin iyice yikanmasi gerekmektedir. Iyi pisirilmemis et ve tavuk ürünlerinden kaçinilmalidir. Pisirilmis gidalar uzun süre açikta birakilmamali, hemen yenmeyecekse mutlaka buzdolabina kaldirilmalidir. Mutfak gereçleri temiz tutulmalidir. Açikta satilan veya uzun süre oda isisinda birakilan gidalarin tüketilmesinden kaçinilmalidir.

Tam pansiyon otellerde açik büfelerde sunulan yiyeceklere de dikkat edilmelidir. Uzun süre açikta kalan özellikle sütlü, kremali, mayonezli, etli yiyecekler de sicagin etkisiyle çogalan bakterilerin neden oldugu gida zehirlenmesi kendisini kusma, karin agrisi ve ardindan ishalle gösterir.

Korunmak için yukarida belirtilen genel önlemlere ilave olarak içeceklere katilan buzlarin da temiz sulardan hazirlanmis oldugundan emin olunmali, bundan emin olunamiyorsa kapali siselerde saklanarak sogutulan sivilardan tüketmek gereklidir.

Nasil Tedavi Edilir?

Ishal tedavisi hastaligin siddetine göre degisir. Hafif ishalde, kusma varsa, çocuk günde iki-üç kere tuvalete gidiyorsa sadece takip yeterli olabilmektedir. Virüslerin yol açtigi basit yaz ishalleri 1-2 günde geçebilir. Bu tür ishaller, hiçbir ilaç tedavisi yapilmadan, sadece çocugun beslenmesine dikkat ederek, bol sivi vererek, tuzlu, sekerli su takviyesi yaparak geçebilir. Geçmeyen, uzayan, siddeti yüksek olan, günde üçten fazla tuvalete gitmeyi gerektiren ishallerde hastaneye basvurulmalidir. Ishali günde 5-10 kezi bulan, yeterli miktarda agizdan beslenemeyen çocuklarda kusma ve ishal ile kaybedilen su, tuz, karbonat, potasyum gibi maddelerin damardan serum seklinde yerine konulmasi gerekebilir. Eger kanli ishal gibi mikrobik ishal söz konusuysa antibiyotik tedavisine baslamak gerekebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası