Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BESLENMENIN KANSER OLUSUMUNA ETKISI

Kanserin olusumu çok degisik nedenlere baglidir. Farkli kaynaklara göre diyetle ilgisi %10-70 arasinda olup, %30 orani kabul edilmektedir. Tüketilen besinlerin kalite ve miktarlarinin yeni olusan hücre için önemi büyüktür. Organizmanin temel tasi olan hücrede olusacak herhangi bir bozukluk zamanla etkinligini arttirarak dokulara, organlara ve tüm organizmaya yayilacaktir. Beslenme örüntüsü kanserin olusumuna etken oldugu gibi kanser de kisinin beslenme durumunu etkilemektedir. Besin alimi ve kullanimi güçlesmektedir. Çesitli tedavi yöntemleri de beslenmeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Cerrahi ve radyolojik yöntemlerin, uygulandiklari bölgeye göre yan etkileri görülmektedir. Kemoterapinin ise, en olumsuz etkisinin ilacin cinsine göre bazi besin ögeleri ile reaksiyon yapmasidir.

Genel olarak beslenmenin kanser olusumuna etkisini asagidaki gibi siralayabiliriz.

Diyet posasinin etkisi: Posayi, alinan besinin sindirim sisteminde enzimler tarafindan sindirilmeyen ancak organizma için yararli olan kismidir diye tanimlayabiliriz. Diyet posasinin yetersizligi veya yoklugu özellikle kolon kanser riskini arttirmaktadir.

Kullanilan katki maddelerinin etkisi: Dogrudan dolayi günlük diyetimizle aldigimiz katki maddelerinin %90’ini seker, tuz, baharat, kabartma tozlari ve çesitli tatlandiricilar olusturmaktadir. Diyetle alinan E ve C vitaminleri bu maddelerin olusturabilecegi karsinojenleri %30-60 oraninda azaltmaktadir. Bunlarin disinda diger katki maddeleri antioksidanlar, glutamat ve bazi renk vericilerdir. Bunlarin kanser ile ilgisi henüz kanitlanmamistir.

Küf ve toksinlerin etkisi: Nemli ve sicak bölgelerde karaciger tümör sikliginin yüksek olmasi dikkati çekmis, yapilan arastirmalarda buralarda çok miktarda tahil tüketildigi ve tahillarda bazi küflerin üredigi saptanmistir. Bu küflerden biri ülkemizde özellikle bulgurda görülen aflotoksindir. Bu toksin misir, yer fistigi ve diger yagli tohumlarda da nemli ortamda üremektedir. Tahillarin yikanmasi, havalandirilmasi, günesletilmesi bir dereceye kadar toksini azaltmaktadir. Insanlarda aflotoksinin en çok özefagus ve karaciger kanserine neden oldugu bilinmektedir.

Kizartma gibi pisirme yöntemlerinin etkisi: Degisik pisirme yöntemleri yiyeceklerde bazi kimyasal bilesikler olusturmakta, bunlar da organizmada zararli etki yapabilmektedir. Özellikle protein içerigi fazla olan besinleri kizartma ve tütsüleme yöntemi ile pisirmeden kaçinilmalidir. Yiyecekleri E ve C vitaminlerinin eklenmesi veya bu vitaminlerden zengin besinlerin (sebzeler gibi) proteinden zengin besinlerle (et gibi) ile beraber pisirmek veya tüketmek kismen de olsa organizmanin zarar görmesini engellemektedir.

Tütün ve alkolün etkisi: Tütün çignemenin, sigara içmenin ve tütün dumanina maruz kalmanin agiz, yanak, dis eti, akciger kanserinin olusumunu %20-30 oraninda etkiledigi bilinmektedir. Alkol kullananlarda günlük diyet ile alinan enerji azalirken, alkolden gelen enerji artmakta , protein, karbonhidrat, posa ve diger besin ögelerinin alimi da buna bagli olarak düsmektedir. Alkolle beraber yeterli miktarda meyve ve sebze tüketilmesi özellikle sindirim sistemi kanserleri riskini azaltmaktadir.

Asiri veya yetersiz beslenmenin etkisi: Yapilan arastirmalar, sisman bireylerin ayni yas ve cinsteki zayif bireylere oranla daha fazla kansere yakalanma sansi oldugunu göstermistir. Bir çok arastirmada alinan fazla enerjinin kaynagi ne olursa olsun hastalik riskini arttirdigi belirtilmektedir. Organizmadaki vitamin yetersizliginin deney hayvanlarinda kendiliginden tümör olusumunu arttirdigina ait bir çok bulgu vardir. A vitamini yetersizliginin özafagus, idrar yollari, cilt, mide, naso-farenks, akciger kanser riskini arttirdigi ileri sürülmektedir. C vitamininin organizmanin dogal direncine yardimci oldugu bilinmektedir. Yetersizliginde özellikle mide, özafagus, larinks ve serviks kanserleri orani artmaktadir. E vitamini de kanser de koruyucu rol oynar. Mineraller de vitaminler gibi kanserden korunma da önemli rol oynamaktadir. Ancak bazi minerallerin asiri miktarda tüketimi kanserin olusumunu arttirmaktadir.

HASTALIK RISKINI DÜSÜRMEK IÇIN DIKKAT EDILECEK NOKTALAR

Ideal agirligi korumak bunun için günlük enerji alimi ve harcamalarini dengelemek.
Total yag alimini azaltmak, yagli etleri, kizartmalari diyette en az miktara indirmek.
Taze meyve ve sebzelerin tüketimini arttirmak. Diyette, turunçgillerin ve karnabahar, lahana, ispanak, brüksel lahanasi ve brokoli gibi sebzelerin tüketimini arttirmak.
Kurubaklagil ve yagli tohumlara da diyette yer verilmesine dikkat etmek.
Sarimsak, sogan, nane, maydanoz gibi sebzeleri yemek hazirlamada ihmal etmemek.
Alkol, sigara ve katki maddelerinden sakinmak.
Kompleks karbonhidratlarin alimini arttirirken, rafine olanlarin miktarini azaltmak.
Yiyeceklerin hazirlanmasinda kizartmalardan sakinmak.
Salamura, tursu gibi fazla tuzlu yiyecekleri az miktarda tüketmek.

Kaynaklar:

Nutrition and Cancer, Ed. M. Winick, Inter Science Pub. New York, Chichester, Brisbone, Toronto, 2000.
Diyet el kitabi, Ayse baysal ve ark. Hatiboglu yayinevi, Ankara, 2002.
Kanseri Taniyalim, Ayse Baysal ve Wayne Criss, Hatiboglu yayinevi, Ankara, 2002.
Eating hints for cancer patients before, during & after treatment, National Institutes of Helth National Cancer Institutes, 1999.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası