Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BURUN AMELIYATLARINDA TAMPON KORKUSU BITIYOR

Burun ameliyatlarindan sürekli kaçmanin ya da ertelemenin en önemli nedeni genellikle hastalardaki tampon korkusudur. Burunda oldugu süre içinde ve çikarilirken hastaya büyük rahatsizlik veren hatta zaman zaman izdiraba dönüsen tampon uygulamasi artik sona eriyor. Memorial Hastanesi Kulak Burun Bogaz Bölümü’nden Op. Dr. Pinar Korlu, tamponsuz burun ameliyatlari hakkinda bilgi verdi.

Burun ameliyatlarinda tampon korkusu tarihe karisiyor

Burna konan dikisler ve doku yapistiricilari sayesinde kanama önlenerek, tampon ihtiyaci ortadan kalkiyor. Ameliyat sonrasi hastanin yasadigi; nefes alma zorlugu, agrilar ve kanamalar da sona eriyor. Burunda sikayet olusturan ve kisilerin yasam kalitesini önemli ölçüde düsüren kemik egriligi ve et problemleri cerrahi yollarla giderilebiliyor. Ameliyat, kemik ve kikirdak kismin egri bölümlerini düzeltmek ve etleri radyofrekans ile küçültmek seklinde yapiliyor. Ameliyat sirasinda burun içinden çalisildigi için burnun dis kisminda herhangi bir sekil degisikligi ya da ameliyat izi olmuyor.

Saglikli Nefes Burun Yoluyla Alinir

Saglikli bir nefes için burundaki sorunlarin mutlaka giderilmesi gerekir. Çünkü özellikle burun kemigi egrilikleri ve burun eti durumlarinda burun tikanikligi olusur. Burun tikanikligi geceleri daha fazla hissedilir. Agiz açik uyuma; horlama, bogaz kurulugu ile uyanma, sabahlari dinlenmis bir sekilde uyanamama sorunlarini da beraberinde getirir. En saglikli nefes, burun yolu ile alinir. Burnun solunumda çok önemli bir rolü vardir, nefesle çekilen hava burundan geçerken nemlenir, isinir ve temizlenir. Burun kemigi egriligi ya da burun eti olan kisiler agiz yoluyla solunum yapar. Bu da kuru havanin bogazdan geçerek, bogaz tahrisine neden olarak farenjit gelisimine zemin hazirlar. Burun kemigi egriligi ve burun eti sorunlari, sinüzitin de kolaylasmasina neden olur.

Burun Ameliyatlari Neden Korkutucu?

Burun ameliyatlari öncesi hastanin en büyük endiseleri; ameliyat sonrasi agri, ise dönüs süresinin belirsizligi, bunun içine konan tamponlar nedeniyle nefes almada güçlük çekme ve tampon çikarimi sirasinda yasanan agrilar ve kanamalardir. Hasta, ameliyat sonrasi bir istiraba dönüsen tampon korkusu yüzünden agri ve nefes almada güçlük çekmemek için ameliyatlarini ertelemektedir.

Ameliyat Korkusu Sona Eriyor

Burun ameliyatlari kisilerin çogu zaman korku ile baktigi ve çogunlukla rahatsizliklari oldugu halde kaçtiklari ameliyat grubudur. Burun ameliyatlarindan sürekli kaçmanin en önemli nedeni tampondur. Tamponlar burun içindeyken ve çikarilirken, hastada rahatsizlik olusturur. Burun ameliyatlari artik tamponsuz olarak yapilmaktadir. Hastanemizde, ameliyatta burna konan dikisler ve doku yapistiricilari sayesinde kanama önlenmekte, böylece tampona ihtiyaç kalmamaktadir. Bu sayede burun ameliyatlari zor ve korkunç olmaktan çikarak, hasta için son derece rahat ve konforlu hale gelmistir. Tamponsuz burun ameliyati sonrasi hasta, ayni gün günlük yasantisina dönebilir, agri çekmez ve iyilesme süresine de ihtiyaç duymaz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası