Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAFIZANIN SINSI DÜSMANI: HIPERTANSIYON

Kontrol altina alinmayan yüksek tansiyonun bilinen en önemli etkileri inme, kalp krizi, böbrek rahatsizliklari ve görme kaybi. Hipertansiyonun yol açtigi bir baska önemli rahatsizlik daha var, o da unutkanlik. “Damarsal bunama” olarak da adlandirilan bu rahatsizlik, damarlarin tikanmasi sonucu meydana geliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner, hipertansiyon sonucu ortaya çikan damarsal bunama ile ilgili bilgi verdi.

Unutkanliga neden olan etkenlerde Alzheimer’den sonra ikinci sirada yer alan damarsal sorunlar, vasküler damarsal demansa, bir baska deyisle damarsal bunamaya yol açabiliyor. Damarsal bunama, yüksek tansiyon ve kolestrolün tüm vücutta, özellikle kalp koroner damarlarinda zaman içinde tikanma yapmasi ve tam tikanma oldugunda dokunun ölümüne bagli olarak gelisiyor. Damarlarin tikandigi bölgede hafif sekilde beyin fonksiyon yitimi gerçeklesiyor. Bu da kisiyi, fark ettirmeden sinsi bir bunamaya dogru götürüyor.

Koroner hastaliklarin risk faktörleri olan yüksek tansiyon, diyabet, kolestrol seviyesinin yüksekligi, sigara kullanimi, ayni zamanda beyin damar tikanikliginin da tetikleyici unsurlarini olusturuyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Nöroloji Uzmani Prof.Dr. Türker Sahiner, damarsal bunama ile ilgili su bilgileri verdi: “Hafiza ve hipertansiyon arasinda dogrudan bir iliski bulunmuyor. Unutkanligin en önemli sebebinin Alzheimer oldugunu biliyoruz. Örnegin, unutkanlik sorunu yasayan 100 hastanin en az 50-60’i Alzheimer tanisi aliyor. Unutkanliga nedenleri arasinda ikinci sirada ise damarsal sorunlardan kaynaklanan problemler yer aliyor. Tipta bunun adina vasküler damarsal demans (Damarsal bunama) deniyor. “

Kisilerde, Alzheimer olmasa bile vasküler demans görülebilir. Alzheimer’i, damarsal bunamadan ayiran en önemli özelligini, bu hastaligin basladigi günden itibaren hiç aralik vermeden kisiyi kötüye götürmesi olusturuyor. Önerilen tedavi ve yasam biçimiyle kötüye gidis yavaslasa bile hiçbir zaman durdurulamiyor. Oysa damarsal tipteki vasküler bunamada, ilerleme devamli yükselen bir grafik halinde degil, basamak basamak gerçeklesiyor. Bu basamaksal gidis, seyri biraz daha ilimli hale getiriyor.

Tansiyonu kontrolsüz olanlar dikkat

Anadolu Saglik Merkezi’nden Nöroloji Uzmani Prof.Dr. Türker Sahiner, damarsal bunamanin risk faktörleri hakkinda ise sunlari söylüyor: “Kisinin tansiyonu kontrolsüzse, iki yil içerisinde çok ciddi sorunlar yaratabilir. Özelllikle unutkanliginin farkinda olmayan, tansiyonunu iyi regüle etmeyen ve diyabeti olan kisilerde bu hastalik çok hizli bir sekilde ilerleyebilir. Çünkü damar tikandigi anda ölür. Ama tansiyon zaman zaman yükselse de çogunlukla ilaçlarla kontrol altina alinmissa hasta, 10-20 yil boyunca çok büyük bir sorun yasamayabilir. Yas da önemli bir faktör. Genç hipertansiyon hastalarinda damarsal bunama görülme olasiligi daha düsük. Bu olasilik yas ilerledikçe artiyor.”

Eger hipertansiyon ile damar sertligi varsa ve beraberinde yüksek kolesterol belirtisi olan ateroskleroz görülüyorsa, damarlarinda hasar mutlaka gerçeklesiyor. Bu da damarsal bunamaya yol açiyor.

Korunmak için diyet ve düzgün yasam tarzi önemli

Damarsal bunamanin tanisinin konulmasinda MR çok tanimlayici bir yöntem. Çünkü MR ile damar tikanikligi aninda görülebiliyor. Eger kisi Alzheimer hastasiysa böyle bir damar tikanikligi olmuyor. Ama hasta, zaman zaman kötüleyen hafizadan bahsediyorsa bu durumda tani, damarsal demansa giriyor.

Bir hipertansiyon hastasi, damarsal bunamayla karsilasmamak için en basta diyetini korumak ve düzgün bir yasam tarzi sürdürmek zorunda. Hasta, eger bunlara dikkat etmezse, unutkanliginin ilerledigini fark etmiyor. Bu da, klinik tablolarin olusmasina neden olabiliyor. Beyindeki küçük damarlar tikandigi için beynin merkezindeki sivi büyümeye basliyor. Bu hastalarda en büyük belirti yürüyüs bozuklugu olarak ortaya çikiyor. Bu hastalar tipki Parkinson hastalari gibi tipik bir sekilde, çok kisa adimlarla yürürler. Ya da hasta büyük ve küçük tuvaletini kaçirmaya baslar. Bu durum ancak ameliyatla düzeltilebiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası