Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EN SAGLIKLI ILETISIM: KONUSMAK

Sosyal çevreyle iletisim kurma yollarindan dil ve konusma, kendimizi ifade etmemizde önemli bir rol tasiyor. Iletisim gücü yüksek olan çocuklar hayatlarinda daha basarili bir yol çiziyorlar. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Konusma ve Dil Terapisti Birgül Çay konusma, dil ve sosyal iletisim sorunlarinda erken tani ve tedavinin önemine dikkat çekiyor.

Konusma ve Dil Becerileri Neden Önemlidir?

Çevremizle iletisim kurarken çesitli yöntemler kullaniriz. Beden dili, göz kontagi, mimik (yüz ifadeleri), jest (el hareketleri), sesimizin tonu, bunlardan sadece birkaçidir. Konusma, dil ve sosyal iletisim becerileri de kendimizi ifade etmemize, birbirimizi anlamamiza yarayan en temel yetilerdir. Bu sayede çevremizle sosyal iliskiler kurabilir ve devam ettirebiliriz.

Iyi düzeyde konusma ve dil becerisine, iletisim gücüne sahip olan çocuklar hayata daha kolay baslayabilirler. Bu yetiler onlarin arkadasliklar kurmalarina, kendilerini kolayca ifade edebilmelerine, sosyal bir varlik olarak gelisebilmelerine ve daha iyi ögrenebilmelerine yardim eder. Iletisim problemine sahip çocuklar sikinti, sosyal izolasyon yasayabilir ve kapasitelerinin altinda bir akademik basari gösterebilirler. Konusma ve dil becerilerinin okuma, yazma ve okul basarisi ile olan iliskisi birbirinden ayrilamaz.

Çocuklarin konusma ve dil becerileri, iletisim yelpazesinin sadece bir parçasidir. O yüzden bu alanda yapilacak degerlendirmede, bu becerilerin olusmasi için gerekli olan tüm temel basamaklar da incelenmelidir. Örnegin, çocugun dikkat ve dinleme seviyesi, oyun becerileri, konusulan dili anlamasi, kendini ifade edebilme yetenegi, ses düzeni bilgisi ve kullanimi ve sosyal becerileri (göz kontagi, beden dili, sirasini bekleyebilmesi vb.) bir bütünün vazgeçilmez parçalari olarak degerlendirilmelidir.

Aile ve anaokulu/okul ile kurulacak diyaloglar, gerektiginde çocugun birlikte çalistigi diger egitim ve saglik alanindan profesyoneller (özel egitim uzmani, nörolog, pedagog vb) ile yapilacak ekip çalismasi iletisim sorunu yasayan bir çocugun ve ailesinin yasam kalitesini arttirmak ve dogru bir hizmet sunabilmek için gereklidir.

Çocuklar özellikle (0-5) yas arasinda çesitli sebeplerden dolayi iletisim sorunu yasayabilirler. Bu sebeplerden sadece bir kaçini söyle siralayabiliriz:

Konusma ve dil gecikmesi ve/veya bozuklugu kalitimsal veya nörolojik kökenli olabilir.

Isitme, görme sorunlarinin, fiziksel engelin (örn: serebral palsi), uzun süreli orta kulak enfeksiyonlarinin (otitis media) yasanmasi,

Uyaran azligi; çocukla iletisim kuran kisilerin, onunla yeterince kaliteli zaman geçirememesi,

Çocugun yüz kaslarinin gelisiminin yavas olmasi ve koordineli olarak çalisma güçlügü gibi.

Konusma, dil ve sosyal iletisim sorunlarinin temeli ne olursa olsun erken tani ve tedavinin önemi artik tüm dünyada kabul edilmistir. Iletisim sorunlarinin iyilestirilmesi ve mümkünse giderilebilmesi için çocuga, aileye ve okula verilecek destek, (0-5) yas dönemi arasinda büyük önem tasimaktadir. Çocuklarin konusma ve dil becerilerinin bu yas dönemi içinde hizla gelisebildigi gözlemlenmistir.

Çocugunu en iyi taniyan, onunla en çok zamani geçiren kisilerdir. Bu sebeple, konusma ve dil terapisinden olumlu sonuçlar almak için çocuk, ailesi, okulu, konusma ve dil terapisti ve gerekli diger profesyoneller tarafindan olusturulacak multidisipliner bir ekip çalismasi vazgeçilmezdir.

VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Poliklinigi Konusma Ve Dil Terapisi Bölümü’nde asagidaki iletisim sorunlari üzerinde çalisilmaktadir:

Konusma ve Dil Gecikmesi: Çocugun konusma ve dil yetileri (örnegin; kelime haznesi, kurdugu cümle uzunlugu ve çesitliligi) yasitlarina benzer bir yolda ancak daha yavas gelisebilir.

Konusma ve Dil Bozuklugu: Çocugun dil ve ses kullanimi yetileri yasindan beklenen gelisimsel adimlardan farkli olarak gelisebilir. Çocuk kendince yarattigi dilde konusabilir. Kelime bulma güçlügü yasayabilir. Kelimeleri karistirabilir. Cümle kurabilme yetileri çok kisitli olabilir. Kendini sözel olarak ifade etmek yerine; mimik, jest ve beden dilini kullanmayi seçebilir. Çocuk ile yasitlari arasindaki dil gelisimi farkliligi barizdir.

Artikülasyon Bozukluklari: Çocugun özellikle sesleri dogru olarak algilama ve yüz kaslarini koordineli olarak kullanip, üretmek gibi sorunlari olabilir. Örnegin; bir sesi (b), birden farkli sekilde üretebilir (b/= /m,p,t). Konusurken seslerin yerlerini degistirebilir. Kelime içindeki heceleri düsürebilir veya yerlerini degistirebilir. Alfabemizdeki bir çok sesin bu kadar farklilik ile üretildigini düsünürsek, artikülasyon bozukluguna sahip bir çocugun kendini rahatça ifade edebilmesi ve baskalari tarafindan anlasilmasi oldukça zordur.

Kekemelik: Özellikle çocuklarin (2-5) yaslari arasinda yasadiklari bir konusma bozuklugudur. Birden fazla faktöre bagli olarak ortaya çikabilir. Örnegin, kelimelerin ilk sesleri, heceleri veya kelimenin kendisi birden fazla tekrar edilebilir. Toplumumuzda yerlesmis kaninin tersine erken teshis ve tedavi ile çocuga yardim etmek olumlu sonuçlar dogurmaktadir.

Yaygin Gelisimsel Bozukluk: Özellikle konusma ve dilin geç gelismesi, hayal gücünü gerektiren evcilik tarzi oyunlarin olusmamasi ve çocugun belli takintilarinin olmasi (kati yemek yememek, oyuncaklari dizmek vb.) yaygin gelisimsel bozuklugu betimleyen üç ana alan olarak gösterilmektedir. Çocugun çevre ile kurdugu sosyal iletisim istegi kisitlidir. Örnegin, gözle kurdugu iletisim, isaret etme yetisi geç gelisebilir. Ismi çagrildiginda dönüp bakmayabilir. Arkadaslarina ilgi göstermeyebilir veya kendi dünyasinda olmayi tercih edebilir. Erken tani ve tedavi, etkin multidisipliner ekip çalismasi ile özellikle (0-5) yas diliminde büyük önem tasimaktadir.

Oral-motor Güçlükleri: Konusma ve dilin gelisebilmesi için dogru nefes kullanimi, dudak, dil, çene, küçük dil olmak üzere yüz kaslarinin koordineli olarak kullanilabilmesi gereklidir. Isirma, çigneme, yutma gibi sorunlari olan çocuklarin artikülasyon ve dil sorunlarina da sahip olduklari görülmektedir.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Konusma ve Dil Terapisti Birgül Çay
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası