Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saçlarinizi taramaktan korkmayin

Saç dökülmesi erkek ve bayanlarda görülen olagan bir süreçtir. Genetik özellikler, hormonlar, bilinçsiz kozmetik kullanimi, ilaçlar, kansizlik, atesli hastaliklar, mantar hastaliklari ve stres saç dökülmesine neden olabilir. Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe, saç dökülmesinin sadece dökülmeye sebep olan etkeni bulup, önlem aldiginda durdurulabilecegini belirtiyor.

Saç Dökülmesi (Alopesi)

Saç dökülmesi, insanlarin estetik nedenlerle son derece önem verdikleri bir sorundur. Vücuttaki tüm killar gibi saçlar da olur, gelisir ve bir süre sonra yenilenmek üzere dökülürler. Günde ortalama 50- 100 saç telinin dökülmesi normal kabul edilmektedir. Saç dökülmesi yakinmasi olan hastadan 1 hafta boyunca banyo, yastik ve taraktaki saçlari toplamasi istenmekte ve ortalama günlük dökülme hesaplanmaktadir. Ayrica saç dökülmesinin derecesini, tipini belirlemek için çekme testi, saçli deri muayenesi de yapilmakta, gerekirse mikroskobik olarak saç killari ve kökleri incelenerek fotograflari da çekilmektedir. Bazi dökülmelerde kesin tani için saçli deriden biopsi alinmasi da gerekli görülebilmektedir.

Saç dökülmesi saptanan hastalarda nedenini belirlemek için; kullanilan ilaçlar, son 6 ay- 1 yil içinde geçirilen hastaliklar, kilo kaybi, saça uygulanan islemler, hormonal bozukluklar(guatr vb.), maruz kalinan kimyasal maddeler, psikolojik stres durumlari, sorgulanmalidir. Süphelenilen nedene yönelik laboratuvar testleri yaptirilmalidir.

En sik görülen saç dökülmesi nedenleri sunlardir:

Hormonal nedenler: Tiroid bezinin az veye çok çalismasi(guatr), dogum sonrasi, menapoz öncesi ve sonrasi,
Besinsel nedenler: Protein, demir, esansiyel yag asidi, çinko, biotin eksiklikleri,
Ilaçlar: Dogum kontrol haplari, tiroid ilaçlari, A vitaminin fazla alimi, bazi kanser ilaçlari, tansiyon ilaçlari, gut hastaligi ilaçlari, psikiatri ilaçlari, bagirsak paraziti ilaçlari, kan sulandiricilar,
Kansizlik
Cerrahi operasyonlar,
Geçirilen atesli hastaliklar, lenfomalar, bagirsak hastaliklari,bag dokusu hastaliklari,
Psikolojik stres

Genel olarak tüm saçli derideki saçlarda dökülme ve seyreklesme yapan bu nedenlerden birisi bulunabilirse, tedavi nedene yönelik olarak yapilmaktadir. Neden saptanamazsa agizdan jelatin, biotin veya multivitaminler verilebilir. Ayrica erkek tipi saç dökülmesindeki en etkili tedavi, distan minoksidil solüsyonu, agizdan günde 1 mg. Finasterid tablet kullanilmasidir. Saçli deriye de yerlesen pek çok deri hastaliginin saçli deride iz birakmasiyla da o bölgedeki saçlar dökülebilmektedir. Saçli deride en sik görülen cilt hastaligi kil kökü iltihaplanmalaridir. Siklikla strese bagli olarak ortaya çikan degisik büyüklüklerde saç, kas, kirpik ve vücut kili dökülmelerine ise pelad (alopesi areata) denilmektedir. Bu sorunun tedavisinde ise distan, deri içine veya sistemik olarak kortizon, tropikal olarak minoksidil solüsyonu, katran (antralin) ile bölgenin tahrisi, ultraviyole A tedavisi ve saç ekimi uygulayabilmektedir.

Mantar hastaliklari

Deri hastaliklarinin en sik görülen bir grubu da mantar hastaliklaridir ve saçli deride yerlesen mantar hastaliklari saçlarda kirilma, grilesme, incelme ve deride kepeklenme ile ortaya çikar.

Bulasma

Mantarlar hayvanlardan, topraktan veya hasta insanlardan siki ve uzun süreli temasla bulasmaktadirlar. Ortak kullanilan giysiler, havlular, terlikler, çoraplar, ayakkabilar, hamam, banyo, plaj, otel odalari en çok görülen bulasma yollaridir.

Hayvanlarin derisinde, mantar hastaligi tüy dökülmelerine neden olur ve bu hayvanlar tedavi edilmezlerse insanlara bulasir. Saçli deride mantar hastaliklari yalniz çocukluk yaslarinda görülür. Ergenlikten sonra saçli derinin yag bezlerinde degisiklikler olusur ve mantarlarin saçlara, saçli deriye yerlesmesine engel olurlar.

Klinik görünüm

Saçli deride yerlesen mantar hastaligi, bazen sadece saçlarda kirilma, grilesme, incelme ve deride kepeklenme ile ortaya çikar ve tedavi sonucunda hiçbir iz birakmadan kaybolurlar. Bazen ise sulantili, kabuklu yaralar görülür. Bu durum tedavi edilse de saçlar tekrar çikmayabilir.

Tedavi

Deri, saç mantari bir ayda, hastaligin yerlestigi bölgeye uygun ilaçlar yeterli süre kullanildiklarinda tedavi edilebilmektedir.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Buket Pençe
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası