Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEYNIN KÖTÜ SAKASI; PANIK ATAK

Gittikçe zorlasan hayat sartlari, yasanan yogun stres ve benzeri birçok olumsuzluk ile ortaya çikabilen “panik atak”, çagin hastaligi haline geliyor. Hastaligi “Akut ve ani olarak gelisen yogun korku ve anksiyete nöbeti” olarak tanimlayan Reem Nöroloji Merkezi kurucularindan Doktor Mehmet Yavuz, panik atak hastalarinin endise ve panik dolu yasamlarini, tedavi yöntemlerini, alinmasi gereken tedbirleri söyle anlatiyor…

Hastaligin beynin kisiye kötü bir sakasi oldugunu belirten Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, atak esnasinda kisinin, ölecegini ya da çildiracagini düsünerek panik havasi ile ne yapacagini sasirdigini vurguluyor. Beyin henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayi vücuda acil hastalik alarmi veriyor, bu andan itibaren vücudun tüm organlari aslinda mevcut olmayan bu hastaliga karsi savunmaya geçiyor. Panik atak rahatsizliginda kisi çogunlukla kardiyovasküler rahatsizliklar, felç ve beyin kanamasi gibi beyin hastaliklari, mide kanamasi, bulasici hastaliklar gibi durumlar ile karsilastigini düsünüyor.

Dr. Mehmet Yavuz panik atakla ilgili su örnegi veriyor:

“Diyelim ki, beyin kalp krizi alarmi verdi. Bu durumda nabiz hizlanir, tansiyonda inis çikislar (daha ziyade yükselme) yasanir, terleme olur, kana geçen fazla miktarda adrenalinden dolayi isi derecesi düser, el ve kollarda uyusmalar olur, vücut beyinden gelen alarma karsi üst düzey savunmaya geçer. Böylece kalp krizi geçirdigini sanan birey, yasadigi yogun ölüm korkusu ile kendini en yakin saglik merkezine zor atar. Ancak hastanedeki tüm tetkikler kalp krizinin olmadigini gösterir. Kisi bununla da yetinmez olasi tüm arastirmalari farkli saglik merkezlerinde tekrar yaptirir. Hiçbirinde sonuç farkli degildir. Tüm doktorlar kalp yönünden saglam raporu vermesine ragmen, bilinmeyen bir zamanda yine ayni sendrom yasanir. Kisi her defasinda “Ya gerçek kalp krizi yasiyorsam…” süphesi ile yine hastanelere kosar. Bu durum böyle yasanir durur.”

Arastirmalar sonucunda bu rahatsizliga yakalanan kisilerin çogunlugunun zeki, mesleklerinde basarili, is-güç sahibi kimseler oldugunu belirten Dr. Yavuz, bu kisilerin genelde hassas, kendilerine ve çevrelerine önem veren, dostluklara deger veren tipler oldugunu vurguladi. Dr. Yavuz, dolayisiyla panik atagin, kisilik zayifligindan kaynaklanmadigini ve kendi iradesi ile üstesinden gelebilecegi bir durum olmadiginin da altini çiziyor.

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, insanin bu rahatsizlik süresinde yasadigi zorluklardan söyle bahsediyor: “Normalde insan bir kez ölümü yasar ve hayat biter. Ancak panik atak hastalari için durum böyle degildir. Onlar her atakta bir defa ölürler. Panik atak hastalari, birçok hekim farkinda olmasa da aslinda tedavi açisindan en öncelikli hastalardir. Atak esnasinda panik halinde en yakin saglik kurumuna kosarlar. Hatta atak gelir de müdahale yapilamaz korkusu ile hastanelerden çok uzaklasmamaya çalisirlar. Hayat tarzlarini her an hastaneye ulasacak sekilde programlarlar. Atak olarak hissettikleri belirtilerin psikolojik oldugunu ve aslinda gerçekten o hastaligin olmadigini düsünselerde, kendilerini ikna edemezler. Bu konuda çevrenin telkinleri de çok etkili olmaz. Kisi, her atak oldugunda hissettigi hastaligi, tüm gerçekligi ile vücudunun tüm sistemleri ile belirtileri yasar.

Panik atak nasil tedavi edilir?

Panik atak tedavisinde ilaç tedavisi, psikoterapi ve TMS uygulamalari, baslica tedavi seçenekleridir.

Uzun soluklu olan panik atak tedavisinde ilaçlar yaklasik 2 hafta sonrasinda etkisini göstermeye baslar. Bu sebeple tedavide sabir en önemli unsurdur. Hastalarin ilaç tedavisini iyilestiklerini düsünerek yarim birakmamalari da oldukça önemlidir.

Agir vakalarda ilaç tedavisinin yani sira psikolojik destek ve psikoterapi de uygulanabilir. Psikoterapi de hasta da panik ataga neden olan etkenlerin telkin yoluyla ortadan kaldirilmasi esasina dayanir. Hastaya panik atakla bas etme mekanizmalari ögretilir. Atagi yatistiracak nefes alip verme teknikleri ögretilir.

Özellikle ilaçlara cevap vermeyen ya da tam düzelmeyen hastalarda TMS seanslari denenebilir. Manyetik stimülasyonla, depresyon ve panik atak merkezi resetlenerek temelden tedavi imkânlari arastirilir. Bu tedavinin bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Her yasta hastaya uygulanabilir. Hamile bayanlar gönül rahatligi ile TMS tedavisi görebilirler. Antidepresanlar gibi kilo aldirici yan etkileri olmaz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası