Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNELERE “IKIZ BEBEK BAKMA” REÇETESI

Ikizlerin dogduklari andan itibaren anne sütüyle beslenmeleri gerekiyor. Hepimizin aklina annenin sütünün iki bebege birden yetip yetmedigi geliyor. Anneler ise tek bebek için sütün yetip yetmeyecegine iliskin kaygiyi iki defa yasiyor. Tip literatürü sütün iki bebege yetecegini söylese de, anne ikiz bebekten uyari alirsa ve bebekler de güçlüyse süt oluyor. Ancak bebeklerin kilo alimi yeterli degilse, birtakim takviyelerde bulunmak gerekiyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Yenidogan Uzmani Dr. Gülnihal Sarman, 100 ikiz bebek sahibi anneden sadece 3-4 tanesinin sütün yaninda besin takviyesine ihtiyaç duymadan bebegini besleyebildigini söyledi.

Anne çok yoruldugundan evdeki bakim programinin çok iyi organize edilmesi gerektigine dikkati çeken Dr. Gülnihal Sarman, “Bu yorgunluk da, süt üretimini olumsuz etkiliyor. Annelerin iyi süt alabilmeleri için evde ikiz bebek bakiminin planlanmasi lazim. Biz bu plan için ailelere bazi önerilerde bulunuyoruz.” dedi.

Evde Ikiz Bebeklere Bakma Reçetesi:

* Çok pratik yemekler hazirlayin.
* Hazir yiyecek isteyebileceginiz yerlerin telefon numaralarini buzdolabina yapistirin.
* Internetten alisveris yaparak zamandan kazanabilirsiniz.
* Toplu alisveris yapin.
* Annenin disari çikmasina yardimci olun. Bebeklerin yaninda birini birakin.
* Eve beklenmedik misafir geldiginde bulasik yikamayacaginiz, bir kere kullanilip atilan malzemeleri (tabak, çatal, kasik, biçak) kullanin.
* Anne, baba, anneanne, dede, babaanne, hala, teyze gibi bakima destek olan kisiler ile tipki fabrikalardaki gibi vardiya planlamasi yapin.
* Ilk 3-4 hafta kayit defteri tutun. Çünkü bazen hep ayni bebekler besleniyor ve diger bebek de açligini gösteremiyor. Bu sebeple beslenme sayilari, adetleri, diskilama saatleri, idrarlari, agizdan mi yoksa biberon ile beslendikleri mutlaka not edilmeli.
* Günlük çizelgeleri düzgün ve bilgi atlamadan hazirlamaya çalisin.

Ikiz Bebekler Ilk 5-6 Ay Birbirini Tanimazliktan Geliyor!

Ikiz bebeklerin davranislari da aileler arasinda günlük sohbetlerin en önemli konulari haline geliyor. Anne-babalar bebekler dogduktan sonraki ilk 5-6 ayda çok sasiriyorlar; çünkü bebekler birbirini tanimiyor gibi davraniyorlar. Ancak altinci ve dokuzuncu aylarda saçlarini, kulaklarini kesfediyorlar ve birbirlerini yakaliyorlar. Bir yasina dogru birbirlerine karsi fazlaca ilgili oluyorlar. Çünkü hiçbir zaman insanin karsilasmayacagi bir zenginlige sahipler: Birbirleri. Ikiz bebeklerin arasindaki iyi iletisim bir yasindan itibaren güçleniyor, iki yasinda ciddi ekip çalismasi haline dönüsüyor. Ikiz konusmasi denilen ve kendi aralarinda kullanip, sadece kendilerinin anladiklari bir dil gelistiriyorlar.

Ikiz Bebekleri Dikkatli Izlemek Gerekiyor

Ikiz bebeklerin bakimi hakkinda baska önemli noktalar da bulunduguna deginen Dr. Gülnihal Sarman, bebeklerin gelisiminin aileler tarafindan çok iyi izlenmesi gerektiginin altini çiziyor:

* Aileler, bebeklerinin biri digerine oranla daha küçükse, digeriyle kiyaslama yapiyor. Bebeklerin dogduklari andan itibaren iki ayri kisilik olarak kabullenilmesi gerekiyor.

* Ömür boyu bu sekilde kiyaslama yapmak, aile içi dinamikleri bozuyor. Bebeklerden birinin digerine göre gelisiminde bir gerilik varsa, bunlarin erkenden taninmasi ve gerekli girisimlerin zaman kaybetmeden baslanmasi gerekiyor:

o Bir veya iki aylik bebegin vücudu sert duruyorsa beyin hasarli olma riski yüksektir.
o Üç- dört aylik oldugunda bebek basini tutamiyorsa, basi öne arkaya sallaniyor, dik kalamiyorsa bu normal degildir. Hemen girisimde bulunmak gerekir.
o Erken dogan bir bebegin ayi düzeltilmesine ragmen yapmasi gerekenleri yapmamasi “kirmizi” alarm olarak degerlendirilmelidir. Örnegin: 2 ay erken dogmus 8 aylik bir bebek, aslen 6 ayliktir. Bu bebek etrafindaki oyuncaklara ulasip tutamiyor ve ilgi göstermiyorsa yine girisimde bulunmak gerekir.

Gebelik sirasinda riskler artmaya baslarsa ailelerin kendilerine bir B plani yapmalari önemlidir:

o Ikiz dogumun gerçeklestirilebilecegi bir tam tesekküllü, bebek yogun bakimi bulunan bir hastanenin belirlenmesi gerekiyor. Özellikle 32. haftanin altinda dogum gerçeklesecekse hastane seçimi daha da önemli hale geliyor.
o Eger kadin-dogum uzmani tarafindan ciddi uyarilar basladigi belirlenirse, annenin yogun bakim ekibiyle tanismasi, dogum yapacagi merkezi görmesi, ekibe kendini tanitmasi gerekiyor.
o Ekibin organizasyonu dogacak bebeklere göre yapmasi önem tasiyor. Çok riskli bir dogum olacaksa uzmanlarin kendilerini en üst seviyede çalisir sekilde ayarlamalari, hemsire sayilarinin ayarlanmasi, açik isiticilarin bebekler için rezerve edilmesi gerekiyor. Ileri derecede prematüre dogan bebekler, haftalarca o yataklarda kaliyorlar.
o Ailelerin iletisimi de önemlidir. 15 günde bir ailelerle konusmak önemlidir. Yenidogan hekimligi daha bebekler dogmadan önce basliyor.
o Ailelerin maddi yönden de hazirlanmasi ve yaklasik olarak masraflar hakkinda fikir sahibi olmalari gerekiyor. Ailelerin seçtikleri hastane çok masrafliysa kendilerinin baska planlar yapmalari önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası