Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUKLARINIZI BRONŞİOLİTTEN KORUYUN

Kış mevsiminin ortalarında olduğumuz şu günlerde havalar iyice soğudu. Düşen hava sıcaklıları ile birlikte kış hastalıkları da tatilden döndü. Bu hastalıklardan biri de en çok da çocukları etkileyen bronşiolit. Bronşit ile sıkça karıştırılan bronşiolit hakkında Sema Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Köksal Binnetoğlu ile görüştük.

Bronşit ve Bronşiolitin farkı

Bronşioliti, akciğerlerin küçük hava yollarında tıkanıklığa neden olabilen iltihabi bir durum olarak nitelendiren Köksal Binnetoğlu, bronşiolitin genellikle 1 aydan büyük ve 2 yaştan küçük çocuklarda ve en sık olarak da 6 aylık bebeklerde rastlandığını ifade etti.

Bronşit ise daha büyük yaşlarda görülüyor ve daha çok büyük hava yollarının hastalığı olarak karşımıza çıkıyor.

Salgınlar şeklinde ortaya çıkıyor

Bronşiolit kış ve ilkbaharın ilk aylarında, bazen salgınlar şeklinde görülüyor. Hastaların yüzde 90’ının ailesinde gribal bir enfeksiyon hikayesi bulunuyor. Bunun yanı sıra soğuk, nem, ani ısı değişiklikleri ve özellikle sisli, kirli hava, ev tozları, çiçek tozları ve çeşitli polenler bronşioliti ortaya çıkaran etmenler olarak biliniyor.

Soğuk algınlığı gibi başlıyor.

Bronşiolit başlangıçta basit soğuk algınlığı belirtileri ile başlıyor. Yani burun akması, hapşırık, bazen hafif ateş ve öksürük ile başlıyor. Birkaç gün sonra hızlı ve derin soluk alıp verme, soluk alıp verirken hırıltı, şiddetli öksürük, nefes alma güçlüğü ortaya çıkıyor.

Hafif vakalarda hastalığın belirtilerinin bir ile üç gün arasında gerilediğini söyleyen Dr. Binnetoğlu, ağır vakalarda, özellikle 6 ay altındaki çocuklar bir-iki saatte ilerleyip, ağırlaşabilir. Hava açlığı, morarma, burun kanadı solunumu, göğüs kemiklerinde anormal hareketler olabilir. Bronşiolitte genellikle ateş 38 dereceyi aşmaz. Eğer ateş 38 dereceyi aşarsa zatürree açısından dikkat etmek gerekir. Her şekilde hemen hastaneye gitmek gereklidir dedi.

Tedavi edilmediğinde bronşiolit daha önemli hastalıklara sebep olabiliyor.

Bronşiolit tedavisi hastalığın ağırlık derecesine göre değişiyor. Çoğu olgu hafif geçiyor ve evde tedavi edilebiliyor. Evde destek tedavisi yapılması gerektiğini söyleyen Binnetoğlu çocukların beslenmesinin sağlanmasının ve burun tıkanıklığının giderilmesinin önemini vurguladı. Süt çocuklarında ise anne sütüne devam edilmesinin gerektiğini sözlerine ekledi.

Binnetoğlu, daha ağır olgularda ise hastane tedavisi gerekiyor. Hastanede bronş genişletici ilaçlar, oksijen tedavisi, nadiren Kortikositeroid ve antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Özellikle solunum yoluyla verilen bronş genişletici ilaçlarla solunum sıkıntısı azaltılıyor, dedi.

Sık sık tekrarlayan, Bronşiolit zannedilen başka bir hastalık olabilir

Tekrarlayan bronşiolit; gizli kalmış astım, tüberküloz, kistikfibroz, kalp yetmezliği, yabancı cisim yutma, boğmaca, organik fosfor zehirlenmesi ve immun yetersizlik gibi hastalıklardan ayırt edilerek ve altta yatan asıl sebep tedavi edilmelidir. Özellikle tekrarlayan bronşioliti olan çocuklar astım tanısı konulursa aşı tedavisi ve sprey şeklinde ilaçlar ile takip edilmelidir.

Ailelere tavsiyeler

Alınacak küçük önlemlerle çocukların bronşioliti hafif atlatabileceğini söyleyen Dr. Köksal Binnetoğlu, ailelere tavsiyelerde bulundu.

Hastalığın en sık sebebi RSV, parainfluenza ve adeno virüsüdür. Aile içi gribal durumlar da en büyük etkendir. Bu nedenle tüm aile bireyleri gribal durumdan korunmalı, gerekirse çocuğa maskeyle yaklaşılmalıdır. Hastalık başladıktan sonra çocuklara bol sıvı verilmeli ve sık sık akciğerlerine belli aralıklarla masaj (fizyoterapi) yapılmalıdır.

Kirli, tozlu kent havasından uzak durulmalıdır.

Aile içinde sigara kullanımı engellenmelidir.

Çocuklara grip aşısı yapılmalıdır.

Bronşiolitli hastaların bir kısmında tekrarlayıcı hırıltı (wheezing) atakları geliştiğini, bunların da bazılarında astım gelişme ihtimali olduğunu söyleyen Dr. Binnetoğlu, korunmak için, çocuğu çok kalabalık yerlere sokmamak gerektiğinin, el yıkamanın ve hijyen kurallarına uymanın çok önemli olduğunu söyledi.