Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda,“Dikkat Eksikligi ve Hiperaktivite”

Çocuklarda, “dikkat eksikligi ve hiperaktivite”nin önemli bir sorun oldugu, basarisizlik yaninda suç isleme, alkol ve uyusturucu kullanma egilimini artirdigi, bu nedenle ebeveynin duyarli olmasi gerektigi bildirildi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk ve Gençlik Ruh Sagligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ayse Avci, asiri hareketlilik, saldirganlik, tutarsizlik, hayal kurma, dalginlik, sakarlik ve çevreyle iletisim kurmada güçlük gibi belirtileri bulunan “dikkat eksikligi ve hiperaktivite”nin her 30 çocuktan birinde görüldügünü belirtti.

Gelisimsel bir sorun olan hastaliga, erkeklerde kizlara oranla 3-4 kat daha fazla rastlandigini belirten Prof. Dr. Avci, tedavi edilmediginde, bu çocuklarin yüzde 40’inin 16 yasina gelmeden bir adi suça karisabildiklerini, yüzde 52’sinin alkol ve uyusturucu aliskanligi edindiklerini, yüzde 30’unun ise basarisizlik sonucu egitimine devam edemediklerini söyledi.

Prof. Dr. Avci, olgularin yüzde 70’inin ergenlige, önemli bir bölümünün de eriskinlik dönemine kadar sürebildigini ifade ederek, “Bu yüzden sorun tedavisi zorunlu bir hastalik olarak karsimiza çikiyor” dedi.

Prof. Dr. Avci, Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Balcali Hastanesi’nde, bu durumdaki çocuklar için özel bir merkez açildigini ve grup terapilerinin ilaçli tedaviyle desteklendiginde yüzde 95 oraninda basari saglandigini bildirdi.

Çok yönlü tedavide ilaç desteginin önemine dikkati çeken Prof. Dr. Avci, söyle devam etti: “Ancak, bazi ilaçlarin kullanimi yan etkileri nedeniyle ayda bir kez kalp grafisi çekimi ve kan tahlili gibi tetkikleri zorunlu kiliyor. Ayrica, benzer bulgular da olsa her çocuk için yasi, kilosu ve bünyesel özellikleri gözönüne alinarak ilaç uygulamasi yapilmasi gerekiyor. Ilaçlarin agiz kurulugu, kabizlik, çarpinti, bas agrisi, gece kabuslari, kilo kaybi ya da asiri kilo alimi gibi yan etkileri de olabilmektedir. Bu nedenle aileler kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeli ve bu konuda son derece duyarli olmalidir.”

“Çocugun tedavisi ile birlikte anne-babanin egitimi de büyük önem tasiyor” diyen Prof. Dr. Avci, okul çevresi ve ögretmenlerin de gelisimden bilgilendirilmesi gerektigini anlatarak, sunlari kaydetti: “Bu çocuklar, oturmanin 50 çesidini gösterebilir. Eli dursa ayagi oynar. Evde televizyon izlerken, sinifta ders dinlerken kipir kipidir. Soru tamamlanmadan yanit verir, sirasini beklemekte güçlük çeker, sözü keser ya da oyunlarda araya girer.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası