Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZA GIRERKEN DIKKAT EDIN: DERINIZ SIZDEN ÖNCE YASLANMASIN!

Kis mevsimin sona ermesiyle yaz tatili ve broznlasma planlari yavas yavas zihinleri mesgul etmeye basladi. Günesli günlerin özlemini çekenler bronzlasmak için çesitli yöntemlere basvurmaya baslayacaklar. Ancak korunmadan günes isinlarina maruz kalmak ya da bilinçsizce çesitli bronzlasma yönetmelerini uygulamak, hem cildinizin normalden önce yaslanmasina, hem de kanser gibi daha ciddi saglik sorunlarina yol açabilir.

Acibadem Maslak Hastanesi Deri Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Sedef Sahin, deri yaslanmasi ve bronzlasma ile ilgili aydinlatici bilgiler verdi.

Degisen Sosyal Egilimler, Deri Kanserinde Artisa Yol Açti!

Deri yaslanmasi yüzde 80 günese, yüzde 10 yasa ve yüzde 10 yerçekimi, stres, sigara içimi, hormonal, genetik gibi diger nedenlere bagli olarak gelisir. Deri yaslanmasinin en önemli nedeni olan günes isinlarinin yol açtigi yaslanma ‘fotoyaslanma’ olarak adlandirilir. Fotoyaslanma, kronik olarak günese maruz kalan el üstleri ve yüzde belirgindir. Son yillarda sik sik tatile gitme ve solaryuma girme gibi degisen sosyal egilimler nedeniyle hem fotoyaslanma hem de günese bagli deri kanserleri artis göstermektedir.

Günes Derideki Bagisiklik Sitemini Baskiliyor!

Günes isinlari derimizde günes yanigi, günes alerjisi, deri yaslanmasi, kirisikliklar, sarkmalar, damar genislemeleri, kahverengi lekeler, tümör ve kanserlere yol açabilir. Günes isinlari derideki bagisiklik sistemini de baskilamakta ve uçuk gibi enfeksiyonlari da tetikleyebilmektedir.

Özellikle beyaz açik renk derili, mavi veya yesil gözlü, sari-kizil saçli, güneste çok çabuk kizaran ve yanan, çiftçi, balikçi gibi disarida çalisan ve disarida spor yapan kisiler deri kanserleri için risk grubunu olustururlar. Dünyaya saat 11 ile 15 arasinda ulasan günes isinlari deri kanseri olusturucu özelliktedir. Günese bagli deri kanserleri hem normal deride, hem de benler üzerinde olusabilir ve en sik yüz ve el üstlerinde görülürler.

Saglikli Bronzlasmak Yoktur!

Bronzlasmak deriyi günes yaniklarindan korur, ancak tam tersine deri kanserleri için de zemin hazirlar. Bronzlasmak deri yaslanmasini pesin olarak kabullenmek ve deri kanseri riskini göze almak demektir. Son yillarda bronzlasmak için agirlikli olarak basvurulan bir yöntem olan solaryumda, uzun dalga ultraviyole isinlari (UVA) kullanilmaktadir. Bu isinlar da deri kanserlerini tetikleyici ve deriyi yaslandirici etkilere sahiptir. Derinin sagligi için, uzun dönem sonuçlari artik iyi bilinen solaryumlardan sakinilmalidir.

Bronzlasmak için basvurulan bir diger yöntem olan kozmetik bronzlastiricilarin bir kisminda kina gibi deriyi boyayan maddeler bulunmaktadir. Bu tür maddeler deriye bronzlasmis izlenimi verebilir, ancak maalesef günes yaniklarindan, deri yaslanmasindan ve deri kanserlerinden korumazlar. Bu ürünler kullanilsa bile diger günesten korunma önlemleri mutlaka alinmalidir.

Günese Karsi ‘Sapka-Gözlük-Koruyucu Krem’ Üçlüsü!

Günesten korunmak için yaz aylarinda saat 11 ile 15 arasinda günesten korunmasiz dolasilmamali, plajda bulunulmamali ve denize girilmemelidir. Mutlaka koruyucu özellikte genis kenarli sapka, kenarlari kapali koyu renk gözlük kullanilmali; disarida bulunmak zorunlu ise gölgede oturulmali ve uygun giysilerle vücut korunmalidir. Bu önlemlere ragmen bir miktar günese maruz kalinmasi kaçinilmazdir. Günes isinlari sudan, kumdan ve kardan yansiyabilmekte ve bulutlu havalarda dahi yeryüzüne ulasarak deri rahatsizliklarina neden olabilmektedir. Bu nedenlerle ek korunma önlemlerinin yani sira, günesten koruyucu kremlerin kullanimi önem tasimaktadir. Günesten koruyucu kremlerin düzenli kullanilmasi ile deri kanserleri azalma göstermektedir. Bu kremler ayrica en önemli “anti-aging” kozmetiklerdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası