Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diseti hastaligi hastalik habercisi

Periodontal hastalik olarak adlandirilan diseti hastaligi disetinde olusan bakteriyel bir enfeksiyondur ve aslinda bütün vücudunuzu etkiler. Dis eti hastaliginin neden oldugu bakteriler eger tedavi edilmezlerse bütün vücudunuzda kan yoluyla dolasir ve ciddi rahatsizliklara neden olurlar. Dis eti hastaliginin birçok hastalikla arasinda tahmin edilenden daha fazla bir bag oldugunu vurgulayan Plusdent Agiz ve Dis Sagligi Klinigi’nden Mehmet Kazandi bize bu hastaliklardan örnekler verdi;

Ülser; Periodontal hastalik ve ülser arasinda bir bag bulunmaktadir. Dis eti hastaligina sahip kisilerin agzinda bulunan bakterilerle gastrik ülser bakterileri ayni bakterilerdir. Eger agzinizdaki bakteri miktari çok fazlaysa bakteriler agzinizdan midenize tasinirlar buda ülsere neden olabilir.

Kalp Hastaligi; Plusdent Dis Klinigi Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi yapilan son arastirmalara göre bazi kalp ve damar hastaliklarinin agiz sagliyla iliskilendirilebildigini belirtiyor. Bazi arastirmacilarin ise diseti hastaligindan kaynaklanan bakterilerin kalp ve damar sistemini etkileyebilecegine inandiklarini da ekliyor.

Diyabet; Kazandi diyabetlilerin diseti hastaligina yakalanma risklerinin normal bireylere göre 3-4 kat daha fazla oldugunu ve bunun için diyabetlilerin agiz sagligi ve hijyenine çok dikkat etmeleri gerektigini ve bunu için ise düzenli olarak dis hekimlerini ziyaret etmeleri gerektigini belirtiyor.

Erken Dogum; Yeni arastirmalar Periodontal hastaliga sahip hamile kadinlarin bu hastaliga sahip olmayanlara oranla 7-8 kat daha fazla erken dogum yapma ya da bebeklerini belirli bir kilonun altinda dogurma olasiligina sahip olduklarini göstermistir. Bu nedenle Dis Hekimi Mehmet Kazandi anne adaylarinin agiz sagliklarina ve hijyenlerine çok dikkat etmeleri gerektigini ve de düzenli dis hekimlerini ziyaret etmeleri gerektigini belirtiyor

Bulasici Bir Hastaliktir; Periodontal hastalik bulasici bir hastaliktir ve tükürük yoluyla bulasir. Yeni dogan bebekler ise bakteriyel floralarini annelerinden emme yoluyla alirlar dolayisiyla periodontal hastalik anneden bebege geçebilir.

Salgin bir hastaliktir; Günümüzde diseti hastaligi sinirlandirilamayan bir hastaliktir ve her yasta meydana gelebilir. Hatta 5 yasindan küçük bir çocukta bile diseti hasatliginin görülebilir.

Periodontal hastaligin neden oldugu diger hastaliklardan etkilenmemek için düzenli dis hekiminizi ziyaret edin ve çok geç kalmadan tedavi olun.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası