Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Menopoz döneminde sorununuz insomnia mi, hipersomnia mi?

Kadinlarin menopoz döneminde yasadiklari fiziksel ve ruhsal degisiklikler arasinda, çogu kez gözden kaçan veya yeterince önem verilmeyen yaygin saglik sorunlarindan biri de uyku bozukluklaridir. Özellikle menopoz dönemi yaklasirken çok sayida kadin, uykusuzluk (insomnia) veya asiri asiri uykululuk (hipersomnia) sorunlariyla karsi karsiya kalir. Amerikan Hastanesi Uyku Bozukluklari Klinigi Sefi Dr. Sabri Derman, uykunun insan sagliginin en temel ögelerinden birisidi oldugunu, yetersiz veya düzensiz uykunun yol açtigi problemlerin, genellikle kisa süreli ve geçici rahatsizliklara sebep olmakla beraber, uzun süreli uyku bozukluklarinin, kalici ve ciddi sonuçlar yarattiginin artik tip çevrelerinde kabul edildigini belirtiyor.

Geçtigimiz yillarda tip bilimi, uykunun basit ve pasif bir kendinden geçme degil, son derece karmasik mekanizmalarla düzenlenen, içimizdeki saatlerle yönlendirilen ve genel sagligimizin her alanini etkileyen çok yönlü bir fonksiyonun oldugunu ortaya çikarmistir. Bugün uykunun sadece süresinin degil, karmasik iç yapisinin, yani kalitesinin de çok önemli oldugu artik kesin olarak bilinmektedir.

Menopozda uyku kalitesini bozan faktörler arasinda, özellikle hot flash denen, hararet ve ter basmasi bulunmaktadir. Terleme ve ates basmalari kadinlarin uykusunu bölmekte, tekrar uykuya dalmayi güçlestirmektedir. Bunun sonucunda ise kadin gün içinde yorgun olmakta ve uykululuk hali artmaktadir. Ayrica yavas yavas gece uykularindan da nefret etmeye baslar.

Menopoz sirasinda sik görülen duygusal dalgalanmalar ve depresyon da gece uykularini olumsuz yönde etkiler. Depresyonun çok sik rastlanan bir belirtisi de uyku sorunlari oldugu için menopoz sirasinda kadinlar uyku sagligi bakimindan tam bir kisir döngünün içine girebilirler. Harvard Tip Fakültesinde 2008 yilinda yapilan bir arastirmada menopoz süreci içindeki kadinlarin %56’sinda hot flash’lar görülürken %53’ünde bir uyku bozuklugu da oldugunu uyku laboratuvari testleriyle ortaya koymus bulunuyor. Stanford Üniversitesinde 2006 yilinda yapilan bir arastirmada bu oranin %79 oldugu saptanmisti.

Son yillarda önem kazanan bir baska sorun da, menopoz sirasinda ortaya çikan hormonal degisikliklere bagli olarak, kadinlarda karsilasilan obstruktif uyku apnelerinde görülen artistir. Horlama, agiz kurulugu, dinlendirici olmayan bir uyku, gecede birkaç defa tuvalete gitme ihtiyaci, gün boyunca yorgunluk, uykululuk, bellek bozukluklari ve sikinti hali ile kendini gösteren uyku apnesi hastaligina genelde erkeklerde rastlanmaktadir. Menopozdan sonra kadinlardaki uyku apnesi hastaligi orani, erkek vaka sayisina yaklasmaktadir. Uyku apnesi ayni zamanda tansiyon artisina ve nabiz yükselmesine de sebep olmakta, kalp krizi ve beyin kanamasi riskini de artirabilmektedir. Bu nedenlerle menopoz tedavisi yapan hekimlerinin hastalarinin uyku sorunlarini da dikkatle sorgulamalari, ailedeki kardiyovasküler risk faktörlerini de gözönünde tutmalari ve etkin tedavi yöntemlerini kullanmalari gerekmektedir.

Genellikle hormon tedavisi gören kadinlarda, uykusuzluk sikayetleri azalmaktadir. Hatta Mayo Kliniginden bir grup arastirmaci, tek bir doz depo hormon (depoMPA) uygulanmasinin bu sikintilari %70 oraninda azaltabildigine dair bazi veriler elde etmislerdir. Dikkatle seçilmis ve takip edilmis durumlarda antidepressan ilaçlarin da hem uyku hem hot flsh sorunlariyla basaçikmakta yararli oldugu bilinmektedir. Her zaman yararli olan genel uyku hijyeni tavsiyeleri, menopoz süresinde özellikle önem tasir: Alkol ve kahveden özellikle aksamlari uzak durmak, agir aksam yemeklerinden kaçinmak, serin ve sessiz bir odada uyumak pamuklu giysiler ve yatak takimlari kullanmak, hem ter basmalarini azaltmakta hem de genel olarak uykuyu daha derin ve saglikli bir hale getirmeye yardimci olmaktadir.

Menopoz sirasindaki psikolojik sorunlar artarsa, psikolojik danisma ve tedavi yöntemlerinden faydalanmak sarttir. Eger içimizdeki biyolojik saatin ayari menopoz sirasinda bozulursa, daha sonraki yillarda tedavisi daha zordur. Menopoz sürecindeki kadinlarin maruz kalabilecekleri baska saglik sorunlarinin yanisira, aile, is, es ve sosyal çevreyle olusabilecek maddi ve duygusal problemler iç dengelerini bozmaktadir. Özellikle rahatsiz uykunun yol açacagi genel direnç azalmasina bagli olarak böyle problemlerin sagliga maliyeti de ciddi olarak artmaktadir.

Menopoz, ergenlik gibi, yasamin dogal bir sürecidir ve bir hastalik degildir. Bu sürecin etkileri ve getirecegi sorunlar kisiden kisiye hem genetik hem de çevresel faktörlerle yakindan ilgilidir. Yeni arastirmalar gösteriyor ki yasamimizin her evresinde saglikli bir uyku, beynimizin ve vücudumuzun saglikli isleyebilmesi için olmazsa olmaz bir önem tasimaktadir.

Amerikan Hastanesi
Uyku Bozukluklari Klinigi Sefi
Dr. Sabri Derman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası