Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogar Dogmaz Sünnet Travmayi Önler

Erkeklige ilk adim olarak nitelendirilen sünnet, dogar dogmaz yapildiginda yasanabilecek pek çok travmanin önüne geçilmis oluyor.

Memorial Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Turan Kanmaz, sünnet için en ideal yas ve yapilmasi gerekenler hakkinda bilgi verdi.

Sünnet her yasta yapilabilmekle birlikte; özellikle 3-6 yas arasinda yapildiginda çocukta psikolojik travmalara neden olabilmekte ve bu nedenle önerilmemektedir. Yenidogan dönemi; cerrahi islemin rahatligi, yara iyilesmesinin çabuk olmasi, sünnet sonrasi bakimin kolayligi ve henüz kisilik olusmadigi için psikolojik travma olusturmamasi nedeniyle sünnet için en ideal dönem olarak kabul edilmektedir. 2500 gr agirligin üzerinde ve ilk 24 saatini doldurmus yenidogan bebekler sünnet için en uygun adaylardir. Sünnetin çocuk cerrahlari ve ürologlar gibi konusunda uzman kisiler tarafindan yapilmasi ise en saglikli ve güvenli yoldur.

Genel Anestezi Iyilesme Sürecini Kisaltir

Cerrahi islemin hastane kosullarinda ve hatta ameliyathanede yapilmasi en dogru seçim olacaktir. Halen pek çok saglik kurumunda lokal (sadece penisin uyusturulmasi) ve genel anestezi (hastanin narkozla uyutulmasi) ile sünnet yapilmaktadir. Ancak son yillarda 3 ayini geçmis çocuklarda kullanilacak anestezi seklinin genel anestezi olmasi gerektigi konusunda artik bir fikir birligi olusmustur. Genel anestezi hem çocugu ruhsal bakimdan koruyacak hem de iyilesme sürecini kisaltacaktir. Süphesiz bu konforlu ve daha insancil bir yaklasim olmaktadir. Ayrica günümüzde uygun ortamda, çocuklara özel, ileri teknoloji kullanilarak verilen genel anestezi eski yillara göre çok daha güvenli hale gelmistir.

Lokal anestezide ise; hangi kosullarda ve yasta yapilirsa yapilsin çocuk penisine yapilacak olan igne yüzünden büyük korku ve panik yasamaktadir. Bu anlar çocuk tarafindan yasami boyunca korkuyla hatirlanmaktadir. Bu nedenle lokal anestezi sadece 3 aydan küçük bebekler için önerilmektedir.

Komplikasyon ve sakincalar

Sünnet sirasinda derinin fazla kesilmesi, kötü nedbe dokusu kalmasi, kanama, sekil bozukluklari, idrar yolunun zarar görmesi gibi kalici sakatliklar ve enfeksiyon karsilasilabilecek problemlerdir. Konuda deneyimli kisilere yaptirilmasi ile bu tür komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir.

Uyarilar

- Halk arasinda dogustan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen hipospadias durumu varliginda kesinlikle sünnet yaptirilmamalidir. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir.

- Ailede kanama hastaligi olan, düsme ya da dis çekimi sonrasi uzun süre kanama öyküsü bulunan, igne yapildiktan sonra veya bir darbe sonrasi büyük sislik ve çürükleri olusan, zaman zaman kendiliginden dis eti ya da burun kanamasi olan çocuklarin mutlaka kan testleri yapildiktan sonra sünnet edilmeleri gerekir.

- Ailede bulunan kronik (müzmin) hastaliklar, önceden geçirilmis önemli rahatsizliklar (hastanede yatmayi gerektiren) ve ameliyatlar da girisimi yapacak olan hekim tarafindan bilinmelidir.

- Sorunlari olan hastalarda sünnetten önce gerekli önlemler alinarak tehlikeli durumlar olusmasinin önüne geçilebilmektedir.

Sünnet sonrasi bakim

Hastanemizde kullanilan Plastibell yöntemi nedeniyle herhangi bir pansuman ya da bakim gerekmemektedir. Ilk 24 saat düzenli agri kesici ve 3 gün süreyle yaraya antibiyotikli merhem kullanilmasi önerilir. Sünnet isleminin ertesi günü banyo yapilabilir. Isleme bagli sislik, hafif pembe lekelenmeler olabilir. Cerrahi iyilesme birkaç gün içinde olmakla beraber, görüntü olarak tam iyilesme 3 haftayi bulur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası