Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAS-BOYUN VE BEL- BACAK AGRILARI

“Bas, boyun, bacak ve bel agrilari özellikle belli bir yastan sonra herkesin sikayetçi oldugu problemlerdir. Bu rahatsizliklar aklimiza bile gelmeyecek sebeplerden dolayi ortaya çikabilecegi gibi, basit ve hiç tahmin edemeyecegimiz nedenlere ya da tümör gibi çok ciddi problemlere de bagli olabilir.”

BAS AGRILARI

Bas agrilari günlük yasamimizda hastalarimizin siklikla sikayet ettigi problemlerdendir. Bu agrilar beyinde çok ciddi bir patolojiden, boyun kaslarinin asiri gerilmesine bagli gerilim bas agrilari olarak adlandirilan basit patolojilere kadar, genis bir yelpazeyi içerir.

Bas agrisi ile gelen hastada önce, agriya ek olarak görülebilecek Merkezi Sinir Sistemi bulgulari basit bir nörolojik muayene ile saptanmalidir. Agri ile beraber görme, denge bozukluklari, bas dönmesi, kusma, agrinin gece siddetlenmesi gibi bulgular veya agrinin ani baslamasi, hekim için bir alarm isareti olmalidir. Her bas agrisinda agrinin siklik karakteri sorularak migren olasiligi arastirilmalidir.

GERILIM BAS AGRISI

Gerilim bas agrilarinda, hastalar boyun kaslarinin sertliginden, uzun süre ayni pozisyonda kalma ile agrinin arttigindan, streslerin agriyi gelistirdiginden söz ederler. Ön tanimiza uymayan klinik bulgular, agri beraberinde nörolojik bulgular olmasi halinde hasta bir nörolog tarafindan degerlendirilmek üzere sevk edilmelidir.

BOYUN AGRILARI

Boyun agrilarinda boyunda hareket açikligi, hareketle kola yayilan agri, kollarda duyu ve refleks azalmasi gibi bulgular boyun disk hastaliklarini düsündürmelidir. Hastalarin sorgulanmasi ile trafik kazalari ve özellikle boyunda(kamçi darbesi) yaralanmalari ortaya çikarilmalidir. Basit boyun agrilari, boyun kaslarinda tetik noktalarla beraber görülen ve (Miyofasyal Agri Sendromu) olarak tanimlanan kas agrilarina bagli olabilir. Tüm boyun ve kol - bacak agrilarinda hastalar soyularak muayene edilmeli ve skolyoz, kifoz gibi durus bozukluklari aranmalidir. Bu bozukluklarda kaslarin dengesiz kasilma ve kisalmalari miyofaysal agri sendromunu gelistiren ana nedenlerdir.

BEL AGRILARI

Bel agrilarinda hastanin tam soyunmus sekilde muayenesi ile belde normal egilimlerin durumu, öne kaymalar, skolyoz gözlenmelidir. Lokal bel agrisi ve bel hareketlerinde kisitlanma dejeneratif disk hastaligini düsündürürken, agrinin hareketle artisi, bacaga yayilisi ve hareket sirasinda gelisen skolyoz daha çok disk bozukluklari ve fitiklarina isaret eder.

Hastalarin sorgulanmasinda agrinin siddetinin giderek arttigini ve geceleri daha da siddetlenerek hastayi uykudan uyandirdiginin bildirilmesi tehlike isareti olarak kabul edilmeli ve agrinin altinda iltihabi hastalik veya tümör gibi ciddi nedenler aranmalidir. Özellikle 65 yasi geçmis erkeklerde yavas baslayan ve giderek artan bu tür agrida öyküde prostat kanseri sorgulanmalidir. Agrinin disk patolojisine bagli oldugunu düsündüren ilk muayene verileri ile hastada nörolojik muayene yapilmali ve varsa felçler tespit edilmelidir.

Hastalar MR tetkikine tümör ve iltihapli omurga hastaligi ön tanisinda, bel fitiginin tanindigi fakat lezyon siddetinin tespit edilmesi ve cerrahi için kararin ondan sonra verilmesi gerektigi durumlarda gönderilmelidir.

BACAK AGRILARI

Bacak agrilari belde özellikle disk ve eklemlerin hastaliklarindan kaynaklanabilecegi gibi diz, kalça eklemlerinde kireçlenme denilen kikirdak bozulmasi, sinir harabiyeti veya bel kanalinda daralmaya bagli sinir dokusunun sikismasindan kaynaklanabilir. Bacak agrilarinda önce gövdenin ve bacaklarin durusu gözlenmeli ve gene hasta çiplak olmalidir. Dizlerde sekil bozukluklari, bir bacak boyunun kisa olmasi, bir bacakta incelme, bir kalçanin yukarida durusu not edilmeli ve hasta yürütülerek yürüme bozukluklari, topallama, hasta tarafa yük vermeden sakinma gibi bulgular gözlenmelidir.

Bel hareketleri ile agrinin bacaga inmemesi, yürüme bozukluklari agrinin bacak eklemlerine bagli oldugunu düsündürmelidir. Eklem hareketinde kisitlanma, hareketle artan agri ve özelikle diz ekleminde sislik önemlidir. Bel ve bacak agrilarinda agriya neden olabilecek risk faktörleri bastan itibaren saptanmalidir.

Sismanlik, durus bozuklugu, bacaklarda sekil bozukluklari her hastada ilk anda gözlenebilen risk faktörleridir. Buna ek olarak diyabet, tiroid fonksiyonlari, menopoz durumu arastirilir. Siddetli, geceleri artan, yanma, biçaklanma gibi duygularla beraber olan bacak agrilarinda çesitli nedenlere bagli sinir harabiyetleri düsünülmelidir.

Amerikan Hastanesi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
Prof. Dr. Ender Berker
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası