Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Visne suyu ile atesli hastaliklardan korunun

Meyve Suyu Endüstrisi Dernegi (MEYED) tarafindan yapilan açiklamaya göre visne suyunun agri kesici, ates düsürücü ve uyku saglayici özelligi bulundugu belirtildi.

Kis mevsiminin yaklastigi bu günlerde, soguk alginligindan kaynaklanan hastaliklar da ortaya çikiyor. Bu hastaliklardan korunmak adina özellikle beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Meyve suyunu saglik açisindan önemli kilan özelliklerinin basinda antioksidan kapasite geliyor. Visne suyunun bu anlamda tam bir antioksidan deposu oldugu yapilan arastirmalara dayanarak söylenebilir. Metabolizmanin günlük gereksinimlerini karsilamak, hastaliklarla mücadelede elbette çok önemli. Günde bir bardak visne suyu tüketimi ile vücudunuzun günlük antioksidan ihtiyacini karsilayabilirsiniz.

Visne ayni zamanda polifenol, antosiyanin, kamferol, kuarsetin gibi antioksidanlarca zengin olmasi nedeniyle fonksiyonel gida olarak da tanimlanabiliyor. Sehirde yasayan nüfusun ve sanayilesmenin hizla arttigi günümüzde, visnenin en uygun tüketim sekli visne suyu olarak nitelendirilmektedir. Visnenin seker oraninin düsük olmasi, tüketim sirasinda alinan kalori ile de esdegerdir. A vitamini bakimindan en zengin meyve türlerinden biri olan visne ile ilgili Michigan State Üniversitesi bilim insanlari tarafindan yapilan arastirma, visne suyunun diger sasirtici özelliklerini ortaya koyuyor. Bu arastirmaya göre, visnenin içeriginde bulunan antosiyonellerin, ateslenmeyi tetikleyen COX 1 ve COX 2 enzimlerinin aktivitesini azaltan etkisi bulunuyor. Ön arastirmalar, visnedeki antosiyonellerin kolon kanseri riskini de önemli ölçüde azalttigini gösteriyor.

Visne suyu, beyinde üretilen, güçlü bir antioksidan olan ve iyi bir uyku saglayan melatonin bakimindan da etkili. Dolayisiyla, derin uyku ile saglanan büyüme ve hücre yenilenmesine ciddi katki saglamakta. Texas Üniversitesi Nöroendokrinoloji Bölümü’nden yapilan açiklamaya göre visnede önemli ölçüde melatonin bulundugu belirtilmekte.

Meyve Suyu Endüstrisi Dernegi, visne suyu ile ilgili faydalari siralamaya devam ederken fibromiyalji hastaligina da dikkat çekiyor. Yumusak doku romatizmasi olarak bilinen fibromiyalji hastaligindan sikayetçi olan kisiler, saglikli bir perhizle desteklenen visne suyu tüketiminin bu hastaligin septomlarini hafiflettigini bildiriyor. Ayni zamanda visne suyu kandaki ürik asit seviyesini düsürerek, gut hastaligini iyilestirici bir etkiye de sahip.

Atesli hastaliklara karsi güçlü bir silah olan visne suyunda A vitamini ve potasyum bilesikleri bulundugundan kani temizlemeye de yardimci oluyor. Vücutta biriken fazla suyun disari atilmasini, mide ve karacigerin düzenli olarak çalismasini sagliyor. Ayrica idrar söktürücü özelligi de bulunuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası