Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KETEM; Kanserle Savasin Merkez Üssü

Kanseri erken taniyla yenecek olan KETEM’lerin en kapsamlisi ANKARA’da açildi

Saglik Bakanligi Kanserle Savas Daire Baskanligi’nin 2005 yilindan itibaren kurmaya basladigi ve 81 ile yayginlastirmayi hedefledigi Kanser Erken Teshis, Tarama ve Egitim Merkezi KETEM’lerin en kapsamlisi Ankara’da Saglik Bakanligi, Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Egitim ve Arastirma Hastanesi bünyesinde açildi. Ankara KETEM, tedavisi bilinen 3 kanser türünün (meme, rahim agzi ve kolon) erken teshisi konusunda binlerce insana umut olacak. Saglik sisteminde devrim niteliginde bir dönüsümü simgeleyen KETEM’lerde tarama ve erken teshis için yapilan tüm testlerin ücretleri sosyal güvenlik kurumlari tarafindan karsilaniyor.

Saglik Bakanligi Kanserle Savas Daire Baskanligi’nin kanserde erken teshisin önemine dikkat çekmek, tarama/teshis olanaklarini yayginlastirmak, kanser kontrolünde yeni modeller olusturmak ve önlenebilir kanserleri yok ederek ölüm oranlarini azaltmak amaciyla 2005 yilindan bu yana sürdürdügü ve Türkiye’de bir ilki temsil eden Kanser Erken Teshis, Tarama ve Egitim Merkezlerinin (KETEM) yayginlastirilmasi çalismalarinda büyük bir adim daha atildi. Açilisi gerçeklestirilen Ankara’nin 3. KETEM’i, bir yandan ulusal düzeyde koordinasyon merkezi görevi görürken diger yandan en kapsamli tarama ve teshis olanaklari ile vatandaslarin hizmetinde olacak.

Roche Müstahzarlari San. A.S. tarafindan insa edilerek her türlü teknik ekipmani ile birlikte Saglik Bakanligi’na bagislanan Ankara KETEM, 2 kat olarak 1000 m2’lik kapali alan üzerine insa edildi. KETEM’de digital mamografi, binoküler kolposkop ve görüntü kaydedici sistem, video kolonoskop, ultrasonografi, binoküler mikroskop, bilgisayar gibi modern cihazlar bulunuyor.

Erken teshis halinde tedavisi bilinen 3 kanser türünde (meme, rahim agzi, ve kolon) tarama yapmak ve erken teshis olanaklarini gelistirmek için tüm Türkiye’ye yayginlastirilmasi hedeflenen KETEM’ler su an 81 ilde 85 merkezle hizmet veriyor. Türkiye’nin riskli durumu nedeniyle Dünya Saglik Örgütü tarafindan da desteklenen proje kapsaminda her ilde en az 1 tane olmak üzere toplam 280 KETEM kurulmasi planlaniyor. KETEM saglik taramasi için basvuran, aslinda saglikli görünen insanlarda herhangi bir bulguya rastlarsa, bu kisileri tedavi için gerekli yerlere sevk ediyor.

2003 yilinda Avrupa ülkeleri basta olmak üzere, dünya genelinde meme, rahim agzi, kolon kanserlerinin taramasinin yapilmasina iliskin bir deklarasyon yayimlandigini hatirlatan Kanserle Savas Daire Baskani Prof. Dr. Murat Tuncer, KETEM’lerde yürütülen tüm tarama programini bu deklarasyona göre sekillendirdiklerini böylece Türkiye’de kanserin erken tanisina yönelik önemli bir zihniyet degisikliginin hayata geçirildigini dile getirdi.

1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüge giren yasa ile birlikte KETEM’lerdeki tüm tetkiklerin geri ödeme kapsamina alindigini ve sosyal güvenlik kurumlari tarafindan ödenmeye baslandigini belirten Prof. Dr. Murat Tuncer, “bugüne kadar taramalar daha çok dar kapsamli, pilot bölgelerde yürütülüyordu. Artik yeni uygulamayla ülkemizde her kadina meme ve rahim agzi; hem kadin hem de erkeklere kolon kanserinin tanisina yönelik taramalar ve gerektiginde ileri tetkikler ücretsiz yapilacak. Bu taramalar kanseri yok ediyor. Çünkü, bu tetkikler sayesinde kanser öncesi lezyonlar tespit edilebildigi için, kanser gelismeden önlenebiliyor. Bu nedenle 49 yas üstündeki her kadinin her yil meme muayenesi, 2 yilda bir ise mamografi, 35 yasini asmis kadinlarin hiç olmazsa 5 yilda bir rahim agzi kanseri taramasi, 50 yasini asmis herkesin 2 yilda bir diskida kan tetkikiyle kolon kanseri taramasi yaptirmasini öneriyoruz” seklinde konustu.

Kanser konusunda çalisan uzman sayisinin da yetersiz olduguna dikkat çeken Prof. Murat Tuncer, KETEM`lerde görevli ya da buralarla iliskili çalisan kadin dogum uzmani, patolog, genel cerrah ve aile hekimlerinin kanser tanisinda rol alabilecek donanima sahip olmasi için özel bir egitim çalismasi yürütüldügünü, bu hekimlerin yani sira ebe ve hemsireleri de egittiklerini belirtti.

Saglik Bakanligi, Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Egitim ve Arastirma Hastanesi Bashekimi Doç. Dr. Nurullah Zengin ise kanserin her geçen gün önemi artan bir saglik sorunu olduguna dikkati çekti.Türkiye’de yilda 130 bin yeni kanser tanisi kondugunu, önümüzdeki yillarda basta tani imkanlarinin artmasi ve yasam sürelerinin uzamasi ile bu rakamin daha da artmasinin beklendigini ifade eden Doç. Dr. Nurullah Zengin kanserle mücadelenin çok boyutlu olarak ele alinmasi gerektigini vurguladi. “Kanser tanisi almis hastalarimizi modern imkanlarla tedavi etmek bu mücadelenin bir boyutudur, diger boyutlari ise toplumu bilinçlendirerek kanser etkenlerinden uzak durmasini saglamak ve henüz olusma asamasinda kanseri tarama tetkikleri ile tanimak ve tam sifa ile tedavi edebilmektir” seklinde konusan Doç. Dr. Nurullah Zengin KETEM yapilanmasinin Türkiye’de kanserle mücadelede yeni bir dönemi baslattigini ifade etti.

Hizmete giren KETEM binasinin Türkiye’de örnekleri içinde en kapsamlisi oldugunu ifade eden Doç. Dr. Nurullah Zengin yeni birim ile bir yandan genis bir toplum kesimine kanser taramasi hizmeti verirken ayni zamanda ulusal düzeyde organizasyona destek vereceklerini söyledi. “Sorumlulugumuzun farkindayiz” diyen Doç. Dr. Nurullah Zengin “böyle bir eserin ilaç sektörü-kamu isbirligi ile ortaya çikmasinin ayrica mutluluk verici oldugunu ifade etti ve “emegi geçenlere tesekkürü borç biliyorum, benzer eserlerin ülkemizin dört bir yaninda yükseldigini görmek mutlulugumuzu daha da artiracaktir” diye konustu.

KETEM’lerde yapilan teshis ve tarama islemleri ücretsiz…

Kadinlarda meme kanseri tarama programi kapsaminda, 50-69 yas arasi kadinlara her yil yapilacak muayene, 2 yil araliklarla yapilacak mamografi çekimi, gerek görülen vakalarda meme ultrasonografisi.

Kadinlarda rahim agzi kanseri tarama programi kapsaminda, 35 yas üstü kadinlara; her 5 yilda bir yapilacak muayene ile birlikte pap smear tetkiki, gerekli görülen vakalarda kolposkopi tetkiki.

Kolorektal kanserler için 50-74 yas arasi erkek ve kadinlarda her 2 yilda bir yapilacak “Gaitada gizli kan tetkikleri”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası