Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GIDALARI SATIN ALIRKEN VE SAKLARKEN ÇOK DIKKATLI OLUN!

Besinlerin satin alinmasindan hazirlanmasi ve pisirilmesine kadar geçen her asamada amacin hem besinin hijyenini saglamak hem de besin degerini korumak oldugunu söyleyen VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzman Diyetisyen Tugçe Aytulu, besinleri satin alirken ve saklarken dikkat edilmesi gerekenlerin sirlarini veriyor.

Satinalmada dikkat edilecek püf noktalar

Tüm gidalari satin alirken son kullanma tarihi ,ambalajinin zarar görmemis olmasi gibi özelliklerine bakilarak satin alinmalidir.

Ekmek ve benzeri gidalari satin alirken ambalaj içinde olanlari tercih etmek daha güvenlidir.

Patates alirken yesillenmemis,yarik ve çatlaklari olmayanlarin tercih edilmesi gerekir.

Pastorize olmayan sütten yapilmis peynir tüketilmemelidir.Bu nedenle açik peynirler yerine kapali kutularda satilanlari almak daha güvenli olacaktir.

Süt ,hazir meyve suyu satin alirken UHT (Ultra High Temperature) yöntemi ile paketlenen tetrapak kutuda olanlar tercih edilmelidir.Bu ürünler besin degerini daha az kaybetmis olanlardir ve kullanilan yöntem hijyenik olarak en güvenilir teknolojiyle hazirlanip paketlenen yöntemdir.

Iyi pismemis et ürünlerinin tüketimi bazi mikroorganizmalarin bulasmasi açisindan oldukça riskli ve tehlikelidir.

Plastik kaplarda saklanan asitli gidalar , içinde bulunduklari kaplarla temas ederek zararli maddelerin besinin içine geçmesine neden olabilir.Örnegin tursu , portakal suyu gibi gidalar plastik kaplarda saklanmamalidir.

Diyet ürünlerin satin alinmasinda dikkat edilecek püf noktalar

Tüm dünyada oldugu gibi Türkiye’de de sismanligin ve buna bagli olarak olusan hastaliklarin giderek artmasiyla düsük kalorili ürünlere olan talep artmistir.Tüketiciler bu ürünleri kullanirken üzerinde ‘light, %0 yagli, diyet, sekersiz’gibi ibareler görmektedirler.Bir ürünün light olmasi veya sekersiz olmasi o ürünün kalorisinin düsük oldugunu göstermez.Bir ürünün light olmasi bu ürünün yaginin veya kalorisinin azaltilmis oldugu anlamina gelir.Ancak yagi azaltilmis ürün mutlaka düsük kalorili olmak zorunda degildir.Çünkü ürünün yaginin azaltilmasi islemi sirasinda yagi azaltilirken diger besin ögelerinin içerigi artabilir.Karistirilan diger bir konu ise üzerinde diyet yazan ürünlerin kalorisiz olup istenildigi kadar yenilebilecegi düsüncesidir.Oysa bu mümkün degildir; diyet bisküvi olarak satilan ürünler markasina göre farklilik göstermekle beraber ortalama olarak 2-3 adet diyet bisküvinin kalorisi 1 dilim ekmekteki kaloriye esittir.

Diyabet hastalari için piyasada ‘diyabetik’etiketi ile satilan ürünlerde seker yerine yapay tatlandiricilar kullanilmaktadir.Bunlarin yag miktarlari azaltilmis olmayabilir.Bu durumda zayiflama diyetlerinde kullanimi uygun olmayacaktir.

Bu ürünlerin piyasadaki yeri kaçinilmazdir.Ayrica artan hastaliklarla birlikte bu ürün çesitleri hayatimizda yer almalidir.Ancak ürünün üzerinde ürün hakkinda daha ayrintili bilgiler içeren etiketler bulunmalidir.Bu ,hem ürünün daha güvenilir olmasini hem de üründen daha verimli bir sekilde yararlanmayi saglayacaktir.Bununla birlikte bu ürünlerin diyetisyenler ve gida mühendisleri gibi uzmanlarin yer aldigi belirli kuruluslar tarafindan kontrol edilmesi ve denetlenmesi gereklidir.

ETIKETLERIN ANLAMLARI

Diyabetik:Seker yerine tatlandirici ile hazirlanmis ürünlerdir.Ürünün yagi ve kalorisinde azalma olmayabilir.

Light:Yagi %40 azaltilmis ürün veya kalorisi %25 azaltilmis anlamindadir.

Diyet:Kalorisi azaltilmistir ancak içinde seker bulunabilir.

Piyasada bulunan bu tür ürünlerin bazilari ülkemize yurt disindan ithal edilerek gelmektedir.Yurt disinda bu ürünlerin yapim asamasindan etiketlenmesi ve sunumuna kadar geçen tüm süreçler profesyönelce yürütülmekte ve denetimler belirli kuruluslarca yapilmaktadir.Bu ürünlerde bulunan etiketlerde tüketiciyi aydinlatici ve besinin içerigi ile ilgili her türlü bilgi bulunmaktadir.Ancak ülkemize girisi sirasinda bu etiketlerin bazilari Türkçeye çevrilmekte bazilari ise çevrilmemektedir. Bu noktada tüketicilerin bilgi edinmelerini zorlasmaktadir

Gidalari saklarken dikkat edilecek püf noktalar

Pismis gidalar buzdolabinda saklanirken rafin en üstünde saklanmalidir.Bu sayede çig ve mikrop barindirabilecek olan gidalardan pismis gidanin içine suyunun akmasi engellenmis olur.Özellikle çig et/tavuk gibi gidalar dolapta saklanirken ya da çözdürülürken dolabin en alt bölümünde veya çözdürme bölümlerinde bekletilmelidir.

Yaglar serin ,isiksiz ortamda saklanmalidir.

Yumurta buzdolabinda yikanmadan saklanirsa besin degerini korumus olur.Ancak kullanimdan hemen önce dis yüzeyi iyice yikanmalidir.

Gidalari açikta saklarken sicaklik ve neme dikkat edilmelidir.Örnegin patates aydinlikta yesillenir.Bu nedenle serin, kuru ve isiksiz bir dolapta saklanmalidir.Ekmek iki günden fazla saklanacaksa açikta degil ,buzdolabinda saklanmalidir.

Hazirlama ve pisirmede besin degerini arttirici bazi öneriler

Hamuru mayalandirmak besin degerini arttirir.

Beyaz un yerine tam bugday unu besin degeri olarak daha yüksektir.

Seker yerine pekmez kullanimi hazirlanan gidanin besin degerini arttirir.

Kurubaklagiller iyi pisirilirse besin degeri artar.

Ekmek çok kizartilirsa besin degeri azalir.

Sebzeler kavrulur veya haslanip suyu dökülürse besin degeri azalir

Yogurdun yesil suyu atilmamalidir.Çünkü riboflavinden (B2 vitamini) zengindir.Yogurt tüketilmeden hemen önce karistirilabilir ya da kek , pogaça gibi gidalar hazirlanirken kullanilabilir.

Taze meyve sulari ve dogranmis sebzeler açikta birakilirsa veya hemen tüketilmezse besin degeri azalir.

Gidalarin temel olarak en iyi pisirme sekli kavrulmadan ve kisik ateste pisirilmesidir. Besin degerini kaybetmemesi için kavrulmamasi, kizartilmamasi gerekir.

VKV Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Uzman Diyetisyen Tugçe Aytulu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası