Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BOTOX’UN BILINMEYEN UYGULAMA ALANLARI

Yüz çizgilerini ortadan kaldirmak amaciyla kozmetik alanda kullanildigindan beri medyada sik sik adi geçen Botox’un diger uygulama alanlarinin öneminin vurgulanmasi gerekir.

Botulinum Toksini (Botox), halk arasinda yilan zehiri olarak bilinmesine ragmen aslinda tip dilinde « Clostridium Botulinum » adiyla anilan bakterinin salgiladigi bir toksindir. Bu bakterinin yol açtigi zehirlenme tablosuna « botulizm » denir. Varligi 19. yüzyilin sonlarindan beri bilinmektedir. Botulizm ilk kez literatüre o tarihlerde geçmistir. Botulizm hijyenik kosullarin düzelmesiyle, evde yapilan konserve geleneginin giderek azalmasiyla, günümüzde daha az görülen bir zehirlenmesi tablosudur. Botulizme yol açan Botox bilinen en güçlü nörotoksindir.

1980'lerin basindan itibaren medikal alanda uygulanmaya baslanan Botox’un ilk kullanim alani sasilikti. Daha sonra hizla nörolojinin kullanim alanina girdi. Distonilerin (vücutta yüz dahil birçok bölgesinde istemsiz hareketlere yol açan hastaliklar gurubu) tedavisinde, özellikle de fokal distonilerin tedavisinde basariyla kullanilmaktadir. Medikal tedavinin de söz konusu oldugu bu hastaliklarda artik Botox’un ilk tercih edilen tedavi yaklasimi oldugunu vurgulamak gerek. Kas içine enjekte edilerek olarak kullanilan bu ajan baslica asiri kasilan kasta geçici güçsüzlük yaparak etkisini göstermekte, bu etki de 3-4 ay sürmektedir.

Botox’un nörolojide kullanildigi alanlar giderek genisledi ; serebral palsi (CP), multiple skleroz (MS) inme gibi hastaliklarda ortaya çikan spastisiteyi ortadan kaldirmak amaciyla, hastaya fonksiyonel açidan katkida bulunacak kas gruplarinin enjeksiyonu basarili sonuçlar vermektedir. Botox ayrica üroloji, gastroentroloji, plastik cerrahi, dermatoloji alanlarinda uygulandigi gibi, kullanim alanlari giderek genislemektedir. Aslinda uzun süredir- 25 yildir- tibbin hizmetinde olan Botox hekimlerin gayet iyi bildigi etkili bir tedavi yöntemidir. Yüz çizgilerini ortadan kaldirmak amaciyla kozmetik alanda kullanildigindan beri medyada sik olarak ismi geçmeye basladi. Yukarida da vurgulandigi gibi, Botox ile büyük bir hasta ve hastaliklar grubunun sagaltimi saglandiginda daha genis bir yelpazeyi içeren diger kullanim alanlarinin öneminin vurgulanmasi gerektigini düsünmekteyiz.

Botox’un etki mekanizmasi nedir?

Botox kas içine enjekte edildiginde o kas veya kas gruplarinin sinirlerini geçici olarak devre disi birakip istemsiz hareketleri ve asiri kasilmayi ortadan kaldirir. Sözü edilen geçici etki 3-4 ay kadar sürer ve bu süre sonunda kasilmalar tekrar baslayabilir. Bu nedenle enjeksiyonlari tekrarlamak gereklidir. Bazi uygulama alanlarinda etki daha uzun sürebilir [örnegin kozmetik amaçli uygulamalar ve hiperhidroziste (asiri terleme) ]. Botox nin uygulama alanlarindan asagida söz edilecektir.

UYGULAMA ALANLARI :

1. Distoni

Distoni istemsiz , süregen, bükücü, döndürücü nitelikte kas kasilmalariyla karakterize, tekrarlayan istem disi hareketlere neden olan, geçici ya da kalici anormal postürlere yol açan hareket bozuklugudur. Hareket sisteminin hastaligidir, beynin daha çok derin yapilarini tutan hastaliklarda görülür. Bazi hastaliklara eslik edebilecegi gibi (örn. Parkinson Hastaligi), tek basina bir hastalik olarak da ortaya çikabilir. Her yasta görülebilir. Özellikle ilk dekadlarda ve 40 yasin üstünde daha sik görülür. Distoni özellikle hastaligin baslangicinda, tutulan vücut bölgesi istemli olarak kullanildiginda ortaya çikar veya belirgin hale gelir. Diger bir vücut bölgesinin istemli hareketleri esnasinda da distonik bölge daha çok kasilir. Ayri ayri vücut bölgelerini tutabilecegi gibi (örn. yüz, boyun) tüm vücutta yaygin olarak da görülebilir. Ilaçla tedavi mümkün oldugu gibi, daha nadir olarak da cerrahi yöntemlere de basvurulabilir. Günümüzde en etkili tedavi yöntemi Botox iledir. Özellikle vücudun belli bölgelerini tuttugunda (örnegin yüz ve boyun) uygulanmasi gereken ilk tedavi yöntemi olmalidir. Istemsiz olarak kasilan kas veya kas gruplarina enjekte edilir. Bilinen distoniler içinde spazmodik tortikolis (boyun kaslarinin istemsiz kasilmasi) , blefarospazm (göz çevresinde yer alan kasin asiri kasilmasi), yazici krampi (yazi yazarken ortaya çikan parmak ve kol kaslarinda asiri kasilma), oromandibüler distoni (çene kaslarinin kasilmasi), sayilabilir.

2. Spastisite

Spastisite bir semptomdur (belirtidir). Beyinde ve omurilikte hareketle ilgili merkezlerin hastalandigi durumlarda spastisite ortaya çikabilir. Kaslarda ve kas gruplarinda sertlesme ve kasilmayla kendini gösterir, istemli hareketin yapilmasini güçlestirir. Spastisiteye yol açan hastaliklarin basinda beyin damarlarinin tikanmasi ya da beyin kanamasi sonucunda ortaya çikan inme (felç) durumlari gelmektedir. Inme dünyada 2. ölüm nedenidir. Bu durumdan baska, beyin ve omurilik travmalari, multiple skleroz (MS) gibi sinir sistemini hasara ugratan hastaliklar da sayilabilir. Botox uygulamasina iyi bir fizyoterapi programinin da eklenmesi tedaviyi daha etkili kilmaktadir. Spastisitenin birçok tedavi yöntemi vardir. Öncelikle ilaçla tedavi denenebilir, gerekli, durumlarda cerrahi tedaviye de basvurulabilir. Son yillarda özellikle öne çikan tedavi yöntemi Botox ile olan tedavi asiri kasilan ve sertlesen kas ve kas gruplarinin gevsemesine neden olmaktadir. Bu tedavi yöntemi fizyoterapi ile birlikte uygulandiginda yüz güldürücü sonuçlar alinmakta , bu sorunu olan hastalarin günlük yasamlarinda daha aktif olmasi mümkün olabilmektedir. Fonksiyonel kapasiteyi arttirmak, kontraktür gelisimini önlemek, cerrahi girisimi geciktirmek amaçlanan hedeflerden bazilaridir.

3. Hemifasyal spazm:

Hemifasyal spazm (HFS), yüz siniri tarafindan uyarilan yüzün mimik kaslarinin aralikli olarak kasilmasidir. Genellikle eriskinlerde görülür. Önce tek tarafli olarak göz çevresinde baslar, daha sonra zamanla ayni taraf yüz kaslarina yayilir. Yayildigi kaslar arasinda baslica yanak kaslari, agiz çevresi kaslari ve nadir olarak da boyun kaslari sayilabilir. Nörolojik muayene sözü edilen kasilmalar disinda normaldir. Nöroradyolojik inceleme yöntemleri gelistikçe, HFS’in yüz sinirin damar basisina ugramasina bagli olarak ortaya çiktigi görülmüstür. HFS’li olgularin 2/3’de beyin manyetik rezonans (MR) incelemesinde söz konusu görüntüye rastlanmaktadir. Bu durumda cerrahi yöntemler uygulanabilir. Hastalar genellikle bu invaziv yöntemden çok semptomatik tedaviyi, Botox ile tedaviyi tercih etmektedirler. Botox, bugün için dünyada HFS tedavisinde ilk seçenek olarak kabul edilmektedir. Botox göz çevresindeki kaslara ve spazmin görüldügü yüz kaslarina uygulanir. Tedavi hastalarin %80-90’ da olumlu sonuç verir. HFS’li hastalarda Botox uygulamasi sonrasinda yüz çizgilerinin de ortadan kalktigi gözlenmis ve Botox’un kozmetik alanda kullanilmaya baslamasi bu sayede olmustur.

Hiperhidrozis (Asiri Terleme):

Ter bezlerinin asiri çalismasiyla ortaya çikan bu durum, kozmetik açidan rahatsiz edici bir tabloya yol açmaktadir. Özellikle koltuk alti, avuç içi ve ayak tabani asiri olarak terler. Yüzde de asiri terleme görülebilir. Botox asiri terlemede diger uygulamalarda oldugu gibi kas içine degil, terlemeyi düzenleyen sinir uçlari derinin üst tabakasinda yer aldigi için deri içine veya altina enjekte edilir. Bu uygulamada Botox’un etkisi 6 ay kadar sürmektedir. Bu yakinmayla gelen hastalara Botox uygulamasi giderek artmaktadir. Uygulamanin agrili olmamasi için lokal anestezikler kullanilir.

Yan Etkiler:

Botox, 25 yildir tibbin hizmetinde, birçok hastaligin sagaltiminda kullanilmaktadir. Oldukça emniyetli bir ilaçtir. Belirgin yan etkiye yol açmaz, açsa da bu etkinin geçici oldugunu bilmekteyiz. En sik görülen yan etki Botox’un hedeflenmeyen kaslara da yayilarak geçici zaaf yapmasidir. Bu nedenle, yüz bölgesindeki kaslar daha küçük oldugu için, özellikle yüze uygulanan dozlar çok önemlidir. Bu tedavi yaklasimi, Botox uygulamasini yapmak için gerekli egitimi almis hekimlerin elinde oldukça yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası