Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Benler ne zaman tehlikedir?

Kimisi dogdugumuz günden beri var, kimisi de sonradan olusuyor. Ama birçogumuzda irili ufakli sekilde benler bulunuyor. Peki hangileri zararsiz ve hangileri tehlike olusturuyor? Kadiköy Sifa Tip Merkezi – Atasehir’den Dermatoloji Uzmani Dr. Rukiye Kaymaz, her yönüyle benler hakkinda bilgi veriyor.

Vücudumuzdaki her kahverengi kabariklik 'ben' degildir. Benlerin nasil olustugu bilinmiyor, bir kismi dogumsal olabiliyor. Ben sayisi, özelligi ve dagiliminda temel belirleyici unsur kisinin genetik yapisidir; ancak yasam boyunca maruz kalinan ultraviyolenin, yani günes ve solaryum isinlari ben hücrelerinin kötüye dönüsümünde önemli bir rol oynar.

Vücuttaki tüm benler kötüye dönüsüm açisindan riskli grupta degil .Tehlikeli olanlari bir dermatoloji uzmaninin fark etmemesi mümkün degil. Sürekli travmaya ugrayan bölgelerdeki benlere özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Kemer ve sütyen gibi sürtünme alanlari, saçli deri, ayak tabani ile avuç içi ve cinsel bölgeler özellikle takip gerektiren alanlardir.

Benler;

1- Kozmetik nedenlerle
2- Giysi ve takilarla sürekli travmatize oluyorlarsa
3- Malin melanoma dönüsme olasiliklari yüksekse cerrahi olarak çikarilirlar.
Ben muayenesi için mutlaka bir dermatoloji uzmanina basvurmak gerekiyor. Riskli olan benler belirlendikten sonra bunlar lokal anestezi yapilarak cerrahi olarak çikartiliyor.

Genelde benler çikarilinca kansere dönüstüklerine dair yanlis bir kani var; oysa benin tamaminin alinmasinin bir zarari yoktur. Benin vücut üzerinde dururken travmaya maruz kalarak kopmasi tehlikeli olabilir.

Günesin benlere etkisi

Benler, ultraviyole ile temas ettiklerinde dejenere olabilirler. Ikinci derece akut günes yaniklarinin yani sira, kronik günes hasari da deri kanseri riskini artirir.

Benler:

Konjenital benler: Dogumda veya yasamin ilk birkaç haftasinda olusurlar. Küçük (1,5 cm), orta (1,5 - 20 cm) veya büyük (20 cm) olabilirler. Büyük konjenital benler üzerinde yasam boyu melanom gelisme riski yüksek oldugundan, plastik cerrahi girisimler ile çikartilmalari gerekir.

Displastik benler (clark nevüs): Çogunlukla ergenlik çaginda olusur, ailesel olabilirler. Tek veya çok sayida, düzensiz, keskin olmayan sinirli, kahverengi, siyah veya kirmizi lekeler seklindedirler. Klinik olarak erken evre melanomdan veya gelisme evresindeki olagan edinsel benden ayirmak oldukça güçtür.

Olagan edinsel benler: Çocukluk çagindan eriskin çaga kadar herhangi bir yasta olusur, belli bir gelisim süreci izledikten sonra dururlar. Bazilari da yaslilik çaginda kaybolur.

Malin melanom nedir?

Derinin rengini veren pigmenti olusturan melanosit denilen hücrelerin yapisinin bozulup, kontrolsüz olarak asiri çogalmasi ile olusan deri kanseri tipidir. Malin melanom, dünyada görülme sikligi en hizli artan kanser türüdür. Nedeni kalitimsal mekanizmalar, kimyasal etkenler ve yasam biçimi degisiklikleri gibi çesitli sebepler olsa da, en önemli nedeni yogun ultraviyole isinina maruz kalinmasi. Tedavideki gelismeler gittikçe artsa da, savasabilmek için en önemli silah; korunmak ve erken tani.

Malin melanom önce deri yüzeyinde büyür, sonra derinin derin tabakalarina geçer. Tümör derinligi 1,5 mm'i geçmisse (kan ve lenf damarlarinin bulundugu deri tabakasina ulasmissa) %40 olasilikla vücut içinde yayilmistir. Erken tani konulmus malin melanomda iyilesme orani %100'e yakindir. Malin melanom her yasta ortaya çikabilir, ancak en sik 20 - 70 yas arasi görülür. Hastalarin %25'i 40 yas altindadir. Kadinlarda en sik diz altinda, erkeklerde ise sirtta görülür.

Erken tani hayat kurtariyor

Her bireyin aylik periyotlarla kendi benlerini muayene etmesi çok önemli. Bu muayene sirasinda saptanan bende asimetri, sinir düzensizligi, renk degisikligi (benin birden çok renk içermesi), belirgin büyüme, iltihabi reaksiyon ya da kanama cilt kanserine isaret edebilir. Erken evrede malin melanom asimetrik, açik - koyu kahverengi veya siyah renk gölgelenmeleri içeren, keskin olmayan sinirli bir lekedir. Klinik olarak bu evrede yakalanmasi yasami kurtarir.

Melanomlarin çogunlugu baslangiçtan itibaren melanom olarak baslar ve büyürse de bir bölümü daha önceden var olan benler üzerinde gelisir. Bu nedenle vücudumuzdaki benlerin yerini ve biçimini bilmemiz, üzerinde olusabilecek herhangi bir degisikligi erken saptamamiz için gerekli.

Ben muayenesinde dermatoskopi denilen yöntem kullanilir. Dermatoskopi, deri yüzeyi mikroskopisidir ve benler ile pigmentli diger lezyonlarin tanisinda kullanilir. Bu yöntemde yaglanmis deri yüzeyi isikli bir büyütme saglayan dermatoskop ile incelenir. Dermatoskop, kulak muayenesinde kullanilan otoskoba benzer.

Malin melanomun çesitleri

1- Yüzeysel yayilan malin melanom: Melanomlarin %70'i bu tiptedir. Bozuk para büyüklügünde yassi plak seklinde veya düzensiz keskin olmayan sinirlidir. Kahverengi, gri, mavi, siyah ve beyaz olmak üzere çesitli renkler birbirinin içine girmistir.

2- Nodüler malin melanom: Tüm melanomlarin %15'idir. Derinlemesine büyüme hizi çok hizlidir. Mavi, gri, kahverengi yari küresel nodüllerdir.

3- Akral lentiginöz malin melanom: %7 oraninda el - ayak ve tirnak çevresinde bulunurlar. Dis görünümü küçük yaslilik lekesi (lentigo) benzeri siyah - kahverengi leke, yassi renkli nodül veya pigment (renk hücresi) içermeyen tümör seklinde olabilir.

4- Lentigo malin melanom: Genellikle yasli kisilerin günes gören yüz bölgesinde düzensiz, keskin olmayan sinirli, ön planda siyah lekeler içeren, farkli kahverengi tonlarda lekelerdir.

Kimler risk altinda?!

Açik tenli, açik renk gözlü, kizil - sari saçli, bronzlasamadan kolay yanan kisiler.
Ailesinde deri kanseri, malin melanom olan kisiler.
Anormal (atipik) görünümlü benleri olanlar.
Agir günes yaniklari geçirmis kisiler.
Dogumsal çok sayida benleri olanlar.
Bu kisilerin mutlaka rutin olarak dermatolojik kontrollerden geçmeleri gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası