Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OFISINIZ SPOR SALONUNUZ OLSUN

Memorial Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Murat Öztürk, “Ofis yasaminda hareketsilik ve uzun süren çalisma saatleri” nedeniyle ortopedik sikayetlerin görülebilecegine dikkat çekerek, ofis çalisanlarina tavsiyelerde bulundu.

Artan Rekabet ve Kariyer Plani Ofiste Geçirilen Zamani Artiriyor

Is yasaminda artan rekabet ve pozisyonlarin korunmasi istegi günümüzde ofiste geçirilen zamani artirdi. Elbette ofiste evinizdeki konforu bulmaniz mümkün degil, ancak birkaç ayrintiya dikkate ederek is yasaminda da sagliginizi korumaniz mümkün.

Çalisma saatlerini, isi ya da sirketin insan kaynaklarinin tavrini degistiremiyorsak, davranislari ve aliskanliklari degistirmeliyiz. Yani “Is yine bize mi kaldi?” diye düsünmeyin, pes etmeyin ve hep beraber neleri degistirebiliriz gözden geçirelim.

Içinizdeki Polyanna’yi Harekete Geçirin

Öncelikle pozitif bakis açisi için içinizdeki Polyanna’yi harekete geçirme zamani. Zamaninizin çogu ofisinizde geçiyor, ofis genis olmayabilir, az gün isigi aliyor olabilir, telefonlar durmadan çaliyor olabilir, ama bu ofis unutmayin ki saatlerinizi geçirmek durumunda oldugunuz yer.

Stajyerleri Unutun

Ofisinizi sizi ifade eden hale dönüstürün. Örnegin poster, resim, zevkinizi ve farkliliginizi yansitan bir masa ve masa lambasiyla bunu saglayabilmeniz mümkün. Sonrasinda aliskanliklarinizi degistirme zamani; kisaca daha çok hareket etme zamani. Her bir dosyayi bir baska dolaptan almak gerektiginde, uzak yazicidan çiktilari almak için ya da fotokopi çekmek gerektiginde stajyerleri unutun. Ofis hayatinin kalori yakmak için her firsatin degerlendirilebilecegi bir ortam oldugu algisi yerlesmelidir. Asiri ergonomik ofisler hareket bloklayicidir, ‘’uzaktan kumandayi’’ ise tasimaktir.

Ofisteki Koltugunuz Sizi Kucaklamali

Ofis ekipmanlarini degistirme zamani; hepsini degil tabiî ki en önemli olanlari. El bileginizin sagligi için yastikli bir mouse pad tercih etmelisiniz. Birçok problemin kaynagi olan oturdugunuz ‘’sandalyenizi’’ degistirmeniz gerekmektedir. Ofisteki koltugunuz-sandalyeniz evdeki koltugunuz neyse o olmalidir, sizi kucaklamali, sarmali ‘’kolluklari’’ olmalidir. Alt bel bölgenizi desteklemeli ya da sizin ekstra destekleyiciniz olmalidir. Yüksekligi ve yatirilabilirligi “ayarlanabilir” özellikte, ayak tabanlari yerle tam temas halindeyken, dizlerin 90 derece bükülmesine izin veren yükseklikte olmalidir.

Bas önde, omuzlar gögüs kafesinin gerisinde, karin bölgesi gevsemis, anormal omurga egrisi ve sikinti çeken organlar. Bu, uygun olamayan koltuk ve sandalye ile gelisebilecek klasik bir görüntüdür.

“Tekrarlayan Gerilme Yaralanmalari” diyebilecegimiz ‘’Tendinitis, Tenisçi Dirsegi, Asiri Kullanma, Karpal Tunel Hastaligi’’ ofis hayatinin belki bulasici degil ama dilden dile dolasan kronik rahatsizliklaridir.

Esneme Hareketlerini Unutmayin

Ofis rahatsizliklarinin ana nedeni uzun süreler ayni poziyonda kalma ve hareket azligidir. Bunlardan dolayi da hareketler, zaten zamanla yarisilan ortamda kalori yakmayi amaçlayan ya da uzun tekrarlar içeren ‘’gerçekçi olmayan’’ öneriler yerine ‘’esneme’’ odakli olmalidir. Yarim saatlik aralar ideal olsa da, saat baslarinda el bilegi omuz, boyun ve sirt için esneme hareketleri 5 dakikalik aralarda yapilabilir. Her bir esnemeyi 15sn-1dakika süresince devam ettirin.

Omuzlar ve Sirt

Ellerinizi basinizin arkasinda birlestirerek dik bir sekilde oturun.
Pozisyonunuzu koruyacak sekilde dirseklerinizi yapabildiginiz kadar arkaya dogru yavasça çekin.
Üst Gövde

Sandalyenin ucuna dogru oturup sandalyenin arkasini sikica tutun.
Kollarinizi kirmayin.
Belinizi dik tutup, omuzlarinizi, sirtinizi ve gögsünüzü esnetmek için gövdenizi ileriye dogru çekin.

Bacaklar

Oturun.

Ayaklarinizi esnetirken sandalyenin oturma yerini sikica tutun ve bacaginizi havaya kaldirin.

Bacaginizi yavasça önce disariya dogru, daha sonra geri, orta ve asagiya dogru hareket ettirin. Bu bacaginizin uyluk kismini kuvvetlendirir.

Temel amaç kisa süreler ile “esnemek” ve her isi bir hareket bahanesi olarak görmektir. Bu sizin günde ekstradan 400-450 kcal/gün yakmanizi saglar. Günlük ihtiyacinizin 2000-2500kcal oldugu düsünüldügünde, yedigi bir iri dilim pastanin ya da sütlü-kremali bir mocha’nin yakilmasi demektir. Isinizde, ofisinizde artmis hareket size iki defa kazandirir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası