Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALBINIZ IÇIN YENI BIR BASLANGIÇ YAPIN

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez, saglikli bir kalp için dikkat edilmesi gereken püf noktalar hakkinda bilgi verdi.

13-21 Nisan Kalp haftasinda kalbiniz için yeni bir baslangiç yapin. Kalbinize daha iyi bakin ve daha saglikli bir yasam sürün.

Kalp haftasi kalp sagliginiz için baslangiç olsun

Kalbinizi üzecek ne yaptiysaniz, onlari geride birakin. Sigarayi birakin, asiri kiloluysaniz kilo vermeyi gündeme alin, hiç spor yapmadiysaniz spora baslayin. Tansiyon ve sekerinizi düzenleyin. Kalbinize yönelik yaptiginiz her türlü ihaneti geride birakin ve ‘ben artik bunlari yapmayacagim’ karari alin.

Kalbiniz için sigarayi mutlaka birakin

Eger sigara içiyorsaniz, kalbiniz, aileniz ve ülkeniz için sigarayi birakin. Sigara, koroner kalp hastaliklarini hizlandirici faktörlerin en önemlilerindendir. Ayrica direkt olarak akcigeri etkiledigi için kalp ameliyati olan hastalarda da ameliyat sonrasi ciddi sorunlara neden olmaktadir. Önemli olan kisinin sigaraya hiç baslamamasidir. Unutmayiniz ki sigarayi birakmak için hiçbir zaman geç kalmis sayilmazsiniz. Ancak özellikle ameliyat ettigimiz hastalarimizin tekrar sigaraya baslamalari konusunda hiçbir toleransimiz yok. Sigara içiminin kadinlarda yaptigi tahribat, erkeklere göre çok daha fazladir. O nedenle özellikle kadinlara önerimiz, yeni yilda öncelikle saglikli bir kalp ve akcigerler için sigarayi birakmalari. Sigaranin kadinlar üzerindeki en önemli etkisi, östrojeni parçalamasi ve erken menopoza neden olmasidir. O nedenle özellikle yeni yilda menopoza giren kadinlarin içiyorlarsa kesinlikle sigarayi birakmalarini öneriyorum. Sigara içen kadin hastalarin kalp ameliyatlarindan sonra iyelesme süreçleri uzuyor.

Kalbinizi mutlaka kontrol ettirin

Alti ayda bir kan yaglarinizi ve kan sekerinizi kontrol ettirip, yilda bir kez efor testi yaptirin. Özellikle kadinlar koroner hastasi olmayacaklari inancindan vazgeçip yillik kontrollerini yaptirmalidir. Menopoza giren kadinlarin bu yildan baslayarak daha ciddi bir sekilde kardiyolojik kontrollerini yaptirmalarini öneriyoruz. Çünkü menopozla birlikte kadinlarda ortaya çikan kalp hastaligi çok hizli olarak ilerlemektedir. Eger 40 yas ve üzerindeyseniz, bugüne kadar da kalp yönünden bir kontrolden geçmediyseniz, mutlaka bir kardiyolojik kontrolden geçmenizi öneriyorum. Özellikle bilgisayarli anjiyografi ile kalp damarlarinizin durumunu kontrol ettirmeniz yararli olacaktir. Aile geçmisinizde kalp hastasi varsa, sismansaniz, diyabet veya yüksek tansiyon hastasiysaniz, sigara kullaniyorsaniz 30, degilseniz 40 yasindan sonra yeni yilda su testleri yaptirin: Total kolesterol, HDL (iyi huylu kolesterol), LDL (kötü huylu kolesterol), tligriserid ve kan sekeri. Ayrica düzenli olarak tansiyonunuzu muntazam olarak ölçtürmenin de zamanidir.

Beslenme aliskanliklarinizi degistirin

Saglikli beslenme konusunda kesin karaninizi verin! Çogunlukla sebze ve meyveye dayali, kolesterolden fakir bir diyet organize edin. Bu konuda sadece güvenilir kaynaklarin bilgilerine itibar edin. Bilin ki, ‘mucize diyet’, ‘lokman hekim ilaci’ henüz kesfedilmedi. Hastalar her zaman saglikli olmak için, ‘Kaf Dagi’nin ardindaki sari çiçegi’ bekliyorlar. Ama ‘ ölmez otu’ diye bir sey yok. Saglikli beslenme elbette çok önemli ancak biliniz ki, hayat iki brokoli bir Brüksel lahanasi ile de geçmez. Beslenmede çok çesitlilik önemlidir. Yapilan siki bir diyetin mükafati olarak ayda bir kez kalp sagligi için ‘muzir’ gibi görünen yiyecekleri tadabilirsiniz. Ama tabi çok çok ölçülü olmak kosulu ile burada önemli olan tatmaktir, tika basa yemek degildir. Çok degerli bilim bir adami bademin kalp sagligi açisindan önemli bir besin oldugundan söz etti ve insanlara günde 6-7 adet badem yemelerini önerdi. Ancak insanlar kalbe iyi geliyor diye avuç avuç badem yemeye basladilar. Ben de ulusal ve uluslararasi bilimsel arastirmalara dayanarak, haftada 3-4 adet (gün asiri) yumurta tüketiminin kalp sagligi için zararli olmadigini söyledim. Ancak bunu abartarak her gün bir yumurta yiyen hastalar oldugu gibi, mesajimi, ‘ sinirsizca yumurta tüketebilirsiniz, bunun kalp sagligina olumsuz bir etkisi yoktur’ seklinde deforme eden meslektaslarim da oldu. Yeni yilda hastalarimdan ve diger saglikli tüm insanlardan istegim, yeni yilda kalp sagligi yönünden çok dogru bir beslenme sekli seçin; ancak ayda bir kez kendinizi diyet disi besinleri (muzir olabilenler dahil) tadarak kendinizi mükafatlandirin. Bu agiz tadi ve lezzeti yasarken de beni hatirlayiniz.

‘Ben artik yürüyecegim’ kararini alin ve uygulayin

Egzersizden uzak, hareketsiz bir yasam sürüyorsaniz, merdiven yerine asansörü kullaniyorsaniz yeni yilda bu aliskanliklarinizi tamamen birakin. Daha hareketli bir yasamin startini verin. Eviniz isinize yakin mesafedeyse aracinizi kullanmayin. Haftada en az üç kez bir saat yürüyün. Temponuz, 5 kilometreyi 45 dakikada kat ediyor sekilde olmalidir. Normal bir insan 5 kilometreyi bir saatte yürür. Yaptiginiz yürüyüsten keyif almak istiyorsaniz kemerinize bir adim sayici takmanizi rica ediyorum. Bu sayede günün sonunda ne kadar az yürüdügünüzü belirleyerek, bir sonraki günü daha iyi programlayabilirsiniz. Ben kendi adim sayicima aksamlari baktigim zaman gün içinde çok zannettigim yürüme mesafemin 1,5 kilometreden fazla olmadigini hayretler içinde gördüm.

Vücudunuzun yaz ve kis ayarini yaptirin

Insan vücudunun yaz ve kis ayari vardir. Tipki arabalarin yaz kis donanim ayari yapildigi gibi kalp hastasi olan hastalarin da yazin ve kisin kullandigi ilaçlarin ayarlanmasi gerekir. Bir kalp hastasinin kisin kullandigi idrar söktürücü yazin su kaybi da oldugu için fazla gelebilir. Bu nedenle ilaç kullanan kapak hastalari veya kalp yetmezligi olan hastalar yaz basinda kardiyolog ile görüserek idrar söktürücü miktarini azaltmalidirlar. Bunun yaninda yazin su kaybi fazla olacagi için kanin koyulasma riski mevcuttur. Özellikle sicak havalarda herkese bol su içmeyi öneriyoruz. Özellikle sessiz kalp hastaligi olanlarin (sinirda koroner arter darligi olan hastalarda) bol su içme hayat kurtarici olacaktir. Kalp hastalari iki çesit hastalik nedeniyle yazdan etkileniyor. Bunlardan biri, koroner kalp hastalari digeri de kalp kapak hastalari. Kapak hastalarinin yazdan etkilenme nedenleri, yüzde 90 oraninda idrar söktürücü kullanmalarindan ileri geliyor. Çünkü bu hastalar vücutlarindaki fazla su ve tuzu idrarla atarlar. Ancak yazin çok terledikleri için terleme ile de tuz ve su atacaklarindan özellikle tuz kayiplari asiri miktarda olmaktadir. Bu da halsizlik, bitkinlik ve ritim bozukluguna yol açabilir. O nedenle yazin bir otomobilin nasil karbüratör ve klima ayarlari yaptiriliyorsa, kapak hastalarinin da doktorlarina danisarak idrar söktürücü ilaç dozunu gerekli miktara gelecek sekilde azaltmalari gerekiyor.

Yarismaci sporlari tercih etmeyin

‘Spor kalbe iyi geliyor’ diye hiçbir zaman yarismaci sporlara baslamayin. Futbol, tenis, basketbol gibi yarismaci sporlarda 15-20 yillik geçmisiniz yoksa, 40 yasindan sonra bu tür sporlara baslarsaniz felaketi davet etmis olabilirsiniz. Onun için rekabet içerikli sporlarin yerine yapacaginiz düzenli egzersizler, kalp hastaliklari ve kalp krizi riskine karsi koruyucu bir etki yapar kalbinizi, kemiklerinizi ve kaslarinizi güçlendirir. Ancak 30 yasindan sonra yogun efor gerektiren bir spora baslayacaksaniz da, gizli kalp hastaligi riskine karsi mutlaka iyi bir kalp kontrolünden geçmenizi ve bir rehabilitasyon uzmaninin yapacagi programi uygulamanizi öneriyorum.

Stresten mümkün oldugunca uzak durun

Daha barisçi, daha uyusmaci, daha az stresli, daha huzurlu bir yasam tarzi benimseyin. Öncelikle kendi iç dünyanizla barisin. Bu sayede etrafiniza mutluluk ve baris mesajlari verebilirsiniz. Evliyseniz, esinizle daha uyumlu olmaya çalisin. Anne babaysaniz, çocuklarinizla daha ilimli ve uzlasmaci bir iletisim kurun. Bunun için de gerekiyorsa bir aile psikologundan yardim alin. Çok çabuk karar veren, hizli hizli konusan, merdivenleri birkaç basamak birden çikmaya çalisan, sabirsiz biriyseniz (A tipi kisilik) yavaslayin. Riskinizi azaltmak için daha yumusak, sakin hareket eden, huzurlu biri olmaya özen gösterin. Yeni yilda is ve meslek hiçbir zaman, beceri ve olanaklarinizi zorlamayin. Çocuklariniza da hazir olmadiklari sorumluluklari vermekten kaçinin.

Asik olun

Öncelikle esinize, ailenize, isinize ve ülkenize asik olun. Çünkü asik olmak kalbe iyi gelir. Endorfin hormonu salgilanmasini saglar. Endorfin, zevk ve mutluluk veren bir hormondur. Iyi bir ask hayati kalp sagligi için çok gereklidir. Mutlu yasamayabilmek için saglikli bir ask hayatina ihtiyaç vardir. Düzenli bir ask hayati olan insanlarin yasam kalitelerinin artacagi da kesindir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası