Insanlik tarihi kadar eski, evrensel ">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HER GÜN ÜÇ BIN KISI ÖLÜYOR…

“10 EYLÜL DÜNYA INTIHARI ÖNLEME GÜNÜ" NEDENIYLE TÜRKIYE PSIKIYATRI DERNEGI'NDEN BASIN AÇIKLAMASI HER ÜÇ SANIYEDE BIR KISI INTIHAR GIRISIMINDE BULUNUYOR,

Insanlik tarihi kadar eski, evrensel bir olgu olan intihar; kisinin bilerek ve kasitli olarak kendini öldürmesi olarak tanimlanir. Özellikle stres yaratan yasam kosullarina tepki veren normal bireylerden ruhsal bozuklugu olanlara kadar genis bir nüfusta görülebilmektedir. Basta depresyon ve alkol-madde bagimliligi olmak üzere çesitli ruhsal hastaliklar, çocukluk ve yetiskinlik dönemlerine ait örseleyici yasantilar, olumsuz aile içi etkilesimler, sosyal yalitilmislik, toplumsal dayanisma azligi, ekonomik sorunlar, kayiplar, umutsuzluk, dürtüsellik, göç gibi sosyoekonomik etmenler iliskili bulunmaktadir ve tüm bunlar intihar riskini artirmaktadir.

Son yillarda gerek intiharlarin, gerekse intihar girisimlerinin birçok ülkede özellikle genç nüfus arasinda tirmanma egiliminde oldugu görülmektedir. Dünya Saglik Örgütü (DSÖ), dünyada her 40 saniyede bir intiharin, her 3 saniyede ise bir intihar girisiminin gerçeklestigini, son 45 yilda intiharlarin %60 civarinda arttiginin ve intiharin tüm dünyada ilk on ölüm nedeni arasinda yer aldigini bildirmektedir. Bu verilere her gün 3 bin kisi intihar etmekte, her 30 saniyede bir kisi hayatina son vermektedir. Tüm ölümlerin yaklasik %1’i intihar girisimleri sonucu gerçeklesmektedir. Ülkemizde de bati ülkelerine göre göreli olarak daha düsük intihar oranlari saptanmis olmakla birlikte özellikle genç nüfusta daha belirgin olmak üzere artis gösterdigi aktarilmaktadir. Bu bulgular intihar olgusunun önümüzdeki yillarda da giderek artacagini, gündemi daha çok isgal edecegini, bu nedenle intihari önleme çalismalarinin her geçen gün daha da önem kazanacagini göstermektedir.

Oysa günümüzde intihari önleme çalismalarinin bu beklentiyi karsilayacak düzeyde olmadigi açiktir. Bu yönde gerçeklestirilen arastirmalarin büyük çogunlugunun ikincil, (yani intihar sonrasi gözlenen stres ve çesitli bozukluklarin düzeltilmesi) ve üçüncül önleme (es deyisle, tekrarlayan intihar davranisini azaltmaya yönelik) çalismalari içerdigi görülmektedir. Bu yöndeki çalismalar intiharin kaynagini ve aranacak çözümleri daha çok bireysel degiskenlere baglama ve toplumsal nedenlerini göz ardi etme egilimi göstermektedir. Oysa bir çok arastirma intiharin yayginliginin bu denli artisinda basta issizlik, ve ekonomik sorunlar olmak üzere bir çok toplumsal ve ruhsal etkenin sorumlu oldugunu göstermistir. Tüm bunlara karsin risk etkenlerini ortadan kaldirmaya yada bireyi bu risk etkenleriyle karsilastirmayi engellemeye yönelik birincil koruyucu çalismalarin yapildigini söyleme olanakli degildir.

Yazili tarihin baslangicindan bu yana bilinen ve bu güne de süregelen tarihsel ve toplumsal bir olgunun günümüz çagdas toplumlarinda daha da artmasina ragmen yeterince ilgi görmemesi dikkati çeken bir olgu olmalidir. 10 Eylül Dünya Intihari Önleme Günü belki de bu egilime dur demek, her geçen gün artan intihar “salginini” durdurmak ve önlemek adina bir adim atmak için önemli bir tarih olarak degerlendirilmelidir. Özellikle Son 50 yilda intihar oranlarinda gözlenen artis ve gelismekte olan ülkelerde sik rastlanmasi bu konunun üzerine daha ciddi sekilde gidilmesi, kapsayici çalismalar yapilmasinin gerekliligini bir kez daha göstermektedir.

Intihari önleme konusu, psikiyatrik boyutu yani sira sosyolojik-politik baglami da olan bir kavramdir ve bazi girisimleri içerir. Bu girisimler toplumsal yasamin nasil düzenlendigi, nasil bir yasam ortami ve kosullari olusturulmasi gerektigi ile iliskilidir. Bu konu sadece ruh sagligi alaninda çalisan örgüt ya da kurumlarin degil, tüm kurum ve örgütlerin ilgi alaninda olmalidir. Türkiye Psikiyatri Dernegi ve bir çok saglik örgütüyle birlikte olusturmaya çalistigi, öncülük ettigi Ruh Sagligi Platformu tüm toplumun ve bireylerin ruh sagligini koruma, önleme konusunda duyarliligini ve topluma yönelik çalismalarini sürdürme kararliligindadir.

Türkiye Psikiyatri Dernegi 10 Eylül Dünya Intihari Önleme Gününü tüm bu sorunlarin kaynaklarini ayrintili bir biçimde ele almak, çözüm üretebilmek için önemli bir olanak olarak görmekte, tüm kurumlari duyarli olmaya ve bu yönde çaba harcamaya çagirmaktadir. Intihari önleme ve risk etkenlerini ortadan kaldirma yönünde birlikte çalismanin, bir toplumsal dayanisma ortami yaratmanin önemine özellikle dikkat çekmektedir. Unutulmamalidir ki, bir sorunu önlemenin yolu öncelikle onun nedenlerini ve kaynaklarini iyi anlamaktan geçer.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası