Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Okul Korkusu

Okullarin açilma zamani geldiginde, okula yeni baslayacak çocuklari olan her anne ve baba ilkokul siralarinda karsilastigi korku ve heyecan karisimi duyguyu hatirlayarak o dönemi adeta yeniden yasamaktadir. Ev ortami gibi rahat bir hayattan, kurallarla dolu okul hayatina adim atmaya hazirlanmak, her çocuk için problem teskil etmektedir. Farkli elbiseler, yeni arkadaslar, çesit çesit defterler, rengârenk kalemler, türlü oyunlar, çocuklar için yeni bir dünyaya adim atmak anlamina gelmektedir.

Çocuklarindan önce ebeveynlerinin bu duruma hazir olmalari gerekmektedir. Zira çocuklarin bu dönemde karsilasabilecekleri problemleri önceden kestirmek ve bilinçli bir sekilde onlarla bas edebilmenin yollarini aramak önemlidir.

Okul korkusu nedir?

Okul korkusu, okul çagi içindeki çocugun okula gitmeme yönünde direnmesi, arkadaslarini kabul etmemesi ve aglamak gibi tepkiler gelistirmesidir. Okul korkusu, kizlar ve erkeklerde esit oranlarda görülmektedir. Bu korku, çocugun egitim alacagi ortama uyum saglamasini engellemektedir. Çocuklar için korku, yasama adapte olabilmenin, kaygi veren durumlarla bas edebilmenin yöntemlerinden biridir. Okul korkusu, hizli ele alinip gerekli müdahaleler yapildigi takdirde çabuk atlatilabilmektedir.

Her yeni durumun uyum sorunu yasatiyor olmasi normaldir. Anneden ayrilik deneyimini ilk defa anaokulu döneminde yasayan çocuklar, bu dönemde okulun içine girmeye ikna olmakta zorlanirlar ve tedirgin olurlar. Normal gelisim gösteren bir çocukta bu durum kabul edilebilir; ancak sorun, okula baslamakla ilgili degildir. Anne ve çocuk arasindaki bagimli iliski kapsaminda annenin çocugun bireysellesmesine izin vermemesi, bir bakima annenin de çocuga bagimli olmasi, ev içinde baskili–kaygili ortamlarin olmasi, yeni bir kardesin gelmesi, çocugun bu süreci henüz anlayamamis olmasi, anne ve babanin çok kaygili kisiler olmalari, aile içinde bir yakinin kaybi ve hastaliklar gibi birçok faktör de etkili olabilmektedir.

Çocugun okula baslamadan önceki dönemde arkadas deneyimlerinin niteligi, duygularini ve düsüncelerini anlatmada desteklenmis olmasi, bu dönemdeki zorluklari atlatmada önemli deneyimler olusturmaktadir.

Bagimli, iliski kuramayan, arkadaslari ile oyunu reddeden, anne ile iliskisi saglikli organize edilememis bir çocugun okula baslarken sorun yasamasi beklenilebilmektedir. Bu çocuklarda ilgi ve enerji kaybi, sinirlilik, içe kapanik olma durumu, nedensiz aglama, bas ve karin agrilarindan yakinma gözlemlenebilmektedir.

Okula karsi negatif duygular beslememeleri için çocuklara, okul ile ilgili gerçekçi bilgiler verilmelidir. Okula baslama dönemi öncesinde anne çocugu farkli arkadasliklar kurmasi için cesaretlendirebilir ayrica çocugun güven duyabilecegi baska aile bireyleri kendi okul deneyimlerini çocuga aktarabilirler. Okulun ögrenme eyleminin disinda çocuga keyifli gelebilecek yönlerinin de anlatilmasi faydali olabilir. Çocuk psikolojisiyle ilgilenen uzmanlar olarak, anne-babalara genel olarak, çocugun bireysel becerilerini gelistirmesini, kendi basina giyinip soyunabilmesini, yardimsiz yemek yeme gibi becerileri kazanmis olmasini öneriyoruz. Ayrica her anne baba, çocugunu her dönemde etkin bir sekilde dinlemeli ve kaygilarinin olabilecegini kabul etmelidir.

Bu korkuya yakalanan çocuga aile ne yapmali?

Çocugun okula gitme ile ilgili bütün kaygilari dinlenmeli, okul ile ilgili duygu ve düsünceleri anlamaya çalisilmalidir. Okul korkusunun çocuktan oldugu kadar okul ve ögretmen tutumlarindan da kaynaklanabilecegi, unutulmamasi gerekir. Okula gitme ile ilgili aile bireyleri ortak tutum içinde olmali ve çocugun okula gitmemesine izin verilmemelidir. Her anne ve baba çocuguna kaygilarini anladigini, bu kaygilarin zamanla geçecegini ve okulda ögrendiklerinin kendileri için de önemli oldugunu vurgulamalidir. Ayrica uzun vedalasmalardan, kisisel kaygilarin yansitilmasindan kaçinilmalidir. Ev içinde de çocugun anne–babaya bagimli olmasi azaltilmaya çalisilmali, kendi basina buldugu ugraslar konusunda destek olunmali, tek basina da oynayabilecegi oyuncaklar ve oyunlar alinmalidir. Ebeveynler, okullar baslamadan önce okul alisverisini çocuk ile birlikte yapmalidir. Anne-baba dikkatli olmali ve bu dönem içinde olabilecek bütün sorunlardan yayinlar vasitasi ile haberdar olmalidir. Çünkü problemi çabuk fark etmek ve dogru müdahale etmek çözümü de çabuk getirmektedir.

Ögretmenler ne yapmalilar?

Bu dönemde ögretmenlerin duyarli olmalari gerekmektedir. Ögretileni yapamiyor olmasinin çocukta kaygi uyandiracagi unutulmamali ve öncelikli olarak ögretmek kaygisi tasinmamalidir. Önce çocugun sikintisinin ne oldugu sorulmali ve bu konuda yardim edilebilecegi anlatilmalidir. Kati tutum, bu sorunlari artirmaktadir. Ögretmen, çocuga okula gelmesi gerektigini ve onun ögrenmesini önemsedigini anlatmalidir.

Okul korkusu, anaokuluna baslanan 3–5 yas döneminde yogun yasanabilmektedir. Ilkokula baslangiç, yine bu korkunun görüldügü ikinci dönemdir. Daha yüksek siniflarda 12–14 yas döneminde de ortaya çikabilmektedir.

Bu dönemde çocugun bireysel gelisimine de önem verilir,, anne–çocuk iliskisi dogru organize edilirse tekrar ortaya çikmayabilir. Ancak çocugun eve bagimliligi desteklenir, okula gitmeme ile ilgili istekleri desteklenilirse tekrar bu sorunlar yasanabilmektedir.

Anaokulunda ilk gün stresi nasil atlatilir?

Her okula baslayan çocuk ayni tepkiyi göstermez. Anaokuluna baslayan çocuklarin zaman ve uzaklik kavrami tam oturmadigi için ilk kaygilari bu yönde olur.

Evimize ne kadar uzakliktayim?
Annem beni alacak mi?
Bu çocuklari tanimiyorum.
Ihtiyaçlarimi kime söyleyecegim, yardim ederler mi?
Ev kuralsiz bir yerdi. Her seyi kuralla yapacak olmak sikici.

Çocuk, bu sorularin cevaplarini yasayarak ögrenecegi için kaygilari da yüksek olmaktadir. Ilk gün okulda 1–2 saat kalmak, annenin onu ne zaman alacagini saat üzerinden göstermesi, ögretmenle tanistirip, nasil yardimlar isteyecegini anlatmasi çikacak sorunlari azaltabilmektedir. Ilk birkaç gün çocugun görebilecegi bir yerde oturup oradan ayrilmamak da yararli olabilmektedir.

Adaptasyon süreci

Daha önce okula gitmemis bir çocuk için 10 günü asan ve hiç azalmayan uyum sorunlari varsa anaokuluna gitme durdurulmalidir. Çünkü çocuk okula gitmek için henüz hazir degildir. Daha önce anaokuluna gitmis çocuklarda uzun tatil sonrasinda okula dönüs güç olabilir ama okul tanidiklari bir yer oldugu için, burada yasanan kaygi daha kisa sürede atlatilabilmektedir. Taviz vermeden eski düzeni içinde çocugun anaokuluna gidip gelmesi saglanmali ve çocugun evde kalmasina izin verilmemelidir.

Çocuga ilgisiz olmak ya da asiri derecede ilgi göstermek çocugun duygusal ve bilissel gelisimini geciktirmekle birlikte ögrenme ve uyum sorunlarini yasamasini kaçinilmaz kilmaktadir.

Ödev sorumlulugu kazandirilmali

Her anne baba çocuklarinin ödevleri ile ilgilenmelidir. Çünkü onlarin sorunlarina yardimci olmak, beraber sorunlarin üstesinden gelmek çocuklarin hoslarina gitmektedir. Ödevlerinde anlamadiklari yerlerde yardim isteyebilecekleri söylenmeli, yol gösteren kisi olunmalidir. Okula baslanilan ilk birkaç hafta, okuldan evde yapilmasi için herhangi bir ödev verilip verilmedigi sorulmalidir. Ancak ödevi yapmasi için israrci olunmamalidir. Yapmadan gittigi takdirde ögretmenine nedenlerini kendisi anlatmalidir. Çocuk okuldan geldigi ilk 2 saat içinde ödevlerini tamamlamalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası