Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BESLENMEDEKI KÜÇÜK DEGISIKLIKLER KOLESTEROLÜ OLUMLU YÖNDE ETKILER

Kalp ve damar hastaliklarinin bas sorumlusu kolesterol yasami tehdit ediyor. Total, iyi ve kötü kolesterol hakkinda bilgi veren Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Kardiyoloji Uzmani Dr. Aysegül Zor, iyi huylu kolesterolün yükseltilmesi için önerilerde bulundu. Kolesterol seviyesinin dengelenmesinde beslenmenin önemine dikkat çeken Anadolu Saglik Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmani Çagatay Demir de kolesterolün düsürülmesi için bazi önerilerde bulundu.

Saglikli bir yasam sürmek için, kolesterol seviyesinin dengede olmasi önem tasiyor. Total, iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrilan kolesterol saglikli ve dogru beslenmenin yani sira aktivite yaparak kontrol altina alinabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Kardiyoloji Uzmani Dr. Aysegül Zor, saglikli bir yasam için kolesterol dengeleri ile ilgili olarak su bilgileri verdi:

“Total kolesterol miktari bizim için tam saglikli bir veri degildir. Total kolesterolün iyi ve kötü huylu kolesterol olarak ayrilmasi gerekir. Iyi huylu kolesterolün yüksek, kötünün minimum seviyelerde olmasini isteriz. Çünkü iyi huylu kolesterol, HDL kolesteroldür ve LDL’nin kötü etkilerinden vücudu korur. LDL kolesterolün yüksek olmasi ise birçok saglik sorununu beraberinde getirebilir. Bunun için kötü huylu kolesterolümüzü düsürürken iyi huylu olanini yükseltmeye çalismamiz gerekir.”

Total kolesterol en fazla 200 olmali

Total kolesterolün en fazla 200, iyi huylu kolesterolün 40-90 arasi, kötü huylu kolesterolün de 50-100 arasinda olmasi ideal. Trigliseridin de maksimum 150 olmasi gerekir. Trigliserid daha çok yedigimiz yiyeceklerle birebir örtüsüyor. Kisi yagli yiyorsa ve alkolü fazla miktarda tüketiyorsa trigliseridin yüksek çikma olasiligi çok yüksektir.

Kötü huylu kolesterol nasil düser?

Kolesterolün düsürülmesi için uygulanacak tedavinin ilk basamagini, kolesterol seviyesinin durumuna göre diyet ve saglikli beslenme olusturuyor. Anadolu Saglik Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmani Çagatay Demir’in, kolesterolün düsürülmesi için bazi önerileri söyle:

Kolesterol içeren besinleri yüksek oranda tüketmekten kaçinilmali. Bu besinler;
Kirmizi et, (Beyaz et tercih edilmeli)
Süt ve süt ürünleri, (Yagi azaltilmis ürünler tercih edilmeli)
Sakatatlar

Doymus yag tüketimi azaltilmali, doymamis yag içeren ürünler tüketilmeli.
Posali besinlerin tüketimine dikkat edilmeli. Tahilli ürünler, tam bugday ekmegi, çavdar ekmegi, esmer ekmekler, bulgur pilavi, bakliyatlar, mercimek, kuru fasulye ve nohut gibi yiyecekler posali besinlerdir. Ayrica meyve ve sebzeler posa içerir. Bu nedenle kabuguyla yenen meyveleri soymamak gerekir. Posa tüketimi kolesterolü düsürmesinin yani sira sekeri dengeler, kabizligi önler.
Etler görünür yaglardan arindirilmali.
Omega 3 içerigi yüksek olan balik ve ceviz gibi yiyecekler tüketilmeli.
Yemekler mümkün oldugunca az yag kullanarak pisirilmeli. Bu sivi yag olsa da ayni çünkü sivi yag dogrudan kolesterolü yükseltmeye neden olmasa da fazla tüketimi kilo alimina neden olur.
Pisirme tekniklerine dikkat edilmeli. Kizartmadan kesinlikle uzak durulmali. Buharda, firinda ve izgarada pisirme teknikleri tercih edilmeli.

Iyi huylu kolesterol nasil yükseltilir?

Iyi huylu kolesterolün yükseltilmesinde fiziksel aktivite ve içiliyorsa sigaranin birakilmasinin önemine deginen Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Kardiyoloji Uzmani Dr. Aysegül Zor sözlerine söyle devam etti:

“Günde ortalama 30- 45 dakika fiziksel aktivitede bulunmak (yürüyüs, bisiklet, yüzme gibi) kötü huylu kolesterolün düsmesine, iyi huylu kolesterolün artmasina yardimci olur.

Hastalarimiza daha çok kardiyovasküler egzersizleri tavsiye ediyoruz. En ideal egzersizler yürüyüs, bisiklet ve yüzmedir. Ayrica günlük hayatta yapabilecegimiz küçük degisiklikler de kolesterol seviyemizin dengelenmesine büyük katki saglar. Merdiven çikmak, bir yere yürüyerek ya da arabamizi biraz daha uzaga park edip yürümek gibi.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası